Ухвала суду № 22294846, 04.11.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2010
Номер справи
2а-4917/10/1270
Номер документу
22294846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ципко О.В.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2010 року справа №2а-4917/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого:Шишова О.О.

суддівСіваченко І.В, Дяченко С.П.

при секретарі судового засідання:Драна Л.Г.

за участю представника відповідачаКіянко Д.В.

розглянувши апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська

на постановуЛуганського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року по справі № 2а-4917/10/1270

за позовом Малого приватного підприємства «Торгівельна фірма «Ліб-Дар»

доДержавної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська

провизнання дій комісії незаконними

В С Т А Н О В И Л А:

У червні 2010 року МПП «Торгівельна фірма «Ліб-Дар» звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Луганська, в якому просили суд визнати дії відповідача по анулюванню реєстрації платника податку на додану вартість незаконними та такими, що суперечать діючому законодавству. Визнати Акт № 140 від 19.05.2010 року відповідача по анулюванню реєстрації платника податку на додану вартість, недійсним. Зобов`язати відповідача поновити у реєстрі платників податку на додану вартість позивача.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року по справі № 2а-4917/10/1270 позов задоволений.

Визнані протиправними дії комісії державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська по анулюванню реєстрації платника податку на додану вартість малого приватного підприємства «Торгівельна фірма «Ліб-Дар».

Визнаний протиправним та скасований акт державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Луганська про анулювання реєстрації свідоцтва платника податку на додану вартість № 140 від 19.05.2010 р. Зобовязана державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Луганська поновити реєстрацію малого приватного підприємства «Торгівельна фірма «Ліб-Дар» у Реєстрі платників податку на додану вартість шляхом направлення копії судового рішення по адміністративній справі № 2а-4917/10/1270 із копіями відповідних документів до Державної податкової адміністрації України для внесення відповідних змін до Реєстру.

З постановою суду не погодилось ДПІ у Жовтневому районі м.Луганська та зазначила, що судом першої інстанції при прийнятті рішення були порушені норми матеріального та процесуального права. В апеляційній скарзі вказали, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми Закону України «Про податок на додану вартість». Також вказали, що судом першої інстанції не повністю враховані всі обставини справи, що призвело до неправильного вирішення справи. Просили суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи. При таких обставинах суд вважає можливим вирішити справу у відсутність представника позивача.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ПП «Торгівельна фірма «ЛІБ-ДАР» (ідентифікаційний код 36128677) зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності у виконавчому комітеті Луганської міської ради 04.09.2008 року за номером запису № 1 382 102 0000 015379, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 227542 (а.с.9). З 05.09.2008 року ПП «ТФ «ЛІБ-ДАР» було взято на облік в органах державної служби в Державній податковій інспекції в Жовтневому районі м. Луганська за номером № 06711, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків № 2383 від 05.09.2008 року (а.с.10).

ПП «Торгівельна фірма «ЛІБ-ДАР» було зареєстровано як платник податку на додану вартість за місцем свого знаходження 26.09.2008 р., що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №100141513 на бланку Ф.№2-ПДВ, серії НБ №103116 та підприємству було присвоєно індивідуальний податковий номер 361286712340 (а.с.11).

19.05.2010 року ДПІ в Жовтневому районі м.Луганську був складений акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 140.

Правовою підставою для анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість послугувало встановлене податковим органом заниження податкових зобовязань позивачем з жовтня 2009 року по березень 2010 року на загальну суму 2991762,93 грн.

Відповідно до абз. «в» п.п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97 свідоцтво платника з 19.05.2010 р. було анульовано.

Згідно ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом строки. Цим Законом України визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Законом України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно пунктів 13, 14 Положення про реєстр платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000р. №79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 р. за № 208/4429, реєстрація платника податку на додану вартість здійснюється за заявою особи, що підпадає під визначення платника податку згідно статтею 2 Закону, або що вважає за доцільне зареєструватися як платник податку.

Підпунктом 25.2 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 79 від 01.03.2000 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3.04.2000 р. за № 208/4429 (далі наказ ДПА України № 79) регламентовано, що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.

Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вважається днем прийняття такого рішення. Акти про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість у день їх затвердження реєструються у журналі обліку актів про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість за формою 6-РЖ. Номер акта відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.

Підпунктом 25.4 наказу ДПА України № 79 передбачено оскарження рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою органу державної податкової служби.

Пункт 9.8 статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість” встановлює виключний перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, який в силу пункту 11.4 статті 11 зазначеного Закону не може бути розширений інакше, ніж шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування податком на додану вартість, суд приходить до висновку про неправомірне застосування відповідачем п.3 розпорядження Кабінету Міністрів України “Деякі питання адміністрування податків, зборів (обовязкових платежів)” від 09.09.2009 № 1120-р, яким встановлено право органу державної податкової служби в разі встановлення факту виписування податкових накладних, згідно з якими платник податку на додану вартість - постачальник товарів (робіт, послуг) не задекларував податкові зобов'язання, мають право вжити заходів для анулювання реєстрації такого платника відповідно до Закону України "Про податок на додану вартість".

Так, відповідно до підпункту “в” пункту 9.8 статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість” реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає субєктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин.

Як свідчить аналіз наведеної норми, реєстрація особи в якості платника податку на додану вартість з підстав, визначених цією нормою, анулюється в двох випадках: 1) у випадку реєстрації особи в якості платника єдиного податку; 2) у випадку, якщо така особа стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування.

Згідно Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 № 110, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за N 268/5459 (далі Інструкція № 110) камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

Пунктом 6.1.3 Інструкції № 110 встановлено, що у разі коли за даними документальних перевірок результати діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, і контролюючий орган виявляє суму недоплати платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми недоплати та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих податкових періодах суми недоплат, то за кожний з таких податкових періодів нараховуються штрафні (фінансові) санкції у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 327, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 925/11205 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (далі наказ ДПА № 327) передбачено, що за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.

Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.

Доказів наявності підстав для анулювання реєстрації позивача, як платника ПДВ, передбачених підпунктами “в” пункту 9.8 статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, відповідач суду не надав.

Колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції про відсутність підстав у відповідача для прийняття рішення та не доведеність суду правомірності прийняття акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП «Торгівельна фірма «Ліб-Дар». від 19.05.2010 року № 140.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Повний текст рішення складений 08 листопада 2010 року.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року по справі № 2а-4917/10/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року по справі № 2а-4917/10/1270 залишити без змін.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.

Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддяО.О.Шишов

Судді:І.В.Сіваченко

С.П.Дяченко