Постанова № 22309588, 01.03.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
2а/2570/2217/2011
Номер документу
22309588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а/2570/2217/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"01" березня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сорочко Є.О.

Суддів: Бистрик Г.М.

Борисюк Л.П.

при секретарі Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Чернігівського обласного спортивно-технічного клубу Чернігівської обласної організації товариства сприяння обороні України про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

Чернігівське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівського обласного спортивно-технічного клубу Чернігівської обласної організації товариства сприяння обороні України про стягнення адміністративно-господарських санкцій на суму 25075,00 грн. та 45,12 грн. пені.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року в задоволенні позову було відмовлено.

На вказану постанову Чернігівське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції було встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача становить 16 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів - 1 особа, фонд оплати праці штатних працівників в 2010 році складав 401,2 тис. грн., середньорічна заробітна плата на підприємстві відповідача становила у 2010 році 25075,00 грн., позивачем розраховано адміністративно-господарську санкцію за невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2010 рік в сумі 25075,00 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 1 ст. 19 цього Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем у 2010 році було створено 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, що підтверджується копіями штатного розпису в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення»підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Отже, відповідач був зобовязаний, зокрема, протягом 2010 року щомісяця подавати до відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіти про наявність вакансій. Проте, судом першої інстанції не було взято до уваги те, що в матеріалах справи відсутні докази щодо подання відповідачем таких звітів у січні-вересні 2010 року, а тому колегія суддів прийшла до висновку, що відповідачем було порушено ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».

Виходячи з поданого відповідачем до позивача звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за жовтень-грудень 2010 року, 1 робоче місце інвалідом зайняте не було.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порядок та терміни сплати зазначених санкцій затверджені постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 31.01.2007 № 70. Зокрема, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Оскільки відповідачем адміністративно-господарські санкції у визначений строк сплачено не було, йому, у відповідності до вимог законодавства, позивачем нараховано пеню у сумі 45,12 грн. Отже, заборгованість відповідача склала: 25075,00 грн. за основним платежем та 45,12 грн. пені.

Таким чином, враховуючи те, що відповідачем не надано жодних доказів про виконання ним в повному обсязі вимог закону про щомісячне подання даних про наявність на підприємстві вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, в звязку з чим державна служба зайнятості не мала можливості своєчасно направляти інвалідів для працевлаштування на підприємство відповідача, накладення на відповідача адміністративно-господарські санкцій є правомірним.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів необхідно задовольнити, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року скасувати, оскільки вона ухвалена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.

Стягнути з Чернігівського обласного спортивно-технічного клубу Чернігівської обласної організації товариства сприяння обороні України в дохід Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет м. Чернігова, банк отримувача: ГУДКУ у Чернігівській області, рахунок: 31211230700002, МФО 853592, код ЄДРПОУ 22825965) суму адміністративного-господарських санкцій 25075,00 гривень та 45,12 гривень пені.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Бистрик Г.М.

Борисюк Л.П.

Постанову складено в повному обсязі 06.03.2012