Головуючий у 1 інстанції - Шинкарьова І.В.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2010 року справа №2а-18437/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів: Нікуліна О.А., Радіонової О.О.,
при секретарі судового засідання: Іванченко О.В., за участю представника позивача Калачика О.В., представників відповідача Яковенко О.В., Бистрова М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року у справі № 2а-18437/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Союзпромінвестдонбас" до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "АМК-Трейдинг" про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "АМК-Трейдинг" про скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позову посилається на те, що товариством до податкового органу надано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2010 року, якою визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 4549547,00 грн. та в той же день заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування. Податковим органом на виконання вимог Закону України «Про податок на додану вартість» проведено позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за січень 2010 року. За результатами перевірки відповідачем складено відповідний акт, на підставі якого винесено податкове повідомлення - рішення від 05.05.2010 року № 0000102344/0/31226834/6991. Позивач зазначає, що акт, не був наданий у той же день, як того вимагає закон та вручений товариству з порушенням строку, у зв'язку із цим, на його думку, спірне податкове повідомлення - рішення винесено неправомірно.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року у справі № 2а-18437/10/0570 позов задоволено.
Визнано протиправним податкове повідомлення - рішення від 05.05.2010 року № 0000102344/0/31226834/6991 винесене Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзпромінвестдонбас» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривень 40 копійок.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі та звернувся з апеляційною скаргою, доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права щодо підтвердження сум податку на додану вартість, заявлених до відшкодування з бюджету, з урахуванням матеріалів зустрічних перевірок по ланцюгах постачання товарів до виробника (імпортера), відомості по яким відсутні.
При апеляційному перегляді справи представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив постанову суд першої інстанції залишити без змін, представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги, просили її задовольнити, представник третьої особи до суду не прибув.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення сторін, встановила наступне:
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків, врегульовано п. 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”.
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7. ст. 7 цього Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
За приписами п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 наведеного Закону ( в редакції, чинною у спірний період) якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.п. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону).
На виконання наведених вимог позивачем 22 лютого 2010 року до податкового органу подана декларація з податку на додану вартість за січень 2010 року (т. 1 а.с. 29 - 32), якою визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 4549547,00 грн. (рядки 25, 25.1), залишок від'ємного значення попереднього звітного податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду - 5204478,00 грн. (рядок 24). Рядком 26 визначено, що залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та дорівнює 654931,00 грн. У цей же день позивачем відповідачу подано розрахунок суми бюджетного відшкодування на суму 4549547,00 грн. (т. 1 а.с. 34), та заява про повернення суми бюджетного відшкодування (т. 1 а.с. 36).
20 квітня 2010 року ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 4549547,00 грн. за січень 2010 року на розрахунковий рахунок, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалась в період за жовтень, грудень 2009 року.
За результатами перевірки складено відповідний акт від 20.04.2010 року № 2-313/31226834, яким встановлено порушення:
п. 1.8 ст. 1, пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» в частині завищення суми податкового кредиту в зв'язку з нікчемними правочинами за періоди: жовтень 2009 року на суму ПДВ 2463720,00 грн., грудень 2009 року на суму ПДВ 2138672,00 грн., січень 2010 року на суму ПДВ 2054525,00 грн.;
пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме позивачем неправомірно визначена частина залишку від'ємного значення по деклараціям: за жовтень 2009 року на суму ПДВ 2463720,00 грн., що призвело до завищення від'ємного значення за відповідний період у розмірі 2463720,00 грн.; за грудень 2009 року на суму ПДВ 2138672,00 грн., що призвело до завищення від'ємного значення за відповідний період у розмірі 2138672,00 грн. 05 травня 2010 року відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0000102344/0/31226834/6991, яким на підставі акту перевірки за порушення пп. 7.4.1 п. 7.4, пп.7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» ТОВ «Союзпромінвестдонбас» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 4549547,00 грн. по декларації за січень 2010 року.
З п 3.1 акту перевірки (сторінка акту 3 - 6, т. 1 а.с. 13 - 16) «Перевірка правильності визначення податкового кредиту по деклараціях за жовтень, грудень 2009 року» вбачається, що за результатами направлення запитів отримані відповіді від ДПІ у Калінінському районі м. Донецька щодо взаємовідносин ТОВ «СоюзПромінвестДонбас» з ТОВ «АМК - Трейдінг» та документи, що мають назву податкові накладні та акти виконаних робіт. При цьому відсутні відомості бухгалтерського обліку, реєстри виданих та отриманих податкових накладних, копії платіжних документів, договорів та інші документи які підтверджували факт отримання та надання послуг ТОВ «АМК - Трейдинг» для' відображення в податковому та бухгалтерському обліку господарської операції, також, відсутні документи які б підтверджували факт експедитування товарів в яких було б зазначено, що ТОВ «АМК - Трейдінг» є експедитором, відсутні відомості користування залізничними вагонами, які заповнюються на підставі пам'яток за кожний день користування вагонами.
