Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - <Суддя першої інстанції >
Суддя-доповідач - Губська Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2011 року справа №2а/0570/7731/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Губської Л.В.
суддів Арабей Т. Г. , Геращенка І.В.
при секретарі: Дровніковій К.В.,
за участю: представника позивача: ОСОБА_1.(довіреність від 03.02.2011р.),
представника відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 16.09.2011р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2011 року в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Шахтарської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ДП «Шахтарськантрацит» звернулось з адміністративним позовом до Шахтарської ОДПІ, в якому просили суд (з урахуванням ухвали від 16.06.2011р.) визнати неправомірними дії відповідача з нарахування пені у звязку з поданням уточнюючих декларацій з від`ємним значенням з податку з власників транспортних засобів, земельного податку, податку на додану вартість та податку на прибуток. Зобов`язати відповідача внести зміни до облікової картки платника податків позивача виключивши суму пені, нарахованої у звязку з поданням уточнюючих декларацій.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з таким рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Апелянт наголошує, що судом першої інстанції помилково не врахований факт того, що законом не передбачено нарахування пені при поданні уточнюючих декларацій, тому дії податкового органу є неправомірними.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги і просив її задовольнити, в той час, як представник відповідача проти цього заперечував.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване в якості юридичної особи 30.04.2003 виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 670982. Згідно з довідкою Управління статистики у місті Шахтарську АБ № 044589 , позивача включено до ЄДРПОУ за № 32299510.
Протягом 2008-2010 років позивачем до Шахтарської ОДПІ були надані податкові декларації, відповідно до яких позивачем самостійно були визначені суми податкових зобов»язань з податків, які підлягали нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду.
В подальшому показники цих декларацій були уточнені позивачем шляхом подання протягом 2010 року уточнюючих розрахунків.
Шахтарською ОДПІ складено акти від 15.11.2010 року про звірення розрахунків по ДП «Шахтарськантрацит» за період з 01.01.2010 по 31.10.2010р., відповідно до яких податковою інспекцією проводилося нарахування пені у звязку з наданням уточнюючих декларацій з відємним значенням в сумі 8610,36 грн. з податку з власників транспортних засобів, в сумі 99783,99 грн. з земельного податку, в сумі 750132,63 грн. з податку на додану вартість, в сумі 179635,16 грн. з податку на прибуток.
Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закону №2181) , пені це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у звязку з несвоєчасним погашенням податкового зобовязання.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 цього Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з абз. 2, 3 п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі за текстом - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).
Пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.
П.п. 6.1-6.4 Інструкції передбачено, що сума розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань, відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань та терміни їх сплати відображаються в особовому рахунку платника згідно з Порядком розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженим наказом ДПА України від 18.09.2001 N 378 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.10.2001 за N 912/6103.
Дані щодо розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань у термін не пізніше дати укладання відповідного договору засобами програмного забезпечення вносяться до картки особового рахунку платника з журналу, який ведеться в електронному вигляді підрозділом забезпечення податкових зобов'язань і в якому реєструються рішення та договір про розстрочення (відстрочення).
Облік надходження розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань за платежами до бюджету та процентів за користування відстроченням або розстроченням податкових зобов'язань відображається в особових рахунках платників у загальному порядку обліку податкових зобов'язань, який встановлюється окремо для кожної форми особових рахунків платників, за тими кодами бюджетної класифікації, що й платежі, за якими надано відстрочення або розстрочення податкових зобов'язань.
Відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань відображаються на зворотному боці картки.
Колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що норми Закону №2181 передбачають нарахування пені лише при сплаті шляхом перерахування коштів або відчуження майна, і зазначає, що Закон №2181, який є спеціальним з питань оподаткування, має вищу юридичну силу, чим Інструкція, тому у відповідача не було законних підстав для нарахування позивачеві пені.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідач не довів суду правомірність своїх дій, а суд першої інстанції під час ухвалення постанови порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування судового рішення.
Постанова в повному обсязі складена 23 вересня 2011 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2011 року по справі № 2а/0570/7731/2011 задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2011 року по справі № 2а/0570/7731/2011 скасувати.
Позовні вимоги Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Шахтарської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати неправомірними дії Шахтарської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області з нарахування Державаному підприємству «Шахтарськантрацит» пені у звязку з поданням уточнюючих декларацій з від`ємним значенням з податку з власників транспортних засобів, земельного податку, податку на додану вартість та податку на прибуток.
Зобов`язати Шахтарську об»єднань державну податкову інспекцію Донецької області внести зміни до облікової картки платника податків ДП «Шахтарськантрацит» , виключивши суму пені, нарахованої у звязку з поданням уточнюючих декларацій з від`ємним значенням з податку з власників транспортних засобів, земельного податку, податку на додану вартість та податку на прибуток.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Шахтарськантрацит» сплачений судовий збір в сумі 3 грн. 40 копійок.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя Л.В.Губська
Судді: Т.Г.Арабей
І.В.Геращенко