Ухвала суду № 22415144, 30.09.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2011
Номер справи
2а/0570/12341/2011
Номер документу
22415144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Грищенко Є.І.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2011 року справа №2а/0570/12341/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Жаботинської С.В.

суддів Радіонової О.О. , Попова В.В.

при секретарі судового засідання Касьяновій В.М., за участю представника позивача Турти В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/12341/2011 за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до Союзу шахтарів-інвалідів ДВАТ "Шата ім. О.О. Скочинського" ДХТ "Донвугілля" про припинення юридичної особи,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовом до Донецької обласної громадської організації "Федерація Регбі" про припинення державної реєстрації юридичної особи у звязку із ненаданням відповідачем протягом року до податкової інспекції податкових декларацій та інших документів фінансової звітності.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не надвоє протягом року податкову звітність, що відповідно ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/12341/2011у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що відповідач протягом з травня 2010 року по липень 2011 року не подавав податкову звітність, що є підставою для припинення юридичної особи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне.

15 серпня 2001 року громадську організацію Союз шахтарів-інвалідів ДВАТ «Шахти ім. О.О. Скочинського» ДХТ «Донвугілля» зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Кіровської районної ради м. Донецька та йому присвоєно ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26221721 (а.с.З).

09.07.2001 року за № 06503373 відповідача узято на облік в органах державної податкової служби, про що була видана довідка форми № 4-ОПП (а.с. 4).

Станом на 25.06.2011 року згідно довідки ДПІ, Союз шахтарів-інвалідів ДВАТ «Шахти ім. О.О. Скочинського» ДХТ «Донвугілля» не має заборгованості перед бюджетом (а.с.11).

Згідно акту № 53/15-114-19 від 30.06.2011 року Союз шахтарів-інвалідів ДВАТ «Шахти їм. О.О. Скочинського» ДХТ «Донвугілля» з травня 2010 року не подає податкову звітність до ДПІ у Кіровському районі м. Донецька.

Статтею 2 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” встановлено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Згідно до ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян» легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.

діяльності об'єднання громадян визначено у статті 19 «Про об'єднання громадян», за приписами якої припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного об'єднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом. Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Згідно до ст.25 наведеного Закону державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України. Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення. Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури. Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.

Статтею 28 Закону України «Про об'єднання громадян» встановлено, що за порушення законодавства до об'єднання громадян можуть бути застосовані такі стягнення: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).

За приписами ст. 32 цього Закону за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.

Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» встановлено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Частиною 2 ст.33 та ч.2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» передбачені підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, якими, зокрема, є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

Згідно до ч.8 ст.19 Господарського кодексу України усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.

Стаття 238 цього Кодексу встановлено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції, одним із видів яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.

Поняття суб'єкта господарювання наведено у ст.55 Господарського кодексу України, за приписами якої суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (п.1 ст.3 ГК України).

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку що відповідач не є субєктом господарювання, а тому відсутні підстави для прийняття рішення щодо припинення юридичної особи внаслідок неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, а тому колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/12341/2011 за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до Союзу шахтарів-інвалідів ДВАТ "Шата ім. О.О. Скочинського" ДХТ "Донвугілля" про припинення юридичної особи залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 30 вересня 2011 року. Ухвала у повному обсязі складена 04 жовтня 2011 року.

Головуючий: С.В. Жаботинська

Судді: В.В. Попов

О.О. Радіонова