ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2012 р. № 2а-13613/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Куч Ю.М.,
з участю представників: позивача Бабія Т.М., відповідача Голода І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Львіввугілля»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у по роботі з великими платниками податків у м. Львові про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в :
Державне підприємство «Львіввугілля»звернулося до суду з позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції у по роботі з великими платниками податків у м. Львові (далі СДПІ ВПП у м. Львові), в якому просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення відповідача від 25.08.2011 року № 0000360802/16727, яким застосовано штрафні санкції в розмірі 6014498,28 грн. за затримку 92 календарних днів сплати суми узгодженого грошового зобовязання з частини чистого прибутку (доходу) підприємства, що вилучається до бюджету (код 3021010100) в сумі 30072491,41 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що підприємство за період з 19.11.2010 р. по 19.02.2011 р. не сплачувало частину чистого прибутку (доходу) підприємства, що вилучається до бюджету (код 3021010100) в сумі 30072491,41 грн., а зменшило прибуток за результатами фінансово-господарської діяльності та подало до податкового органу відповідні розрахунки на зменшення податкового зобовязання.
Представник позивача Бабій Т.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача Голод І.В. в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні. Пояснив, що за наслідками проведеної камеральної перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобовязання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій державних унітарних підприємств та їх обєднань), що вилучається до бюджету ДП «Львіввугілля»згідно розрахунку від 09.11.2010 року №26650 на суму 37095000,00 грн., встановлено порушення термінів сплати податку на 92 календарних дня. Відповідно до пункту 126.1 ст.126 Податкового кодексу України до платника податків застосовано штрафну санкцію у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу, яка становить 6014498,28 грн. Вважає законним податкове повідомлення рішення від 25.08.2011 року № 0000360802/16727. Просив відмовити в задоволенні позову.
Прокурор м. Львова, який листом від 19.12.2011 року № 61-3436 вих.-4 (вх.№60243 від 26.12.2011 року) повідомив про вступ у дану справу, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання жодного разу не зявився.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
За результатами проведеної працівниками СДПІ ВПП у м. Львові перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобовязання до бюджету ДП «Львіввугілля»складено акт №26/08-02/32323256 від 10.08.2011 року.
Згідно висновків акту встановлено порушення підприємством граничного строку сплати суми грошового зобовязання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх обєднань), що вилучається до бюджету (код 3021010100) на 92 календарних дня.
З акту вбачається, що 09.02.2011 року підприємство погасило на підставі Розрахунку №9006933821 частину чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх обєднань), що вилучається до бюджету у сумі 30072491,41 грн. від самостійно визначеної Розрахунком №26650 від 09.11.2010 року загальної суми 37095000,00 грн.
Відповідно до пункту 126.1. статті 126 Податкового кодексу України відповідач визначив штрафну санкцію за ставкою 20 відсотків у розмірі 6014498,28 грн.
На підставі висновків акту перевірки №26/08-02/32323256 від 10.08.2011 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.08.2011 року № 0000360802/16727, яке є предметом оскарження.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Львіввугілля», починаючи з 2008 року та відповідно до статті 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»як державне унітарне підприємство сплачує до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу).
Порядок сплати частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за рік у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Державні унітарні підприємства та їх обєднання подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до органів Державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток підприємств.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2008 р. № 158 на виконання статті 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»затверджено Порядок відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) (далі Порядок).
Згідно з цим Порядком частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями до державного бюджету визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, та розміру відрахувань частини чистого прибутку (доходу), визначеного у Законі України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до пункту 2 Порядку частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Згідно пункту 3 Порядку частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету ( 107-17 ), визначається державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої ДПА, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємств.
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що сплачена відповідно до цього Порядку частина чистого прибутку (доходу) зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державного казначейства.
Інформацію про нарахування та сплату частини чистого прибутку (доходу) відповідно до цього Порядку державні унітарні підприємства та їх обєднання подають центральним та місцевим органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать.
Наказом ДПА України від 21.05.2009 року № 259, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 05.06.2009 року за № 489/16505, (з наступними змінами відповідно до наказу ДПА України від 07.10.2010 року № 774, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 року за № 1192/18487) затверджено форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджетів за результатами щоквартальної діяльності у 2010 році.
Таким чином, порядок сплати частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України, а форма Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджетів за результатами щоквартальної діяльності встановлюється ДПА України.
Державне підприємство «Львіввугілля»09.11.2010 року подало Розрахунок №26650 частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами 9 місяців фінансово-господарської діяльності в 2009 році, відповідно до якого частина чистого прибутку (доходу) становила 37095000,00 грн. (р.07.
Разом з Розрахунком №26650 був поданий звіт про фінансові результати за 2010 рік.
09.02.2011 року Державне підприємство «Львіввугілля»подало Розрахунок №9006933821 частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності в 2010 році, відповідно до якого частина чистого прибутку (доходу), нарахована за попередній звітний період поточного періоду становила 37095000,00 грн. (р.07 Розрахунку №26650), частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті, становив відємне значення і дорівнював -30288000 грн.
Разом з Розрахунком №9006933821 був поданий звіт про фінансові результати за 2010 рік.
Такі дії позивача відповідають вимогам пункту 46.2. статті 46 Податкового кодексу України, яка визначає порядок подання податкової звітності, відповідно до якого платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Платники податку на прибуток подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 1.1. статті 1 Податкового кодексу України, цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Податковий кодекс не мітить норм, які б регулювали порядок сплати державними підприємствами частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності, відтак такий платіж не є податком.
За таких обставин суд вважає безпідставним притягнення податковим органом позивача до відповідальності, передбаченої статтею 126 Податкового кодексу України, оскільки така стосується порушення правил сплати (перерахування) податків.
За правилами, встановленими статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не доведено правомірності прийняття податкового повідомлення рішення від 25 серпня 2011 року № 0000360802/16727.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване позивачем податкове повідомлення рішення СДПІ ВПП у м. Львова про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25 серпня 2011 року № 0000360802/16727 прийнято без урахуванням вимог Податкового кодексу України та законодавства, яке регулює порядок сплати державними унітарними підприємствами до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) і з порушенням передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів.
З урахуванням викладеного, податкове повідомлення - рішення відповідача від 25 серпня 2011 року № 0000360802/16727 підлягає визнанню протиправним і скасуванню.
Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України шляхом безспірного списання з рахунку Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 28 грн. 23 коп., сплаченого за платіжним дорученням № 6604 від 30 листопада 2011 року.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове-повідомлення рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові від 25 серпня 2011 року № 0000360802/16727.
Зобовязати Головне управління Державного казначейства у Львівській області стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання з рахунку Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові в користь Державного підприємства «Львіввугілля»28 (двадцять вісім) грн. 23 коп. судових витрат.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч. 3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 30 березня 2012 року.
Суддя Хома О.П.