Ухвала суду № 22405256, 11.08.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2011
Номер справи
2а/0570/5436/2011
Номер документу
22405256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.

Суддя-доповідач - Лях О.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2011 року справа №2а/0570/5436/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Лях О.П.

суддів Горбенко К.П. , Попова В.В.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/5436/2011 за позовом Державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И Л А :

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/5436/2011 задоволено адміністративний позов Державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції внести зміні до картки особового рахунку платника податків - Державного підприємства «Селидіввугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з плати з податку на додану вартість у розмірі 1816,49 грн.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивача. Апеляційну скаргу мотивує неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Сторони в судове засідання не зявилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Як вбачається із матеріалів справи, Державне підприємство «Селидіввугілля» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06.06.2005р., включене до ЄДРПОУ за номером 33426253 (арк. справи 12, 13), перебуває на обліку в Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.07.2008р. у справі № 2-а-12166/08 за позовом Селидівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення боргу з податку на додану вартість в сумі 7 399 984,77 грн. позовні вимоги задоволені у повному обсязі (арк. справи 18, 19). З ДП «Селидіввугілля» стягнуто борг з податку на додану вартість в сумі 7 399 984,77 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.07.2008р. виконання зазначеної постанови розстрочене на 120 місяців з відстроченням виконання на 2 роки шляхом сплати заборгованості рівними частинами з серпня 2010р. по червень 2020р. - 61666,54 грн., за липень 2020р. - 61666,51 грн. (арк. справи 18).

30.07.2008р. керівником Красноармійської ОДПІ на підставі вищевказаної ухвали суду прийнято рішення № 26 (арк. справи 16) про відстрочення сплати заборгованості на 2 роки та починаючи з серпня 2010р. надання розстрочення сплати щомісяця до 20-го числа кожного місяця, перший термін сплати - 20.08.2010р. в сумі 61666,54 грн., останній термін сплати - 20.07.2020р. в сумі 61666,51 грн.

08.11.2010р.платіжним дорученням № 17609 з призначенням платежу «ПДВ розстрочення згідно рішення Красноармійської ОДПІ № 26 від 30.07.2008р., Постанова КМУ № 270 від 07.03.2002р.» позивач сплатив 61666,64 грн. (арк. справи 15).

Згідно зворотного боку облікової карти платника податків (арк. справи 35), зазначені кошти в сумі 59 850,15 грн. спрямовані позивачем на погашення податкового богу за договором про реструктуризацію (розстрочення) основного боргу, а 1816,49 грн. -на погашення пені.

Як вбачається зі зворотного боку облікової картки, кошти, які позивач сплачував наведеним платіжним дорученням відповідач частково спрямував не за призначенням платежу - в частині погашення пені в сумі 1816,49 грн.

Враховуючи цей розподіл, позивачу податковим органом було направлено повідомлення № 105210010374344 від 09.11.2010р. про розподіл сплаченої 08.11.2010р. платіжним документом № 17609 суми податкового боргу (арк. справи 14).

Дії щодо розподілу коштів на погашення пені в сумі 1816,49 грн. у картці особового рахунку є предметом оскарження в даній справі.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент сплати розстроченого податкового боргу з ПДВ та розподілу платежів у картці особового рахунку, є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону № 2181 визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобов'язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов'язок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов'язок саме контролюючого органу (у даному випадку - органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону № 2181 або іншими законами з питань оподаткування.

Як визначено пп. 7.1.1 п. 7.7 ст. 7 Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно із п. 6 ст. 7 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1999р. № 679, Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції, реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

З наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону № 2181 слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Закон № 2181, що був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п. 7.7 ст. 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

Підпунктом 16.3.3. п. 16.3. ст. 16 Закону № 2181, встановлено, що при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

З аналізу наведених норм вбачається, що підпункт 16.3.3. п. 16.3. ст. 16 Закону № 2181 встановлює порядок сплати пені платником податків (окремо виділеної в платіжному документі чи не зазначеної окремо в платіжному документі), а також порядок її розподілу податковим органом.

Відповідно до п. 1.3 ч. 1 ст. 1 Закону № 2181, податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Як вбачається з платіжного доручення, позивач взагалі не визначав окремо в платіжному документі суму пені. А відповідачем не враховано призначення платежу, зазначене в платіжному дорученні і самостійно спрямовано суми коштів на погашення пені минулих періодів, що здійснено поза межами повноважень податкового органу щодо зміни призначення платежу, зазначеному в платіжному документі.

Враховуючи те, що сплата коштів платника податків спрямована податковим органом на погашення податкового боргу інших періодів, аніж тих, які були зазначені в платіжному дорученні, розподіл цих коштів податковим органом у відповідності до підпункту 16.3.3. пункту 16.3. статті 16 Закону № 2181, не відповідає порядку погашення податкового боргу з пені, оскільки погашення пені відбувається при сплаті податкового боргу. Враховуючи те, що позивач не сплачував податковий борг минулих періодів, - нарахування та сплата пені цих минулих періодів є безпідставним.

Відповідно до пункту 3.6. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005р. № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за № 843/11123, зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

Згідно із пунктом 11.4. Інструкції, під погашенням податкового боргу за певним видом платежу слід розуміти зменшення абсолютного значення від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом та пені, підтверджене відповідним документом.

Таким чином, погашення податкових зобов'язань, у т.ч. пені відображається в картці особового рахунку платника податків.

Враховуючи те, що податковим органом неправомірно спрямовано суму коштів, зазначених в платіжному дорученні в рахунок погашення пені, ці операції підлягають виключенню з картки особового рахунку позивача.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог позивача.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів , -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/5436/2011 за позовом Державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/5436/2011 за позовом Державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів : О.П. Лях

К.П. Горбенко

В.В. Попов