Головуючий у 1 інстанції - Івченко В.Б.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2011 року справа №2а/0570/8357/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сіваченка І.В.
суддів Дяченко С.П. , Шишова О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року у справі № 2а-0570/8357/2011 за позовом Оперативного воєнізованого гірничорятувального загону до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька «про зобовязання вчинити певні дії», -
ВСТАНОВИЛА:
Оперативний воєнізований гірничорятувальний загін (далі ОВГРЗ) звернувся до суду із позовом до Управління пенсійного фонду України (далі УПФУ) в Куйбишевському районі м. Донецька про зобовязання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході ретельного вивчення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 був виявлений факт незаконного збільшення УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька сум по окремим особам, включення до розрахунку пенсіонерів, які ніколи в ОВГРЗ не працювали і не працюють, або тих осіб, за яких УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька не мало право стягувати витрати. Згідно з абзацами 1-5 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам зазначеним вище пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV, який набув чинності з 1 січня 2004 року, зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
У долучених до справи розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1, в УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька значаться 2 особи колишніх працівників ОВГРЗ, які набули статусу пенсіонера і мали номер особового рахунку пенсіонера до 01.01.2004 р. часу початку дії Закону № 1058-IV.
Згідно з п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-ХІІ) застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугою років. Також зазначив, що у наданих відповідачем розрахунках не повинні були фігурувати працівники, які набули право отримувати пільгову пенсію до 01.01.2004 р. часу початку дії Закону № 1058-IV, так як Закон зворотної сили не має.
Також зазначив, що у порушення пункту 6.2 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1), яку розроблено відповідно до Закону № 1058-IV і Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97-ВР), органи УПФУ при обчисленні повного стажу робітника на конкретному підприємстві враховують і дні.
Однак, позивач вважає, що в п. 6.2 абз. 6 цієї Інструкції буквально, конкретно і однозначно зазначено, що при визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці) і не яке розширювальне трактування цієї норми не можливе.
У позові просив зобовязати відповідача вчинити дії щодо приведення своїх розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону № 1058-IV в частині пенсій, призначених відповідно до пункту “а” ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком №1 за період з 01.04.2010 р. по 25.08.2010 р. у відповідність до чинного законодавства і діючих нормативних документів, а саме:
- зобовязати відповідача вилучити з вищезазначених розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій нарахування по 2-м колишнім працівникам ОВГРЗ (ОСОБА_2, ОСОБА_3), які набули статусу пенсіонера і мали особовий рахунок пенсіонера до 01.04.2004 р.
- в своїх розрахунках відповідачеві стаж роботи працівника на даному підприємстві визначати тільки шляхом переводу років у місяці, а саме в повних роках та місяцях без дроблення останніх, виключити з графи 8 розрахунків дні, або відсотки днів до місяця і зробити відповідний перерахунок в графах 13 та 16 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за період квітень-серпень 2010 р.
- зобовязати виключити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька наступні грошові суми як незаконно збільшені:
3291,93 грн. - з розрахунку УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька (вих. № 2013/02-17 від 02.06.2010 р. за червень 2010 року) - нарахування за червень 2010р.;
3293,27 грн. - з розрахунку УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька (вих. № 2500/02-17 від 02.07.2010 р. за липень 2010 року) - нарахування за липень 2010 р.;
3293,27 грн. - з розрахунку УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька (вих. № 2500/02-17 від 02.07.2010 р. за липень 2010 року) - нарахування за серпень 2010 р.;
Всього за червень-серпень 2010 року виключити 9978,47 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року позов задоволено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якої, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і постановити нову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, і встановила наступне.
Оперативний воєнізований гірничорятувальний загін, є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради 10 січня 2003 року, та включено до ЄДРПОУ за № 00159441.
Згідно зі ст. ст. 1, 2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
У розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту “а” ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за квітень 2010 р., наступні колишні працівники ОВГРЗ набули статусу пенсіонера і мали номер особливого розрахунку пенсіонера до 1 січня 2004 року:
-ОСОБА_2 в графах 2, 3 розрахунку (дата з якої призначено пенсію та номер особового розрахунку пенсіонера) зазначено з 01.12.2003 р. № 170650;
-ОСОБА_3 в графах 2, 3 розрахунку (дата з якої призначено пенсію та номер особового розрахунку пенсіонера) зазначено з 31.12.2003 р. № 175427;
Згідно з п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону № 1788-ХІІ застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугою років.
Як вирішив суд першої інстанції, за вищезазначеним Законом не встановлюється обовязок позивача відшкодовувати витрати УПФУ на виплату і доставку пенсій призначених за списком № 1.
У звязку з чим місцевий суд вважав позовні вимоги про вилучення з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій нарахування за період з 01.04.2010 р. по 25.08.2010 р. по 2-м колишнім працівникам ОВГРЗ (ОСОБА_2, ОСОБА_3), які набули статусу пенсіонера і мали особовий рахунок пенсіонера до 01.04.2004 р. обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Проте з такими висновками місцевого суду не може погодитись судова колегія.
