Головуючий у 1 інстанції - Лазарєв В.В.
Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2010 року справа №2а-21642/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Горбенко К.П.
суддів Лях О.П., Попова В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2010 року по адміністративній справі №2а-21642/10/0570 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них», про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них», про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, що наданий відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 109 осіб. У 2009 році на підприємстві згідно вимог діючого законодавства повинно бути працевлаштовано 4 інваліда, фактично за даними звіту, працювало 3 інваліда. Отже відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. Згідно розрахунку, сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році становить 19,895,41 грн. Відповідачем адміністративно - господарські санкції не сплачені, тому на підставі ч.2ст. 20 Закону та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", порушення термінів сплати, тягне за собою нарахування пені, яка складає 710,43 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2010 року у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Не погодившись з винесеною постановою, позивач оскаржив її до Донецького апеляційного адміністративного суду, посилаючись у своїй апеляційній скарзі на неправильне застосування судом при винесенні рішення норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Комунальне підприємство «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» зареєстровано як юридична особа виконкомом Краматорської міської ради Донецької області, включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 13489818.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 109 осіб, кількість працюючих інвалідів - 3 осіб.
Відповідач у квітні та серпні 2009 року до Краматорського міського центру зайнятості направляв інформацію про наявність вакансій для інвалідів, що підтверджується звітами за статистичною формою №3-ПН, а саме: 30.04.2009 р. (вхідний № 01-13/2128 від 12.05.09 р.), 27.08.2009 р. (вхідний №01-13/4144 від 31.08.09 р.). Крім того, відповідачем направлялися до центру зайнятості листи з проханням направити інвалідів для працевлаштування № 2/1 від 10.01.2009 р. (вхідний № 01-13/224 від 20.01.09р.) та № 442/1 від 21.09.09 р. (вхідний № 01-13/4350 від 21.09.2009 р.).
Як вбачається з матеріалів справи відповідач звітував Краматорському міському центру зайнятості про вільні посади для інвалідів та крім того надсилав листи про це.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Статтею 18 Закону №875-ХП забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Частиною 1 статті 20 вказаного Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією та Законом України "Про систему оподаткування", а є заходом впливу у сфері господарювання у зв'язку з учиненням правопорушення.
Одже, суд першої інстанції дійшов до вмотивованого висновку про те, що на відповідача покладено обов'язок лише створення робочих місць та інформування про це органів зайнятості у випадку, встановленому вищезазначеним нормативним актом, а пошук відповідної роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2010 року залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2010 року у справі № 2-а-21642/10/0570 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них», про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені - залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п?ять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: