Ухвала суду № 22304613, 29.07.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2011
Номер справи
2а-2976/11/1270
Номер документу
22304613
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Цицюра О. О.

Суддя-доповідач - Блохін А.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2011 року справа №2а-2976/11/1270

приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Блохіна А.А.

суддів Міронової Г.М. , Юрко І.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 травня 2011 року у справі № а-2976/11/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кронбудсервіс ЛТД», третя особа - начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради - держреєстратор про скасування державної реєстрації змін до установчих документів від 19.03.2010 щодо зміни юридичної адреси,-

ВСТАНОВИВ:

05 квітня 2010 року Ленінська міжрайонна державна податкова інспекції у м. Луганську звернулась з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кронбудсервіс ЛТД», третя особа - начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради - держреєстратор про скасування державної реєстрації змін до установчих документів від 19.03.2010 року щодо зміни юридичної адреси.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію від 29.12.05 року № 1 672 1020000000185.

19.03.10 року було проведено державну реєстрацію змін установчих документів відповідача щодо його місцезнаходження на нову юридичну адресу - м. Луганськ, вул. Совєтська, будинок 76. Результатами обстеження юридичної адреси, встановлено, що підприємство за даною адресою не знаходиться, на підставі чого до ЄДР 20.01.10 року внесена інформація про відсутність юридичної особи за вказаною адресою. Таким чином, встановлено, що зміна місцезнаходження відповідача була проведена з порушеннями закону, а саме: відповідачем не забезпечено тотожність юридичної адреси ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД» та його фактичного місцезнаходження, що призвело до порушення порядку реєстрації змін до установчих документів. Таке порушення, на думку позивача, полягає у наступному.

Згідно статті 30 Закону України від 15.05.03. №775 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі Закон №755) державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Частина 1 статті 27 Закону № 755 передбачає, що однією з підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону.

Згідно частини 3 статті 8 Закону № 755 установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.

Тому, невідповідність юридичної адреси, щодо якої внесено відомості до ЄДР стосовно певної юридичної особи та адреси, за якою юридична особа знаходиться фактично, є порушенням норм діючого законодавства.

Стаття 8 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за містом цивільні відносини, тобто Кодексом передбачена можливість застосування аналогії закону.

Частиною 2 статті 89 Цивільного кодексу України передбачено, що порушення встановленого законом порядку створення юридичної особи або невідповідність її установчих документів закону є підставою для відмови у державній реєстрації юридичної особи. Враховуючи зміст попереднього абзацу, вважаємо за можливе застосувати твердження щодо того, що невідповідність установчих документів юридичної особи закону є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Частиною 4 статті 89 Цивільного кодексу України передбачено, що до ЄДР вносяться відомості, окрім іншого, про місцезнаходження юридичної особи. У відповідності до статті 93 цього ж Кодексу місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльності юридичної особи та здійснення управління та обліку.

У звязку з наведеним позивач просив суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Кронбудсервіс ЛТД» від 19.03.2010 року.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19 травня 2011 року у адміністративній справі № 2а-2976/11/1270 у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, податковий орган подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова прийнята з порушенням норм права, у звязку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: -припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; -відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців;- скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 27.12.2005 року у виконавчому комітеті Нетішинської міської ради Хмельницької області було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельне об'єднання №1» (ідентифікаційний код 33977988), про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходження: АДРЕСА_1 Керівник та засновник: ОСОБА_2.

03.09.2009 року державним реєстратором були внесені зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ «Будівельне об'єднання №1», що містяться в ЄДР, пов'язані із зміною керівника та зміною місцезнаходження .Новий керівник: ОСОБА_3, нове місцезнаходження: АДРЕСА_2 30.12.2009року державним реєстратором у Виконавчому комітеті Донецької міської ради на підставі наданих документів було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, що пов'язані із зміною найменування юридичної особи. Нове найменування: ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД». 05.01.2010року, у зв'язку із зміною місцезнаходження, реєстраційну справу ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД» було направлено державному реєстратору Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя.

