Постанова № 22369526, 26.03.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2012
Номер справи
2а/0370/605/12
Номер документу
22369526
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2012 року Справа № 2а/0370/605/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Іванчуку О.В.,

за участю представника позивача Ємчика Р.І.,

представника відповідача Ярошика Т.В.,

представника відповідача Вербич М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Вест Ойл Груп» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вест Ойл Груп» (далі ТзОВ «Вест Ойл Груп») звернулося з позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (далі Луцька ОДПІ), Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001922302 від 08.09.2012 року та стягнення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що працівниками Луцької ОДПІ проведено документальну виїзну перевірку ТзОВ «Вест Ойл Груп» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2011 року з врахуванням уточнюючих розрахунків із зменшенням суми ПДВ у розмірі 1239369,00 грн., заявленої до відшкодування на рахунок платника у банку. За результатами перевірки складено акт за № 6635/23-3/ 34524327 від 18.08.2011 року, в якому зазначено: не підтвердження відображеного ТзОВ «Вест Ойл Груп» у декларації за травень 2011 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 1239369, 00 грн. На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми «В1» від 08.09.2011 року № 0001922302, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1239369 грн.

Вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням норм податкового законодавства та не ґрунтується на фактичних обставинах справи, оскільки товариство на праві власності володіє нерухомим майном, а саме автозаправними станціями в загальній кількості близько 180 об'єктів, останні працюють під торговою маркою WOG. Як власник нерухомого майна, має право у відповідності із чинним законодавством, проводити поточний ремонт, так і капітальний ремонт на власних автозаправних станціях, так як зацікавлений в підтриманні їх належного технічного стану. Підприємством укладено зовнішньоекономічні договори із Білорусько-російським спільним підприємством «АЗСІндустрія». Предметом вказаних договорів є те, що нерезидент виготовляє і передає у власність ТзОВ «Вест Ойл Груп» продукцію, що оговорена сторонами в Специфікації до договорів. Відтак, за їх замовленням було виготовлено освітлювальне обладнання зовнішнього світлового оформлення АЗС, з'єднувальні порожнисті округлі фітинги (канали, коліна та муфти) - складові НД системи лінії KENADRAIN водозбірної дренажної канальної системи призначені для встановлення на АЗС, та сплатило суму податку на додану вартість згідно вантажно-митної декларації в повному розмірі.

Також вважає, що положення Податкового кодексу не ставлять відшкодування в залежність від використання придбаного майна в господарській діяльності.

Просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001922302 від 08.09.2012 року та стягнути з державного бюджету України на користь ТзОВ «Вест Ойл Груп» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за травень 2011 року в сумі 1239369, 00 грн.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача Луцької ОДПІ позовні вимоги не визнав повністю. В наданих суду письмових запереченнях та усних поясненнях посилається на те, що проведеною документальною виїзною перевіркою не підтверджено відображене ТзОВ «Вест Ойл Груп» у декларації за травень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 1239369, 00 грн., на порушення абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу ТзОВ «Вест Ойл Груп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за травень 2011 року на 1239369,00 грн. Імпортовані освітлювальне обладнання не використовувалось у господарській діяльності позивача. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.

Представник відповідача Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області позов не визнала повністю в наданих суду письмових поясненнях посилається на те, що висновок податкового органу для повернення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації платника за травень 2011 року на користь позивача до органів Казначейства не надходили.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Судом встановлено, що ТзОВ «Вест Ойл Груп» зареєстроване 07.08.2006 року, в виконавчому комітеті Луцької міської ради народних депутатів, що стверджується свідоцтвом серії АОО № 658142. як юридична особа 15.01.1998 р., включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України за ідентифікаційним кодом 34524327 та перебуває на обліку в луцькій ОДПІ з 08.08.2006 року.

ТзОВ «Вест Ойл Груп» відповідно до податкової декларації було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 1239369, 00 грн. за травень 2011 року.

Працівниками Луцької ОДПІ в період з 08.08.2011 року по 12.08.2011 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Вест Ойл Груп» з питань достовірності нарахування ТзОВ «Вест Ойл Груп» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2011 року.

За результатами перевірки складено акт від 18.08.2011 року № 6635/23-3/ 34524327.

Відповідно до висновків, викладених в зазначеному акті, в період з 01.04.2011 року по 31.05.2011 року ТзОВ «Вест Ойл Груп» придбане освітлювальне обладнання не використано в господарській діяльності. Підприємством не було підтверджено відображене у декларації за травень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 1239369, 00 грн., та на порушення абз. «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу ТзОВ «Вест Ойл Груп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за травень 2011 року на 1239369,00 грн.

На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення від 08.09.2011року № 0001922302, яким від 09.11.2011 р. № 0002191520, яким ТзОВ «Вест Ойл Груп» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 1239369 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1,00 грн.

