Головуючий у 1 інстанції - Буряк І.В.
Суддя-доповідач - Дяченко С.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2011 року справа №2а/0570/9690/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Дяченко С.П.
суддів Сіваченка І.В. , Шишова О.О.
при секретарі судового засідання Казаковій Т.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Добропільської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2011 року у справі № 2а/0570/9690/2011 за позовомДержавного підприємства “Добропіллявугілля до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Добропіллявугілля” про визнання недійсними податкових повідомлень -рішень
ВСТАНОВИЛА:
Державне підприємство “Добропіллявугілля” звернулось до суду з зазначеним позивом посилаючись на: неправомірний перерозподіл відповідачем платежів на погашення податкового боргу; застосування до ДП “Добропіллявугілля” штрафних санкцій за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання; складання акту перевірки від 22.04.2011р. №192/15-1/32186934 з порушенням законодавства. Просило визнати недійсними податкові повідомлення рішення від 16.05.2011 : №0002061540/0; №0002071540/0; №0002111540/0 ; №0002121540/0; №0001951540/0; №0001961540/0
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.07.2011 року у справі № 2а/0570/9690/2011 позов Державного підприємства “Добропіллявугілля” до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Добропіллявугілля” про визнання недійсними податкових повідомлень -рішень.
задоволений .
Не погодившись з таким судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог, відмовити.
При апеляційному перегляді справи, представник позивача просив залишити постанову суду першої інстанції без змін , апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідач в судове засідання не з»явився. Про дату , час , та місце розгляду був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача , представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне :
ДП “Добропіллявугілля”зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 32186934, місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Добропілля, проспект Шевченко, б.2.
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції посилався на те , що, що відповідач безпідставно змінив призначення за платіжними дорученнями, а , відтак , Добропільською ОДПІ протиправно нараховані штрафні (фінансові) санкції за затримку сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання
Проте з таким висновком суду колегія суддів погодитись не може з огляду на наступне ;
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.
Відповідач Добропільська обєднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” та Податковим кодексом України, повноваження.
Відповідно до вимог ст. 67 Конституції України; п. 3. ст. 9 та ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування", платники податків повинні сплачувати належні (самостійно задекларовані та узгоджені) суми податків і зборів у встановлені законами терміни; у випадку порушення цих норм вони несуть відповідальність за своєчасність та правильність справляння податків та зборів у відповідності з чинним законодавством України.
Ця норма закріплена і в Законі України від 25 червня 1991 року № 1251-XII "Про систему оподаткування в Україні", відповідно до норм пункту 1 статті 14 і 15 із змінами та доповненнями якого до переліку загальнодержавних податків, зборів (обов'язкових платежів) належить у тому числі збір за забруднення навколишнього природного середовища. Згідно норм пункту 3 частини 1 статті 9 цього Закону платник податків зобов'язаний "сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни".
Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.2000р. ( надалі Закон України № 2181 III) є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Відповідно до вимог п.1.2 ст.1 та 5.1 ст.5 з урахуванням вимог п.1.11 ст.1 Закону України
№ 2181 III, , податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені зазначеним Законом або іншими Законами України. Податкове зобов'язання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Вимогами пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 III, передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, перелічених абзацом "г" пп. 4.2.2 п. 4.2, а також, п.4.3 цієї статті.
Підпунктом 5.4.2 п.5.4 ст.5 Закону України № 2181 III, встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до вимог п.7.7 ст.7 Закону України № 2181 III, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а у разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Тобто, не можуть сплачуватися (погашатися) поточні податкові зобов'язання з податку (збору, платежу) поки не сплачено (не погашено) раніше створений податковий борг.
Як видно з матеріалів справи , акту невиїзної документальної ( камеральної) перевірки від 22.04.2011 року № №192/15-1/32186934 за період з 21.05.2010 року по 22.04.2011 року позивач несвоєчасно розраховувався з бюджетом по самостійно задекларованих і узгоджених сумах податкових зобов»язань зі збору до фонду за забруднення навколишнього середовища , а саме : по коду платежу : /85 5008 02 15/ м. Білозерське, всього у загальній сумі 89,54 грн., у т. ч. із затримкою до 30 днів - у сумі 45,77 грн., із затримкою від 10 до 90 днів - у сумі 43,77 грн.;по коду платежу: /85 5008 02 17/ смт Новодонецьке, всього у загальній сумі 92,71 грн., у т. ч. із затримкою до 30 днів - 47,39 грн., із затримкою від 30, до 90 днів - у сумі 45,32 грн.; по коду платежу: /85 5008 02 02/ Святогорівська с/р, всього у загальній сумі 210,95 грн., у т. ч. із затримкою до 30 днів - у сумі 110,88 грн., із затримкою від 30 до 90 днів - у сумі 100,07 грн.;
Судом апеляційної інстанції встановлено , що :
Податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що підлягає сплаті до місцевого бюджету м.Білозерське за 1 півріччя 2010 року (розрахунок від 30.07.2010року № 9003006594 із самостійно задекларованою і узгодженою сумою податкового зобов'язання 1998.99грн.) з терміном нарахування до КОР 20.08.2010 року, фактично ж задекларована сума було сплачено (погашено) до бюджету 15.02.2011 року п/д від 15.02.2011 №643 у сумі 43,77грн. (часткова сплата) з нарахуванням штрафних санкцій за 180 днів порушення граничних термінів сплати в розмірі 20 %;
Податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що підлягає сплаті до місцевого бюджету м.Білозерське за 2010 року (розрахунок від 31.01.2011 року № 9006623886 із самостійно задекларованою і узгодженого сумою податкового зобов'язання 47802,32грн.) з терміном нарахування до КОР 20.02.2011 року, фактично ж задекларована сума було сплачено (погашено) до бюджету 15.03.2011 року п/д від (5.03.2011 № 1177 у сумі 45,77грн. (часткова сплата) з нарахуванням штрафних санкцій за 24 днів порушення граничних термінів сплати в розмірі 10 %;
Податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що підлягає сплаті до місцевого бюджету смт. Новодонецьке за 1 півріччя 2010 року (розрахунок від 30.07.2010 року № 9003007407 із самостійно задекларованою і узгодженою сумою податкового зобов'язання 2003,69грн.у з терміном нарахування до КОР 20.08.2010 року, фактично ж задекларована сума було сплачено (погашено) до бюджету 15.02.2011 року п/д від 15.02.2011№ 645 у сумі 45,32грн. (часткова сплата) з нарахуванням штрафних санкцій за 180 днів порушення граничних термінів сплати в розмірі 20 %;
Податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що підлягає сплаті до місцевого бюджету смт.Новодонецьке за 2010 року (розрахунок від 31.01.2011 року № 9006623813 із самостійно задекларованою і узгодженою сумою податкового зобов'язання 26585,84грн.) з терміном нарахування до КОР 20.02.2011 року, фактично ж задекларована сума було сплачено (погашено) до бюджету 15.03.2011 року п/д від 15.03.2011 № 1184 у сумі 47,39грн. (часткова сплата) з нарахуванням штрафних санкцій за 24 днів порушення граничних термінів сплати в розмірі 10 %;
Податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що підлягає сплаті до місцевого бюджету Святогорівської с/р за 1 півріччя 2010 року (розрахунок від 30.07.2010 року № 9003008293 із самостійно задекларованою і узгодженою сумою податкового зобов'язання 260,80грн.) з терміном нарахування до КОР 20.08.2010 року, фактично ж задекларована сума було сплачено (погашено) до бюджету 15.02.2011 року п/д від 15.02.2011 № 646,647 у сумі 100,07грн. (часткова сплата) з нарахуванням штрафних санкцій за 180 днів порушення граничних термінів сплати в розмірі 20 %;
Податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що підлягає сплаті до місцевого бюджету Святогорівської с/р за 2010 року (розрахунок від 31.01.2011 року № 9006623637 із самостійно задекларованою і узгодженою сумою податкового зобов'язання 2901,55грн.) з терміном нарахування до КОР 20.02.2011 року, фактично ж задекларована сума було сплачено (погашено) до бюджету 15.03.2011 року п/д від 15.03.2011 № 1186,1187 у сумі 110,88грн. (часткова сплата) з нарахуванням штрафних санкцій за 24 днів порушення граничних термінів сплати в розмірі 10 %.
У розумінні статті 126 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до ст. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
За таких обставин , колегія суддів приходить до висновку , що Добропільська ОДПІ самостійно не визначає і не змінює призначення платежу платника податків -ДП "Добропіллявугілля", а нараховує штрафні санкції на суму сплаченого (погашеного) до бюджету податкового боргу за порушення граничних термінів сплати.
Отже, враховуючи вищевказані норми чинного законодавства України, при здійсненні платником податків в особі ДП "Добропіллявугілля" розрахунків з бюджетом, спочатку повинні погашатися суми раніше створеного податкового боргу, і відповідно, нараховуватися штрафні санкції, а лише потім - зараховуватися сплата поточних податкових нарахувань (зобов'язань).
У зв'язку з календарною черговістю зарахування платежів, кошти, спрямовані платником податків на сплату самостійно задекларованих і узгоджених сум поточних податкових зобов'язань та погашенні податкового боргу, в автоматичному режимі відповідному до вимог чинного законодавства України , зараховувались в рахунок погашення сум податкового боргу.
Таким чином , відповідач правомірно нарахував на суми податкових зобов'язань позивача , які набули статусу податкового боргу у зв'язку з порушенням граничних термінів сплати до бюджету самостійно задекларованих і узгоджених сум податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища з травня 2010 року по березень 2011 року, штрафні санкції
За таких обставин податкові повідомлення-рішення від 16 травня 2011 року : №0002121540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 10%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 4,74 грн. На підставі ст. 126 Податкового кодексу України; №0002111540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 9,06 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та ст. 126 Податкового кодексу України; №0002071540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 10%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 4,58 грн. на підставі ст. 126 Податкового кодексу України; №0002061540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 8,75 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та ст. 126 Податкового кодексу України; №0001961540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 10%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 11,09 грн. на підставі ст. 126 Податкового кодексу України; №0002061540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 20,02 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та ст. 126 Податкового кодексу України, прийняті відповідачем на підставі , у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конситуцією України та законами України.
Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Постанова в повному обсязі складена 30 вересня 2011 року.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 202, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Добропільської обєднаної державної податкової інспекції, задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2011 року у справі № 2а/0570/9690/2011 - скасувати .
У задоволенні позову Державного підприємства “Добропіллявугілля до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Добропіллявугілля” про визнання недійсними податкових повідомлень рішень - відмовити.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі .
Головуючий С.П. Дяченко
Судді І.В. Сіваченко
О.О. Шишов