Головуючий у 1 інстанції - Мороз Л.І.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2011 року справа №2а/0570/12021/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сіваченка І.В.
суддів Дяченко С.П. , Шишова О.О.
при секретарі Казаковій Т.М.
за участі представника позивача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Метекс-2000» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/12021/2011 за позовом Державної податкової інспекції у м. Дружківка Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Метекс-2000» про зобов'язання допустити посадових осіб до перевірки, -
ВСТАНОВИЛА:
В липні 2011 року позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.
Вимоги обґрунтовував тим, що на підставі плану-графіку проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання на 3-й квартал 2011 року, підпункту 20.1.4. пункту 20 статті 20, підпункту 75.1.2. пункту 75.1. статті 75, статті 75 Податкового кодексу (далі ПК) України наказом Державної податкової інспекції (далі ДПІ) в м. Дружківка № 291 від 22 квітня 2011 року було призначено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) “Метекс-2000” за період з 1 жовтня 2009 року по 31 березня 2011 року. До підприємства згідно виписаних направлень на проведення перевірки були спрямовані посадові особи ДПІ в м. Дружківка та працівники Державної податкової адміністрації (далі ДПА) в Донецькій області. Проте, у звязку із відмовою посадових осіб ТОВ “Метекс-2000” допустити до проведення перевірки фахівців ДПА в Донецькій області, розпочати її проведення виявилося неможливим. В наданому позові, посилаючись на приписи пункту 1 статті 8, пункту 1 статті 9 Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі Закон № 509-ХІІ), пункт 75.1.2. статті 75, пункту 81.1. статті 81, пункт 20.1.24 статті 20 ПК України позивач наполягав на наявності підстав для задоволення заявлених вимог.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/12021/2011 позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що підставами недопущення до перевірки було відсутність в посадових осіб ДПА в Донецькій області функціональних повноважень на проведення перевірки платників податків, невідповідність дати початку перевірки, визначеної в наказі на проведення перевірки даті початку проведення перевірки, визначеної у направленнях, наданих платнику посадовими особами податкової служби. Працівникам ДПІ в м. Дружківка не перешкоджали в проведенні перевірки, вони самі відмовились її проводити.
Представник позивача в судовому засідання наполягав на необґрунтованості апеляційної скарги, вважає постанову суду першої інстанції ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою суду апеляційної інстанції, постановленою на місці, представник відповідача до участі в судовому засіданні допущений не був.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ТОВ “Метекс-2000”є юридичною особою, відповідно до довідки № 381 від 12 липня 2011 року відповідач зареєстрований та обліковується як платник податків в ДПІ у м. Дружківка.
Згідно Наказу № 291 від 22 квітня 2011 року начальнику управління податкового контролю юридичних осіб наказано організувати з 4 липня 2011 року проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ “Метекс-2000” (код ЄДРПОУ 34247003) за період з 1 жовтня 2009 року по 31 березня 2011 року. Листом від 30 червня 2011 року, отриманого позивачем у справі, ДПА в Донецькій області було запропоновано розглянути питання про включення до складу бригади з проведення перевірки головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу взаємодії з правоохоронними органами управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Донецькій області ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Згідно наявної в матеріалах справи розписки № 14/10/23-013-2, повідомлення про проведення перевірки та копію наказу про проведення документальної планової перевірки отримано підприємством відповідача 23 червня 2011 року. Факт отримання зазначених документів не заперечувався в судовому засіданні представниками відповідача.
7 липня 2011 року посадові особи податкової служби прибули до підприємства відповідача з метою проведення планової документальної виїзної перевірки, проте, до перевірки не були допущені посадові особи ДПА в Донецькій області: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з підстав відсутності повноважень щодо проведення перевірки платників податків. Посадові особи Державної податкової інспекції у м. Дружківка: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 були допущені до перевірки. Про недопущення до проведення перевірки ТОВ “Метекс-2000” був складений акт (а.с.11).
