Рішення № 22398170, 19.03.2012, Якимівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.03.2012
Номер справи
0828/843/2012
Номер документу
22398170
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Якимівський районний суд Запорізької області

Номер провадження 2/0828/185/2012

Справа № 0828/843/2012

Р І Ш Е Н Н Я

Ім'ям України

"19" березня 2012 р. Якимівський районний суд Запорізької області

у складі: головуючого - Бойчевої Н.В.

при секретарі - Колєдаєвої Л.І.

розглянув в відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка Запорізької області цивільну справу за позовом Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із позовом про відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд мотивуючи тим, що 11 лютого 2011 року ОСОБА_1 о 13:05 порушив заповідний режим на території ландшафтного заказника «Коса Федотова», а саме - знаходився в межах заказника на автомобілі УАЗ 469, д/н НОМЕР_1 без відповідного дозволу Кирилівської сільської ради, що є що є порушенням ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд», чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Факт порушення природоохоронного законодавства зафіксований держінспектором Державної екологічної інспекції Азовського моря, про що, відповідно до ст. 254 КУпАП, складений протокол про адміністративне правопорушення від 11.02.2011 № 008760.

Постановою Якимівського районного суду Запорізької області від 17.03.2011 року по справі № 3-396/2011 гр. ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 91 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 153 грн.00 коп. (сто п'ятдесят три грн. 00 коп.). Штраф правопорушником сплачений у добровільному порядку.

Внаслідок порушення природоохоронного законодавства. Відповідачем заподіяна шкода природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду через проїзд транспорту, яка розрахована відповіднопостанови Кабінету Міністрів від 21.04.1998 № 521 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України». Розмір шкоди склав 40 грн. (сорок грн..) Вказана шкода не відшкодована до теперішнього часу.

Згідно ст. 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища'' державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється

Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про природно-заповідний фонд» державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, його органами на місцях, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими спеціально уповноваженими державними органами.

Пунктом 6 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2005 року № 1524, встановлено, що Мінприроди України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в його складі урядові органи державного управління, уповноважений орган виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища в Автономній Республіці Крим, територіальні органи, інспекції, установи та організації, що перебувають в його управлінні.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06 грудня 2006 року № 527, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.01.2007 року за № 39/13306. Державна екологічна інспекція Азовського моря (далі - Інспекція) є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та входить до сфери його управління.

Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) та небезпечними хімічними речовинами, пестицидами й агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки.

Згідно підпункту 1 п.5 вищенаведеного Положення Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних і районних у містах ( у разі їх створення) рад з питань здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади щодо контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства, використанням, відтворенням і охороною природних ресурсів підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та господарювання, громадянами України та особами без громадянства, а також іноземними юридичними і фізичними особами, у тому числі, за використанням та охороною територій і об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно підпунктів 1, 2 п.7 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря діяльність Інспекції поширюється на: територію від державного кордону України з Російською Федерацією (Новоазовський район Донецької області), територію завширшки сто метрів від урізу води Азовського моря, його заток та лиманів у межах Донецької, Запорізької, Херсонської областей та території Кримського півострова до мису Казантип (смт. Щолкіне) включно, адміністративно-територіальних меж міст Маріуполя, Бердянська, Генічеська, а також Арабатської стрілки, коси Бирючий Острів, Федотової коси, коси Пересип, Обитічної коси, Бердянської коси, Білосарайської коси, Кривої коси; усі обєкти, розташовані в зоні діяльності Інспекції (редакція Положення, що діяла на момент проведення перевірки).

В судове засідання сторони не з`явились, позивач надав в судове засідання заяву про розгляд справи за їх відсутністю, позовні вимоги підтримали, відповідач в судове засідання не з`явився, надавши в судове засідання заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідно до ст. 197 ч.2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Розглянув матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06 грудня 2006 року № 527, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.01.2007 року за № 39/13306, Державна екологічна інспекція Азовського моря є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та входить до сфери його управління.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30 вересня 2011 року № 359 "Про ліквідацію спеціальних підрозділів Міністерства охорони навколишнього природного середовища та затвердження голів комісій з їх ліквідації" прийнято рішення про ліквідацію Державної екологічної інспекції Азовського моря. 14 вересня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 995 "Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції". Зазначеною Постановою КМУ утворена Державна Азовська морська екологічна інспекція, яка згідно із п.2 Постанови є правонаступником прав та обов'язків Державної екологічної інспекції Азовського моря Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 454/2011, встановлено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 7 вищевказаного Положення, встановлено, що Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до п.1 Положення про Державну Азовську морську екологічну інспекцію, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 12.12.2011р. № 136, Державна Азовська морська екологічна інспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Інспекція в межах своїх повноважень здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, законодавства про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів щодо порядку та умов здійснення промислового, любительського, спортивного, наукового рибальства на водних об'єктах України.

Згідно підпунктів 7.1. та 7.2. п.7 Положення про Державну Азовську морську екологічну інспекцію діяльність Інспекції поширюється на: територію від державного кордону України з Російською Федерацією (Новоазовський район Донецької області), територію завширшки сто метрів від урізу води Азовського моря, його заток та лиманів у межах Донецької, Запорізької, Херсонської областей та адміністративно-територіальних меж міст Маріуполя, Бердянська, Генічеська, а також Арабатської стрілки у межах Херсонської області, коси Бирючий Острів, Федотової коси, коси Пересип, Обитічної коси, Бердянської коси, Білосарайської коси, Кривої коси; усі об'єкти, розташовані в зоні діяльності Інспекції.

Згідно її. 6 Положення, Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні.. Стаття 6 Закону України «Про природно заповідний фонд України» зокрема визначає, що території та об'єкти, що мають особливу екологічну цінність, підлягають комплексній охороні, порядок здійснення якої визначається положенням щодо такої територій чи об'єкту, яке затверджується центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та центральним органом виконавчої влади в галузі культури.

Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Коса Федотова» організовано відповідно до Указу Президента України від 20.08.1996р. № 715/96. Охоронні зобов'язання покладено на Кирилівську сільську раду. Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 05.09.2003р. № 21 затверджено Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Коса Федотова» (далі - Положення).

Згідно п. п. 20 п. 3.1.Положення, на території заказника забороняється будь-яка діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на нього завдань і загрожує збереженню природних комплексів, зокрема, забороняється в'їзд на територію заказника всіх видів транспорту без перепустки Кирилівської селищної ради встановленого зразку, за винятком службового транспорту землевласників, державних природоохоронних, прикордонних, правоохоронних, пожежних та рятувальних служб при виконанні службових завдань.

Пунктом 4.4 Положення зазначено, що установи, організації, підприємства та громадяни повинні відшкодовувати шкоду, завдану порушенням режиму території заказника в розмірах та порядку, встановленим чинним законодавством України. Відповідальність за порушення режиму території заказника несуть особи, винні у здійсненні в межах заказника забороненої господарської діяльності, зазначеної у п. 3.1. Положення.

Статтею 26 Закону України «Про природно заповідний фонд України» визначено, що на' території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник, а статтею 64 цього ж Закону передбачено відповідальність за порушення вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Крім того, згідно п. «к» ст.. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у невиконанні вимог охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду та інших територій, що підлягають особливій охороні.

Статтею 65 Закону України «Про природно заповідний фонд України» визначено, що розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» зобов'язано громадян компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Внаслідок порушення природоохоронного законодавства, а саме - проїзду автотранспорт} на територію ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Коса Федотова», гр.. ОСОБА_1 заподіяна шкода, розмір якої розрахований відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 21.04.1998 № 521 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України». Розмір шкоди склав 40 грн. (сорок грн..)

У відповідності до вимог ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру! стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Пунктом «з» ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п.6 Положення про Державну Азовську морську екологічну інспекцію, Інспекції надано право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

З 01 листопада 2011 року набув чинності Закону України "Про судовий збір". Відповідно до п.п.7 п.1 ст.5 зазначеного Закону від сплати судового збору звільняються, зокрема, державні органи, підприємства, установи, організації, які звернулись у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.

Стаття 4 Закону України «Про природно-заповідний фонд» зазначає, що території природних заповідників, заповідні зони біосферних заповідників, землі та інші природні ресурси, надані національним природним паркам, є власністю українського народу.

В даному випадку, Державна Азовська морська екологічна інспекція звертається до суду із позовною заявою про відшкодування шкоди виключно в інтересах Держави та народу України, який відповідно до ст.ст.13, 50 Конституції України є власником природних ресурсів, які знаходяться в межах території України, має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Виходячи з вищевикладеного, в зв'язку з тим, що в даному випадку позовні вимоги Інспекції пов'язані із захистом інтересів держави та народу України, керуючись п.п.7 п.1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", вважаємо, що в цьому разі Держекоінспекція звільнена від сплати судового збору.

Крім того, відповідно до ст.. 82 ЦПК України та ст.8 Закону України "Про судовий збір", суд, враховуючи майновий стан сторони, може звільнити сторону від сплати судового збору. Інспекція утримується за рахунок державного бюджету (п.17 Положення про Державну Азовську морську екологічну інспекцію), також Інспекція є неприбутковою організацією .

Відповідно до п. п 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менш 0,2 розміру мінімальної заробітної плати. Згідно ст. 13 Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік», мінімальна заробітна плата з 1 січня 2012 року становить 1073 грн.. виходячи з цього, у даному випадку розмір судового збору становить 214,60 грн.

Керуючись ст. 208,209 ЦПК України, на підставі ст. 22, 1166,1187 ЦК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави

40,00 грн. (сорок грн. 00 коп.), шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення

законодавства про природно-заповідний фонд, перерахувавши вищевказану суму

на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету на р/р 33117331700017, банк

одержувача ГУДКСУ у Запорізькій області м. Запоріжжя, МФО 813015,

одержувач - державний бюджет Якимівської селищної ради, код ЄДРПОУ

37997243, код платежу 24062100.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 214, 60 грн. на користь Державного бюджету Якимівського району.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом 10 днів з дня оголошення рішення.

Суддя:Н. В. Бойчева