Враховуючи наведене, податковим органом зроблено висновок, що не можливо підтвердити надмірну сплату податку на додану вартість у зв'язку із чим, господарська операція ТОВ «Союзпромінвестдонбас» з ТОВ «АМК - Трединг» вчинена без врахування реального часу здійснення операції, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, які економічно необхідні для виконання господарської діяльності, без розумного економічного обґрунтування даної операції, з метою отримання економічної вигоди шляхом відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок, тобто вчинений правочин є нікчемним з огляду на положення приписів ст. ст. 203, 215, 228 Цивільного Кодексу України як такий, що суперечить моральним засадам суспільства, а також порушує публічний порядок, спрямований на заволодіння майном держави, дохідної частини бюджету.
На думку податкового органу зазначене призвело до порушення пп. 1.8 ст. 1 та пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» в частині безпідставного включення до складу податкового кредиту в жовтні 2009 року суми податку на додану вартість у розмірі 2463720,00 грн., в грудні 2009 року суми податку на додану вартість у розмірі 2138672,00 грн., по яким у ланцюгах постачання встановлено нікчемний правочин по ТОВ «АМК - Трейдінг».
Проте як вказують фактичні обставини справи:
Згідно додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2009 року, період за який виправляються помилки жовтень 2009 року «уточнююча розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», ТОВ «Союзпромінвестдонбас» до податкового кредиту віднесена сума податку на додану вартість по постачальнику ТОВ «АМК - Трейдінг» у розмірі 2463720,00 грн.
Згідно додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2009 року «розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», ТОВ «Союзпромінвестдонбас» до податкового кредиту віднесена сума податку на додану вартість по постачальнику ТОВ «АМК - Трейдінг» у розмірі 2138671,81 грн. (т. 6 а.с. 171 -173).
Згідно додатку 2 до декларації з податку на додану вартість за січень 2010 року «Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», частина залишку від'ємного значення фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участь у розрахунках бюджетного відшкодування у розмірі 4549547,00 грн. складається з залишків від'ємного значення (рядок 24 податкової декларації) які виникли у період жовтень 2010 року на суму 2463720,00 грн., грудень 2010 року на суму 2085827,00 грн. (т. 1 а.с. 34).
Відповідно до ч. 1 ст. 929 Цивільного кодексу України, яка кореспондується ч. 1 ст. 9 Закону України «Про транспортне експедиторську діяльність», за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням.
Судом встановлено, що 01 липня 2009 року між ТОВ «АМК - Трейдинг» (експедитор) та ТОВ «Союзпромінвестдонбас» (замовник) укладено договір про організацію перевезення вантажів № 01/07-01, який регулює взаємовідносини сторін, що пов'язані з організацією та здійсненням внутрішніх перевезень вантажів залізничним транспортом по території України, (т. 1 а.с. 129 - 131). Додатковою угодою від 02.07.2009 року № 1 змінений п. 8 договору «Місцезнаходження та реквізити сторін» (т. 1 а.с. 133).
Також до договору від 01 липня 2009 року № 01/07-01 складені додатки № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 10, № 11, № 12, № 13, № 14, відповідно до яких замовник доручає експедитору у термін з липня 2009 року по грудень 2009 року організацію супроводження пересувного составу в порожньому стані під завантаження на станції відправлення. Також в зазначених додатках передбачена вартість подачі одного вагону на одну із станцій, орієнтована ціна за послуги експедитора (т. 1 а.с. 132, 134 - 146).