Наведені обставини не заперечуються сторонами, спірним питанням цієї справи є правомірність включення до складу перевіряючи посадових осіб ДПА в Донецькій області.
З 1 січня 2011 року основним нормативним актом, яким врегульовані відносини, що виникають у сфері оподаткування, зокрема, визначено компетенцію органів державної податкової служби, повноваження та обовязки посадових осіб податкової служби в ході здійснення податкового контролю, є ПК України.
Згідно пункту 20.1.4. статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом. Зазначене право податкового органу кореспондується із обовязком платника податків допускати посадових осіб контролюючого органу для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом, що закріплений у підпункті 16.1.13. статті 16 ПК України.
Порядок проведення перевірок визначений статтями 75-86 ПК України.
Згідно пункту 75.1. статті 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Повноваження органів державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом № 875-ХІІ.
Відповідно до статті 1 цього закону державні податкові адміністрації в областях належать до системи органів державної податкової служби.
Згідно частини 1 статті 2 цього закону здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі) є одним з покладених на органи державної податкової служби завдань.
Частиною 1 статті 8 Закону № 875-ХІІ передбачено, що Державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів (абзац другий пункту 1).
Відповідно до статті 9 цього ж Закону державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. У разі коли зазначені в частині першій цієї статті органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.
Згідно пункту 62.1.2 статті 62 ПК України проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин є одним із засобів здійснення податкового контролю.
З огляду на це, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про знаходження у межах компетенції ДПА в Донецькій області повноважень щодо проведення перевірок платників податків.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, у відповідності із вимогами пункту 77.4. статті 77 ПК України керівником позивача прийнято рішення, оформлене наказом № 291 від 22 квітня 2011 року (а.с.13) про проведення документальної планової перевірки відповідача. Зазначений наказ був вручений представнику відповідача під розписку у встановлені пунктом 77.4. статті 77 ПК України терміни.
Зі змісту направлень на перевірку № 305 та № 304 від 6 липня 2011 року (а.с.9,10), підписаних керівником ДПІ у м. Дружківка вбачається, що керівником позивача до складу осіб, що направлені на перевірку підприємства відповідача включені посадові особи ДПА в Донецькій області ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. (пункт 77.4 статті 77 ПК України).
Виходячи з приписів пункту 81.1. статті 81 ПК України, посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться, мета, вид перевірки, підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Наявні в матеріалах справи направлення на перевірку № 304, 305 від 6 липня 2011 року містять всі обовязкові реквізити, визначені підпунктом 81.1. статті 81 ПК України. Посилання відповідача на те, що в цих направленнях зазначений інший наказ на проведення перевірки, аніж той, що був предявлений податківцями, вірно не прийнятий місцевим судом до уваги. Згідно наданих представником позивача пояснень, при оформленні направлень на перевірку було допущено описку при визначенні дати наказу № 291, єдиним наказом про проведення планової перевірки діяльності відповідача у третьому кварталі 2011 року був наказ № 291 від 22 квітня 2011 року, будь-яких інших наказів про призначення перевірки не приймалося. З огляду на це, допущена податковою інспекцією описка у даті складання наказу при оформленні направлень не може бути достатньою підставою для відмови допустити посадових осіб податкової служби до перевірки.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведеним вище підтверджено, що податковим органом прийняті всі необхідні заходи за для проведення планової документальної перевірки діяльності позивача, проте, позивачем не було забезпечено можливість проведення перевірки, що свідчить про невиконання позивачем обовязку, покладеного на нього підпунктом 16.1.3. статті 16 ПК України. Таким чином, заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
В повному обсязі ухвала виготовлена 4 жовтня 2011 року.
Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Метекс-2000» залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/12021/2011 за позовом Державної податкової інспекції у м. Дружківка Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Метекс-2000» про зобов'язання допустити посадових осіб до перевірки - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий:І.В.Сіваченко
Судді:С.П.Дяченко
О.О.Шишов