Як вже зазначалося вище, обовязок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ визначений п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004.
Як свідчать матеріали справи, позивачу витрати пред'являлись після 01.01.2004, а саме з 1 січня 2010 року.
В Законі № 1058-IV не передбачено, що в разі коли особі призначена пільгова пенсія до 01.01.2004, відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не покладається на підприємства, на яких вказана особа набула пільгового стажу, відповідно до вказаної норми початком відшкодування є дата набуття чинності Законом № 1058-IV (01.01.2004).
Відтак, висновки місцевого суду щодо неправомірності зазначення в розрахунках осіб, які набули статусу пенсіонера до 01.01.2004, є помилковими та такими, що не відповідають нормам матеріального законодавства.
Далі, як зазначив суд першої інстанції, пункт 6.2 абз. 6 Інструкції № 21-1 передбачає, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
Як було встановлено місцевим судом, у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту “а” ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 1, УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька всупереч вимогам п. п. 6.2, 6.4. Інструкції та додатку № 7 зазначає стаж роботи працівників у роках та місяцях, шляхом переведення днів у місяці.
При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці), згідно з додатком 7 пункту 6.4 Інструкції № 21-1.
Проте, як встановлено судом першої інстанції, в розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за списком № 1, УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька зазначило в графі “8” - “Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати (років, місяців)”, по працівникам ОВГРЗ наступні відомості:
розрахунок за червень 2010 року:
-ОСОБА_4 - стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати (років, місяців) 7 р. 5.50 м.
В розрахунках по фактичним витратам на виплату і доставку пенсій, призначених за списком № 1 за липень-серпень 2010 року вказані аналогічні відомості.
Оскільки, на думку місцевого суду, чинне законодавство України не передбачає перерахунків днів у місяці при розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій позовні вимоги позивача в цієї частини підлягають задоволенню.
Однак і з цим висновком суду першої інстанції не погоджується судова колегія апеляційного суду.
Так, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Інструкцією № 21-1 визначений основний критерій при відшкодуванні витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах такі витрати покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Згідно графи 5 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (типова форма згідно Додатку № 7 до п. 6.4. Інструкції № 21-1), зазначається стаж, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах (рок., міс).
Відповідно до оскаржуваних розрахунків в графі 5 зазначено - 10 років (тобто стаж роботи, необхідний для призначення пенсії за Списком № 1), що відповідає Закону № 1788-ХІІ.
В графі 6 розрахунків зазначається стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчислені плати (рок., міс).
Так, згідно розрахунку стажу ОСОБА_5 загальний стаж складає 10 років 1 місяць та 18 днів, в той час як заліковий стаж склав 10 років 0 місяців та 0 днів. Згідно оскаржуваних розрахунків (гр. 6) - 10 років 0 місяців.
В графі 6 на ОСОБА_3 зазначено - 6,2.83, тобто 6 років 2 місяці та 83 % днів до місяця. Згідно розрахунку стажу загальний стаж склав 6 років 2 місяці 25 днів, такий самий заліковий стаж. Отже, з аналізу вказаних документів випливає, що до стажу роботи на підприємстві не зараховуються дні, а тільки місяці та роки, оскільки, якщо б до стажу зараховувались дні, то в гр. 6 було б зазначено 6 років та 3 місяці. Відтак, відповідачем дотримано принцип пропорційного врахування стажу роботи щодо позивача за наявності пільгового стажу на кількох підприємствах.
В графі 6 на ОСОБА_6 зазначено - 10,0, тобто 10 років 0 місяців. Згідно розрахунку стажу загальний стаж склав 18 років 5 місяців 27 днів, заліковий стаж склав 10 років 0 місяців та 0 днів.
В графі 6 на ОСОБА_4 зазначено - 7,5.50, тобто 7 років 5 місяців та 50 % днів до місяця. Згідно розрахунку стажу загальний стаж склав 7 років 5 місяців 15 днів, такий самий заліковий стаж. Отже, з аналізу вказаних документів випливає, що до стажу роботи на підприємстві не зараховуються дні, а тільки місяці та роки, оскільки, якщо б до стажу зараховувались дні, то в гр. 6 було б зазначено 7 років та 6 місяців. Відтак, відповідачем дотримано принцип пропорційного врахування стажу роботи щодо позивача за наявності пільгового стажу на кількох підприємствах.
В графі 6 на ОСОБА_7 зазначено - 10,0, тобто 10 років 0 місяців. Згідно розрахунку стажу загальний стаж склав 14 років 11 місяців 12 днів, заліковий стаж склав 10 років 0 місяців та 0 днів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції не правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновків суду першої інстанції, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню, з ухваленням нової про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.3 ч.1 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька задовольнити повністю.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року у справі № 2а-0570/8357/2011 скасувати.
В задоволенні позову Оперативного воєнізованого гірничорятувального загону до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька «про зобовязання вчинити певні дії» - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: С.П.Дяченко
О.О.Шишов