19.03.2010року державним реєстратором уЛенінській районній державній адміністрації у місті Севастополі, на підставі поданих документів, передбачених статтею 19 та статтею 29 Закону, було внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР та проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД», пов'язані зі зміною місцезнаходження ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД». Нове місцезнаходження: 91016, Луганська обл., м. Луганськ, Артемівський район, вул. Советська, буд. 76.

У зв'язку зі зміною місцезнаходження ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД», юридичну особу було знято з обліку Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя та згідно ст. 14 Закону відбулась передача реєстраційної справи юридичної особи державному реєстратору у виконавчому комітеті Луганської міської ради, після чого 19.04.2010 року до ЄДР було внесено запис про прийом та постановку на облік цієї реєстраційної справи.

02.12.2010 року державний реєстратор, згідно статті 19 Закону, у зв'язку з отриманням від державної податкової інспекції повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, направив керівнику юридичної особи ОСОБА_3 повідомлення № 01-13/1722 про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки (форма № 6) про підтвердження відомостей про юридичну особу до 02.01.2011 року.

20.01.2011 року державному реєстратору повернувся відправлений лист, у зв'язку із чим 20.01.2011 року державним реєстратором було внесено запис до ЄДР про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

За визначенням статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які згідно із законом чи установчими документами юридичної особи виступають від її імені.

Відповідно до частини 3 статті 4 вказаного Закону України встановлено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 1 статті 17 вказаного Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Відповідальність за відповідність

установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Частиною 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зокрема передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до змісту частин 1, 2 статті 18 вказаного вище Закону встановлено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Частиною першою статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: -заповнену реєстраційну картку на проведеннядержавної реєстраціїзміндо установчих документів юридичної особи; - примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; -оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копію опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; -два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; -документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів. Надання інших документів при зміні місцезнаходження юридичної особи статтею 29 зазначеного Закону не передбачено. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Частиною 7 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Згідно статті 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Частиною першою статті 27 зазначеного Закону встановлено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; -невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; - порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема; -наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; - невідповідність відомостей прозасновників(учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; -наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій,яківстановленіабзацомчетвертим частини другої статті 35 цього Закону; - наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; -використання у найменуванні юридичної особиприватногоправа повногочи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування ,перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; -встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Відповідно до статті 31 Закону скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.

Тобто, у державного реєстратора відсутні повноваження щодо перевірки зазначеного у реєстраційній картці та статуті місцезнаходження юридичної особи дійсної адреси органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Частиною 4 статті 89 Цивільного кодексу України передбачено, що до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

З урахуванням статті 93 Цивільного кодексу України, абзацу 6 статті 1 та частини 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», серед інших відомостей до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про адресу органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Згідно документів, на підставі яких 19.03.2010 року було внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР та проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД» та встановлено, що подані до реєстрації у Єдиному державному реєстрі відомості щодо зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Кронбудсервіс ЛТД» відповідали вимогам чинного законодавства щодо їх достовірності. В реєстраційній справі відсутні відомості, на підставі яких можна було дійти висновку про недостовірність запису про адресу ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД».

Відповідно до статті 5 Закону України «Про Державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Статтею 11 цього Закону встановлено, що державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця зобов'язаний сформувати реєстраційну справу.

Передача реєстраційної справи відповідно до статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» здійснюється у разі зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Таким чином, отримавши реєстраційну справу, державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради 19.04.2010 року було взято на облік ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД» (запис 14), а 20.01.2011 року державним реєстратором було внесено запис до ЄДР про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, у зв'язку з тим, що ТОВ «Кронбудсервіс ЛТД» не підтвердило своє місцезнаходження (запис 15).

З огляду на викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволені позовних вимог.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи апеляційних скарг не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.

Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 травня 2011 року у справі № 2а-2976/11/1270 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 травня 2011 року у справі № а-2976/11/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кронбудсервіс ЛТД», третя особа - начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради - держреєстратор про скасування державної реєстрації змін до установчих документів від 19.03.2010 щодо зміни юридичної адреси - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя А.А. Блохін

СуддіГ.М. Міронова

І.В. Юрко