Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2011 року справа №2а-1745/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Радіонової О.О. , Жаботинської С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Стальтранс» до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,-
В С Т А Н О В И Л А :
У лютому 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року позов задоволено повністю.
Суд першої інстанції визнав протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську, яка виразилася у ненаданні до Головного управління Державного казначейства України у Луганській області висновку про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Стальтранс» податку на додану вартість за січень 2010 року, стягнув з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Луганській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Стальтранс» (код ЄДРПОУ 33922441, 91050, м. Луганськ, кв. Левченко, 16/17, рахунок №26009029800404 в ЛФ ПАО «Кредитпромбанк» м. Луганськ, МФО 364382) суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню за січень 2010 року в сумі 12742 грн. ( дванадцять тисяч сімсот сорок дві гривні).
З постановою суду першої інстанції не погодився податковий орган та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України «Про податок на додану вартість» втратили чинність.
Спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд прийшов до правильного висновку, що в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобовязана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Стальтранс», ід. код 33922441, зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради 22.11.2005 за № 13821020000006586 (а.с. 3), є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 100219360 про реєстрацію платника податку на додану вартість, виданим 22.12.2005 (а.с.34).
Згідно з п. 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до п. п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 зазначеного Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) у бюджет або бюджетне відшкодування, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду й сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Згідно п. п. 7.7.3 п. 7.3 ст. 7 Закону у разі, коли за результатами звітного періоду сума, визначена як різниця між загальною сумою податкових зобовязань, що виникли у звязку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду має відємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.
Позивачем на виконання п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про податок на додану вартість» та Наказу Державної податкової адміністрації України № 166 від 30.05.1997 року «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», до відповідача Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську для вирішення питання про бюджетне відшкодування була подана податкова декларація з ПДВ за січень 2010 року із зазначенням відємного значення податку, що підлягає відшкодуванню на розрахунковий рахунок позивача з Державного бюджету України.
Згідно податкової декларації з ПДВ за січень 2010 року від 18.02.2010 та розрахунку суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок товариства у банку складає 12742 грн. (а.с.35-37).
Згідно ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи ДПС у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленими законами, зокрема мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи;
Відповідно до п. 1.2. Наказу № 327 від 10.08.2005, яким затверджено Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї із обставин, визначених Законом України “Про державну податкову службу в Україні” (509-12) та іншими законодавчими актами. Вона здійснюється за місцезнаходженням такого субєкта господарювання чи за місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така позапланова виїзна перевірка.
Відповідно до п. 1.3. Наказу № 327 за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності субєктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства довідка.
У період з 08.04.2010 по 21.04.2010 на підставі направлення на перевірку від 08.04.2010 №241 уповноваженими особами Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську була проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Стальтранс» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у банку за листопад 2009 року, яка виникла за розрахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.10.09 по 30.11.09; за грудень 2009, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.11.09 по 31.12.09; за січень 2010, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.12.09 по 31.01.10 за результатами якої складено акт №654/23-217/33922441 від 26.04.2010. ( а.с.11-17).
Згідно розділу 3.2.4 акта перевірки №654/23-217/33922441 від 26.04.2010 перевіркою достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за січень 2010 року підтверджено факт сплати на загальну суму 12742 грн. у попередньому податковому періоді, які були включені до складу податкового кредиту у попередніх податкових періодах та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування і не погашали податкових зобовязань.
Згідно висновку акта перевірки №654/23-217/33922441 від 26.04.2010 за результатами перевірки неможливо підтвердити суму бюджетного відшкодування за січень 2010 року у сумі 12742 грн., що повязано з неотриманням відповідей на запити стосовно основних постачальників.
П.п. 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97 від 03.04.1997 зі змінами та доповненнями передбачає, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в пятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів пятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Згідно п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобовязаний у пятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу (п.п. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону).
Відповідно до п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податків у звітному періоді у звязку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обороту) та основних фондів або нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Тобто, до складу податкового кредиту звітного періоду відносяться суми податку, сплачені в ціні товару при його придбанні, якщо платник податку мав підстави включити витрати на придбання товару до складу валових витрат відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Для віднесення відповідних сум податків, сплачених у ціні товару, до податкового кредиту платника податку, який придбав зазначений товар, Законом України «Про податок на додану вартість» не передбачено як умову сплату цих сум до бюджету.
Статтею 7 зазначеного Закону передбачено лише обовязок платника податку надати покупцю податкову накладну.
Зазначений Закон не передбачає надання даних податкових декларацій контрагентів платника податків і не ставить в залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання від'ємного значення суми поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунків з бюджетом третіх осіб.
Згідно п. 7.5 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Наявність у платника податку (позивача у справі) виданої йому продавцем товару податкової накладної, оформленої з дотриманням вимог чинного законодавства, і сплата продавцю вартості товару з податком на додану вартість є достатніми підставами для визначення податкового кредиту та відшкодування цього податку з бюджету.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Стальтранс» до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді О.О.Радіонова
С.В.Жаботинська