На підтвердження виконання договору ТОВ «АМК - Трейдінг» виписані рахунки - фактури: від 02 жовтня 2009 року № 459/036 на загальну суму 3772320,00 грн., у тому числі ПДВ 628720,00 грн. (т. 1 а.с. 55); від 15 жовтня 2009 року № 472/029 на загальну суму 6153000,00 грн., у тому числі ПДВ 1025500,00 грн. (т. 1 а.с. 59); від 25 жовтня 2009 року № 482/002 на загальну суму 4857000,00 грн., у тому числі ПДВ 809500,00 грн. (т. 1 а.с. 63); від 02 грудня 2009 року № 520/012 на загальну суму 6892830,00 грн., у тому числі ПДВ 1148805,00 грн. (т. 1 а.с. 39); від 14 грудня 2009 року № 532 на загальну суму 281000,00 грн., у тому числі ПДВ 46833,00 грн. (т. 1 а.с. 43); від 20 грудня 2009 року № 538 на загальну суму 3582000,00 грн., у тому числі ПДВ 597000,00 грн. (т. 1 а.с. 47); від 21 грудня 2009 року № 539/002 на загальну суму 2076200,00 грн., у тому числі ПДВ 346033,00 грн. (т. 1 а.с. 51); ТОВ «АМК - Трейдинг» ТОВ «Союзпромінвестдонбас» відповідно до договору від 01.07.2009 року № 01/07-01 надані послуги, про що складені наступні акти здачі - прийняття робіт (надання послуг): від 02 жовтня 2009 року на загальну суму 3772320,00 грн., у тому числі ПДВ 628720,00 грн. (т. 1 а.с. 56); від 15 жовтня 2009 року на загальну суму 6153000,00 грн., у тому числі ПДВ 1025500,00 грн. (т. 1 а.с. 60); від 15 жовтня 2009 року на загальну суму 4857000,00 грн., у тому числі ПДВ 809500,00 грн. (т. 1 а.с. 64); від 02 грудня 2009 року на загальну суму 6892830,00 грн., у тому числі ПДВ 1148805,00грн. (т. 1 а.с. 40); від 14 грудня 2009 року на загальну суму 281000,00 грн., у тому числі ПДВ 46833,00 грн. (т. 1 а.с. 44); від 20 грудня 2009 року на загальну суму 3582000,00 грн., у тому числі ПДВ 597000,00 грн. (т. 1 а.с. 48); від 21 грудня 2009 року на загальну суму 2076200,00 грн., у тому числі ПДВ 346033,00 грн. (т. 1а.с. 51); ТОВ «АМК - Трейдинг» позивачу виписані податкові накладні на загальну суму 27614350,00 грн. у тому числі ПДВ 4602391,00 грн.; від 02.10.2009 року № 459/036 на суму 3772320,00 грн., у тому числі ПДВ 628720,00 грн. (т. 1 а.с. 58); від 15.10.2009 року № 472/029 на суму 6153000,00 грн., у тому числі ПДВ 1025500,00 грн. (т. 1 а.с. 62); від 25.10.2009 року № 482/002 на суму 4857000,00 грн., у тому числі ПДВ 809500,00 грн. (т. 6 а.с. 188); від 02.12.2009 року № 520/012 на суму 6892830,00 грн., у тому числі ПДВ 1148805,00грн. (т. 1 а.с. 41); від 14.12.2009 року № 532 на суму 281000,00 гри., у тому числі ПДВ 46833,00 грн. (т. 1 а.с. 46); від 20.12.2009 року № 538 на суму 3582000,00 грн., у тому числі ПДВ 597000,00 грн. (т. 1 а.с. 47); від 21.12.2009 року № 539/002 на суму 2076200,00 грн., у тому числі ПДВ 346033,00 грн. (т. 1 а.с. 54);
Правильність заповнення податкових накладних та форма податкових накладних в судових процесах першої та другої інстанції відповідачем не заперечується та не викликає у суду будь-яких сумнівів щодо їх достовірності та добровільності їх визнання.
На виконання договору від 01.07.2009 року № 01/07-01 між ТОВ «АМК-Трейдинг» складені звіти експедитора: від 02.10.2009 року про виконання послуг на загальну суму 3772320,00 грн., у тому числі ПДВ 628720,00 грн. (т. 1 а.с. 57); від 15.10.2009 року про виконання послуг на загальну суму 6153000,00 грн., у тому числі ПДВ 1025500,00 грн. (т. 1 а.с. 61); від 25.10.2009 року про виконання послуг на загальну суму 4857000,00 грн., у тому числі ПДВ 809500,00 грн. (т. 1 а.с. 68); від 02.12.2009 року про виконання послуг на загальну суму 6892830,00 грн., у тому числі ПДВ 1148805,15 грн. (т. 1 а.с. 41); від 14.12:2009 року про виконання послуг на загальну суму 281000,00 грн., у тому числі ПДВ 46833,33 грн. (т. 1 а.с. 45); від 20.12.2009 року про виконання послуг на загальну суму 3582000,00 грн., у тому числі ПДВ 567000,00 грн. (т. 1 а.с. 49); від 21.12.2009 року про виконання послуг на загальну суму 2076200,00 грн., у тому числі ПДВ 346033,33 грн. (т. 1 а.с. 53).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо недоведеності відповідачем правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення, оскільки надані позивачем первинні документи підтверджують правомірність формування відповідачем податкового кредиту.
Колегія суддів також зазначає, що право на відшкодування відємної різниці є матеріальним правом позивача. Несвоєчасне відшкодування коштів порушує його право власності, захист якого гарантовано першим реченням частини першої статті першої Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини та основних свобод, яка набрала чинності для України 11.09.1997 року та у відповідності до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року у справі № 2а-18437/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Союзпромінвестдонбас" до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "АМК-Трейдинг" про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 22 грудня 2010 року. Ухвала у повному обсязі складена 24 грудня 2010 року.
Головуючий: С.В. Жаботинська
Судді: О.А. Нікулін
О.О. Радіонова