Головуючий у 1 інстанції - Масло І.В
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2010 року справа №2а-19747/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Лях О.П.
суддів : Горбенко К.П., Попова В.В.
при секретарі Асєєвій Я.В.
за участю представника відповідача ОСОБА_2 за довіренністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2010 року у адміністративній справі № 2а-19747/10/0570 за позовом Жовтоводського міського центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» про стягнення штрафу у розмірі 2676 грн., третя особа - Жовтоводська філія товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд», -
В С Т А Н О В И Л А :
Жовтоводський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» про стягнення штрафу у розмірі 2676 грн., третя особа - Жовтоводська філія товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд».
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що відповідно до рішення виконкому Жовтоводської міської ради від 11.12.2008 № 737 «Про бронювання робочих місць для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту на 2009 рік» для відповідача встановлено квоту на працевлаштування громадян згідно ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» на 2009 рік в кількості 2 особи. 27.10.2009 центром зайнятості було направлено до ТОВ «Транс-Трейд» для працевлаштування громадянина ОСОБА_3, який є випускником професійно-технічного навчального закладу і тому підпадає під дію ст. 5 зазначеного Закону. Проте, відповідач відмовив у працевлаштуванні, зазначивши причину відмови - тимчасове припинення роботи підприємства. Враховуючи, що Законом України «Про зайнятість населення» не передбачено підстав для відмови у прийнятті на роботу направлених в рахунок квоти громадян, спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Дніпропетровського обласного центру зайнятості 14.12.2009 направлений акт № 8 про порушення відповідачем норм ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» з пропозицією добровільно сплатити штраф на суму 2676 грн. Відповідач зазначену суму у добровільному порядку не сплатив.
Просив задовольнити їх позовні вимоги. Крім того, зазначив, що вказана сума штрафу не є адміністративно-господарською санкцією, оскільки позивач не здійснював перевірку господарської діяльності підприємства, і тому у даному випадку не застосовуються строки, встановлені 250 ГК України.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2010 року у адміністративній справі № 2а-19747/10/0570 позов Жовтоводського міського центру зайнятості задоволено
В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи представник відповідача, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції.
Позивач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Позивач - Жовтоводський міський центр зайнятості є суб'єктом владних повноважень, який у даних відносинах здійснює повноваження, встановлені Законом України «Про зайнятість населення» та Положенням затвердженого директором Дніпропетровського обласного центру зайнятості (арк. спр. 18-20).
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 28.05.2003, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 32520315 (арк. спр. 35, 37), здійснює діяльність на підставі Статуту, затвердженого у новій редакції загальними зборами учасників ТОВ «Транс-Трейд».
Третя особа - Жовтоводська філія товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» є філією (іншим відокремленим підрозділом) відповідача без права юридичної особи, що підтверджується довідкою Управління статистики у м. Донецьку АБ № 277196 від 25.06.2010, здійснює діяльність на підставі Положення про Жовтоводську філію товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд», затвердженого загальними зборами учасників ТОВ «Транс-Трейд» протоколом № 09-2006 від 07.07.2006 (арк. спр. 38-45).
Згідно п. п. «в» ч. 1 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у тому числі молоді, яка закінчила або припинила навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних або вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і якій надається перше робоче місце, дітям (сиротам), які залишилися без піклування батьків, а також особам, яким виповнилося п'ятнадцять років і які за згодою одного із батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу. Частиною 2 цієї статті, для працевлаштування зазначених у пункті 1 цієї статті категорій громадян (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку) місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності та організаційних форм з чисельністю працюючих понад 20 осіб для бронювання ними до 5 відсотків загальної кількості робочих місць, у тому числі з гнучкими формами зайнятості. Рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 11.11.2008 № 737 «Про бронювання робочих місць для працевлаштування громадян, які потребують соціальною захисту на 2009 рік» було заброньовано на 2009 рік на підприємствах, в установах та організаціях міста усіх форм власності для громадян, які потребують соціального захисту. 15 робочих місць згідно з додатком. З цього додатку вбачається, що у Жовтоводській філії ТО В «Транс-Трейд» заброньовано 2 робочих місця для молоді, яка закінчила або припинила навчання у ПТЗ та якій надається перше робоче місце (арк. спр. 7).
04.11.2009 Жовтоводський міський центр зайнятості видав громадянину ОСОБА_3 направлення № 4880910020003003 від 27.10.2009 на працевлаштування до Жовтоводської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд». але у працевлаштуванні вказаній особі було відмовлено у зв'язку з тимчасовим припиненням роботи підприємства (арк. спр. 15).
Згідно з пунктом 3 статті 5 Закону України «Про зайнятість населення», у разі відмови у прийомі на роботу громадян із числа категорій, зазначених у пункті 1 цієї етапі (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку), у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Одержані кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і можуть використовуватися для фінансування витрат підприємств, установ та організацій, які створюють робочі місця для цих категорій населення понад встановлену квоту.
14.12.2009 Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Дніпропетровського обласного центру зайнятості була проведена позапланова перевірка Жовтоводської філії ТОВ «Транс-Трейд» щодо додержання вимог ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», за результатами якої складено акт № 8 від 14.12.2009 про порушення законодавства України про зайнятість населення (арк. спр. 16). Вказаним актом було зафіксовано порушення ст. 5 вказаного Закону у вигляді відмови у працевлаштуванні громадянина ОСОБА_3 за направленням Жовтоводського міського центру зайнятості від 27.10.2009 за № 4880910020003003. Вказаним актом також було запропоновано в десятиденний термін внести штраф у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат в сумі 2676 грн.
Колегія суддів не приймає посилання представника відповідача на порушення строків застосування адміністративно - господарських санкцій, встановлених ст. 250 ГК України, виходячи з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
До видів адміністративно-господарських санкцій стаття 239 цього Кодексу відносить: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.
Колегія суддів, погоджується з висновком суду першої інстанції, що штраф, визначений Жовтоводським міським центром зайнятості у розмірі 2676 грн. не може вважатися адміністративно - господарською санкцією, оскільки він застосований не за порушення встановлених правил здійснення господарської діяльності, а за порушення законодавства про зайнятість населення.
Відповідно до вимог статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України Судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надана правильна правова оцінка спірним правовідносинам та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2010 року у адміністративній справі № 2а-19747/10/0570 за позовом Жовтоводського міського центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» про стягнення штрафу у розмірі 2676 грн., третя особа - Жовтоводська філія товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2010 року у адміністративній справі № 2а-19747/10/0570 за позовом Жовтоводського міського центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» про стягнення штрафу у розмірі 2676 грн., третя особа - Жовтоводська філія товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Трейд» - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : О.П. Лях
К.П. Горбенко
В.В. Попов