На підтвердження правомірності формування податкового кредиту та заявленого бюджетного відшкодування ТзОВ «Вест Ойл Груп» надано копії: податкової декларацією з ПДВ за травень 2011 року (вх. № 9004357945 від 20.06.2011 року), уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. № 9006225103 від 09.08.2011 року).

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України від 04.12.2009 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.

Відповідно до п.п. 200.7., 200.8, 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Згідно п. 200.14. Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VI Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Згідно ст. 25 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні представниками позивача надано копії документів на підтвердження реальності господарських операцій ТзОВ «Вест Ойл Груп» по придбанню освітлювального обладнання для АЗС, а саме: контракти № 1/11-820 від 01.02.2011 та № 1/11-824 від 07.02.2011 року та специфікації до них, вантажні митні декларації ІМ 40 від 01.04.2011 року та 19.04.2011 року, міжнародну товарно-транспортну накладну серії ЕН № 0009631, довідки про транспортні витрати від 01.04.2011 року та 18.04.2011 року, та звіти про витрати матеріалів виконавця робіт РОД ТзОВ «Вест Ойл Груп» за травень 2011 року.

Первинні документи відповідають вимогам ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п. 2.4. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88.

Представником відповідача не заперечується, що позивач під час здійснення господарських операцій не вчиняв порушень податкового законодавства, відмова податкового органу підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування по декларації з податку на додану вартість за травень 2011 року на суму 1239369,00 грн.. та надати відповідний висновок органам Державної казначейської служби обґрунтовано відсутністю придбаного освітлювального обладнання, яке не використано в господарській діяльності.

Доводи представника відповідача про те, що можливість отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ставиться у залежність від не використання в господарській діяльності придбаного освітлювального обладнання для АЗС, не приймаються судом до уваги.

У відповідності з підпунктом 14.1.36. пункту 14.6 ст. 14 Податкового Кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Судом встановлено, що позивачем в 2010 та 2011 році укладено зовнішньоекономічні договори із Білорусько-російським спільним підприємством «АЗСІндустрія». Предметом вказаних договорів є те, що нерезидент виготовляє і передає у власність ТзОВ «Вест Ойл Груп» продукцію, що оговорена сторонами в Специфікації до договорів.

За замовленням ТзОВ «Вест Ойл Груп» було виготовлено освітлювальне обладнання зовнішнього світлового оформлення АЗС, з'єднувальні порожнисті округлі фітинги (канали, коліна та муфти) - складові НД системи лінії KENADRAIN водозбірної дренажної канальної системи призначені для встановлення на АЗС, та сплатило суму податку на додану вартість згідно вантажно-митної декларації в повному розмірі.

З звітів витрат матеріалів виконавця робіт РОД ТзОВ «Вест Ойл Груп» та травень 2011 року вбачається, наявність затрат понесених позивачем при монтажі логотипу WOG, фрізу навісу, монтажного спредера (VDS) наш рами та обшивки.

Статтею 3 Господарського Кодексу України визначено, що під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. До основних напрямків економічної політики держави у відповідності із ст. 10 даного Кодексу віднесена податкова політика, спрямована на забезпечення економічно обґрунтованого податкового навантаження на суб'єктів господарювання, стимулювання суспільно необхідної економічної діяльності суб'єктів, а також дотримання принципу соціальної справедливості та конституційних гарантій прав громадян при оподаткуванні їх доходів.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у звязку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що ТзОВ «Вест Ойл Груп» сплатило суму податку на додану вартість згідно вантажно-митних декларацій в повному розмірі.

Суд погоджується з твердженнями позивача, що з метою встановлення факту здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення обєкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість має значення, що для підтвердження права платника податку на формування витрат та/або податкового кредиту з податку на додану вартість достатньо наявності мети використання товарів та послуг, що ним придбані, незалежно від фактичних результатів такого використання.

Пунктом 200.5 ст. 200 Податкового кодексу встановлю випадки коли особи не мають права на отримання бюджетного відшкодування, а саме: які були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування, та які мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума відшкодування.

Отже, положення Податкового кодексу не ставлять відшкодування в залежність від використання придбаного майна в господарській діяльності.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 08.09.2011 року № 0001922302, є протиправним та підлягає скасуванню. В звязку з чим, позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Вест Ойл Груп» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за травень 2011 року в сумі 1239369, 00 грн. підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього обовязок щодо доведеності правомірності винесення податкового повідомлення-рішення № 0001922302 від 08.09.2011 року.

Відповідно до п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підстави, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно до п. 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відтак, з наведених вище підстав та з урахуванням наданих частиною другою статті 162 КАС України суду повноважень, адміністративний позов підлягає до задоволення повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 08 вересня 2011 року № 0001922302, та стягнення з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Вест Ойл Груп» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за травень 2011 року в сумі 1239369, 00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 3,11,17,94,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 08 вересня 2011 року № 0001922302.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Вест Ойл Груп» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за травень 2011 року в сумі 1239369,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Вест Ойл Груп» судові витрати по справі в сумі 4292,00 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде кладена у повному обсязі 30 березня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський