Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2010 року справа №2а-21969/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Карпушової О.В.,
суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М.,
при секретарі: Барбаш Л.О.,
за участю: представника позивача: Ковальчука Д.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року у адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «КОРОЛЕНКО 39» про припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в Пролетарському районі м. Донецька (далі ДПІ в Пролетарському районі м. Донецька) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «КОРОЛЕНКО 39» (далі ОСББ «КОРОЛЕНКО 39») щодо припинення юридичної особи, у звязку з неподанням відповідачем до податкового органу звітності з дня державної реєстрації, а саме, 18 квітня 2008 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року у задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька було відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що як вбачається із статті 28 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку» та приписів Статуту ОСББ «КОРОЛЕНКО 39» ліквідація обєднань за рішенням суду здійснюється у разі відчуження житлового комплексу, що не є предметом спірних відношень між позивачем та відповідачем. Крім того, судом першої інстанції зазначено, що статтею 20 Порядку державної реєстрації обєднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року № 1521 зазначається, що реєстрація обєднання скасовується шляхом виключення його з реєстру, який ведеться органом державної реєстрації, після проведення заходів щодо його ліквідації і подання до органу державної реєстрації таких документів, зокрема, як заяви правління обєднання чи рішення суду у випадках, передбачених законодавством. Таким чином, суд першої інстанції прийшов до висновку, що нормами чинного законодавства та статуту ОСББ «КОРОЛЕНКО 39» не передбачається припинення діяльності обєднання громадян у звязку із неподанням до податкового органу протягом року податкової декларації, документа фінансової звітності відповідно до Закону України «Про систему оподаткування».
Позивач подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій просив скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року, як таку що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що відповідач до податкового органу податкові декларації не надавав з моменту реєстрації і по теперішній час, що підтверджується актом ДПІ в Пролетарському районі м. Донецька від 6 серпня 2010 року № 123/15-043-20. Станом на момент винесення судового рішення, відповідач не має заборгованості перед бюджетом. Таким чином, позивач зазначає, що рік протягом якого субєкт підприємницької діяльності не звітувався перед відповідними податковими органами повинен обчислюватись з дати, коли необхідна звітність була надана в останній раз. Згідно ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» неподання юридичною особою протягом року органом державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи. Таким чином, позивач прийшов до висновку, що його вимоги про припинення ОСББ «КОРОЛЕНКО 39» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник відповідача в судове засідання за викликом не зявився.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, вислухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.
Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «КОРОЛЕНКО 39» (ідентифікаційний код юридичної особи - 35887032) зареєстроване, як юридична особа, державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради 18 квітня 2008 року за № 12661200000030056, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (арк. справи 8).
Відповідно до повідомлення податкового органу від 10.09.2010 року № 19957/10/29-013, ОСББ «КОРОЛЕНКО 39» перебуває на обліку у ДПІ в Пролетарському районі м. Донецька (арк. справи 6).
Згідно до акту від 06.08.2010 року № 261/15-1/35887032 ДПІ в Пролетарському районі м. Донецька відповідач не подає податкової звітності з моменту державної реєстрації, а саме з 18.04.2008 року (арк. справи 9).
Частиною 8 статті 19 Господарського кодексу України передбачено що, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Положення статті 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків» визначають, що основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання. Об'єднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами. Об'єднання є юридичною особою, яка створюється відповідно до закону, має печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, а також розрахункові рахунки в установах банку. Об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об'єднання.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлений обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Порядок оподаткування неприбуткових організацій, до яких за приписами підпунктом 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», визначений пунктом 7.11 статті 7 цього закону.
Відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями передбачені Порядком складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 233 від 11 липня 1997 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.97 р. за N 290/2094 (далі - Порядок). Зазначений Порядок розроблений на підставі норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пунктів 1.3., 1.5 Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається до податкового органу і у разі відсутності операцій (сум) з прокресленням відповідних рядків.
Пунктом 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Виходячи з викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач зобов'язаний подавати до податкового органу звіт у встановлені законодавством строки незалежно від наявності доходів, які підлягають оподаткуванню.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджений факт набуття відповідачем статусу юридичної особи та наявність у відповідача обов'язку надання податковим органам податкової звітності. Проте, всупереч наведеним вище положенням чинного законодавства України, відповідачем не було надано до податкового органу податкову звітність починаючи з 18 квітня 2008 року. Факт ненадання податкової звітності відповідачем підтверджений наявними в матеріалах справи документами. Відповідно до змісту довідки № 18625 від 26.08.2010 року станом на 25 серпня 2010 року відповідач не має заборгованості із сплати податків, зборів, обов'язкових платежів (арк. справи 7).
Пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу» державна податкова інспекція уповноважена здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 3, пункту 1 статті 33, абзацу 5 частини 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємств» дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців; підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органом державної податкової служби податкових деклорацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законом України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
Пунктом 8.6. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19 лютого 1998 року, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що чинним законодавством передбачено право податкового органу на звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи, яку взято ним на податковий облік та про наявність правових підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про припинення юридичної особи - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОРОЛЕНКО 39».
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Повний текст постанови виготовлено 14 грудня 2010 року.
Керуючись статтями 196, 198, 202, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року у адміністративній справі № 2а-21969/10/0570 задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року у адміністративній справі № 2а-21969/10/0570 за позовом Державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «КОРОЛЕНКО 39» про припинення юридичної особи скасувати.
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «КОРОЛЕНКО 39» про припинення юридичної особи задовольнити.
Припинити юридичну особу Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «КОРОЛЕНКО 39» код ЄДРПОУ 35887032, адреса: Донецька область, м. Моспіне, вул. Короленка, будинок 39 квартира 35.
Копію постанови направити державному реєстратору для внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Постанову суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова Л.А. Василенко М.М. Гімон