ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2012 р. № 2а-1005/12/1370
о 11 год., 10 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Прокурора Сихівського району м. Львова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, Відділу екологічного нагляду КП «Адміністративно-технічне управління»Львівської міської ради
до ПАТ «Львівгуртбакалія»
про стягнення збитків в сумі 3937,14 грн. Прокурор Сихівського району м. Львова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, Відділу екологічного нагляду КП «Адміністративно-технічне управління» Львівської міської ради звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ПАТ «Львівгуртбакалія»про стягнення збитків в сумі 3937,14 грн.
Прокурор позовні вимоги обґрунтовує тим, що в ході проведеної прокуратурою Сихівського району м. Львова перевірки та плановим обстеженням ПАТ «Львівгуртбакалія», проведеним відділом екологічного нагляду КП «Адміністративно-технічне управління»Львівської міської ради на предмет додержання вимог природоохоронного законодавства та чинних ухвал Львівської міської ради, рішень, розпоряджень виконавчих органів влади, в присутності генерального директора товариства відповідача у січні 2011 року встановлено викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин від стаціонарного джерела (котельні) ПАТ «Львівгуртбакалія»без відповідного дозволу, тобто встановлено наднормативне забруднення атмосферного повітря.
Ухвалою суду від 03.02.2012 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідач вказану ухвалу отримав 17.02.2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, у зазначений в ухвалі строк заперечень на адміністративний позов не подав.
Безпосередньо, всебічно, повно та об’єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини:
20.01.2011 року Відділом екологічного нагляду КП «Адміністративно-технічне управління»Львівської міської ради проведено обстеження ПАТ «Львівгуртбакалія»на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, яким встановлено, що предметом діяльності підприємства є гуртова торгівля фасованими продовольчими товарами. Стаціонарні джерела викидів –8 одиниць, в тому числі організовані –2 одиниці, зокрема дільниця електрозварки, ремонтна дільниця, слюсарна майстерня, столярна майстерня, акумуляторне відділення, котельня (2 котли). В порушення ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» у ПАТ «Львівгуртбакалія»відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела –котельні.
Викиди в атмосферу за 2009 рік 0,497 т/рік, в тому числі: опис вуглецю –0,286 тн, азоту оксиду –0,098тн, марганець та його сполуки –0,00003тн, речовина ІІ кл. небезпеки –0,0003тн, речовини ІІІ кл. небезпечності –0,0128тн. Дозвіл на викид № 11610136800-30 від 13.05.2008 року термін дії 13.05.2018 року. Відсутній дозвіл на викид від котельні. Контроль викидів проводився у 2008 році ПП «Інженерний центр «ПромЕко». Оформлені документи обґрунтування обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, крім котельні, яка введена в експлуатацію в січні 2010 року.
ПАТ «Львівгуртбакалія»не сплачується збір за забруднення навколишнього природного середовища від стаціонарного джерела –котельні, що є порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Перевіркою такою встановлено, що на зберіганні ПАТ «Львівгуртбакалія»знаходились 25 штук відпрацьованих люмінесцентних ламп, які були упаковані та знаходились в окремому приміщенні. Проте, не здійснювався поточний облік відходів відпрацьованих люмінесцентних ламп за формою №1-ВТ «Облік відходів, пакувальних матеріалів і тари», що є порушенням ст. 17 Закону України «Про відходи».
В порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та охорону атмосферного повітря, у ПАТ «Львівгуртбакалія»відсутнє очисне обладнання, товариство не звітується за забруднення атмосферного повітря та не перебуває на державному обліку, що є порушенням ст. 31 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
За результатами проведеної перевірки складено акт.
25.01.2011 року управлінням екології та благоустрою департаменту містобудування Львівської міської ради внесено генеральному директору ПАТ «Львівгуртбакалія»припис про усунення порушень, яким на підставі акту обстеження КП «Адміністративно-технічне управління»від 20.01.2011 року приписано:
1) розробити план заходів з ліквідації виявлених порушень та направити для контролю в управління;
2) отримати дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела - котельні до 25.07.2011 року;
3) після отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела - котельні сплачувати щоквартально екологічний податок,
4) здійснювати первинний поточний облік відпрацьованих люмінесцентних ламп за формою №1-ВТ «Облік відходів, пакувальних матеріалів і тари».
Вказаний припис відповідач отримав 25.01.2011 року. Вимоги припису, обов’язкового до виконання відповідач не виконав.
13.05.2011 року в.о. начальника управління екології та благоустрою направлено директору ПАТ «Львівгуртбакалія»претензію щодо сплати збитків за наднормативне забруднення атмосферного повітря, у якій запропоновано відповідачу відшкодувати у місячний термін збитки в сумі 3937,14 грн., згідно із розрахунком, які перерахувати у Міський фонд охорони навколишнього природного середовища.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону атмосферного повітря»№ 2707-XII від 16.10.1992 року із змінами і доповненнями, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»№ 1264-XIIвід25.06.1991 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про відходи»№ 187/98-ВР від 05.03.1998 року із змінами і доповненнями, КАС України.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно –правові спори, зокрема на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно ст. 34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Згідно ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, крім іншого, зобов'язані:
вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Згідно ч. 5 ст. 11 цього ж Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 22 цього ж Закону, для забезпечення охорони атмосферного повітря впроваджуються організаційно-економічні заходи, що передбачають –відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.
Згідно ст. 22 цього ж Закону, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 11 ст. 33 цього ж Закону, особи, винні у невиконанні розпоряджень та приписів органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 17 Закону України «Про відходи», суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, крім іншого, зобов'язані на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Суд враховує обґрунтування позивача викладеним у позовній заяві, оскільки законодавцем на відповідача покладено відповідальність за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом, позивачем правомірно звернено до стягнення завданих збитків.
Станом на дату розгляду справи збитки в сумі 3937,14 грн., що підтверджується розрахунком відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин від стаціонарного джерела відповідачем сплачені не були, відтак підлягають стягненню.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов’язані обґрунтовувати належність та
допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, чого відповідачем зроблено не було.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов’язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Таким чином, з врахуванням вимог ст. 162 КАС України, позовні вимоги Прокурора Сихівського району м. Львова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, Відділу екологічного нагляду КП «Адміністративно-технічне управління»Львівської міської ради про стягнення збитків в сумі 3937,14 грн. підлягають задоволенню повністю.
Розподіл судових витрат згідно ч. 2, 4 ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки такі зі сторін не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з ПАТ «Львівгуртбакалія»(ЄДРПОУ 01553327, вул. Бузкова, 2, м. Львів) в дохід міського бюджету м. Львова на рахунок № 33110331700002 в ГУДКУ у Львівській області, ЗКПО 23949066, МФО 825014, код платежу 24062100 збитки заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 3937,14 грн.
3. Зобов’язати ПАТ «Львівгуртбакалія»виконати постанову негайно.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 28.02.2012 року.
Суддя Гавдик З.В.