Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" серпня 2011 р.справа № 2а-3735/10/0470
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Мартиненка О.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
при секретарі судового засідання:Хімушкіній О.Ю.
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
представник відповідача в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року у справі № 2а-3735/10/0470 за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а:
16 березня 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»Дніпропетровської обласної ради та просить визнати неправомірними дій відповідача щодо відмови в реєстрації права власності на домоволодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1; зобов'язати відповідача зареєструвати право власності на домоволодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_1, позивач, звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення відповідача від 28.10.2009р. про відмову в реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна за ОСОБА_1 є неправомірним, оскільки право власності на вказаний об'єкт нерухомого майна за позивачем було визнано на підставі рішення Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 27.10.2008 р. без додаткового акту вводу в експлуатацію. 07.08.2009 року позивач отримала технічний паспорт на домоволодіння за адресою : АДРЕСА_1. 21.05.2009 року позивач отримала розпорядження про присвоєння адреси житловому будинку по вул.Сірка. 90 в м. Дніпропетровську.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали доводи апеляційної скарги, просили її задовольнити.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
28 жовтня 2009 року комунальним підприємством «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»Дніпропетровської обласної ради, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 07.10.2009 року № 07/17938, прийнято рішення про відмову у
державній реєстрації права власності на обєкт нерухомого майна - домоволодіння за адресою АДРЕСА_1, на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 27.10.2008р.
Відмова у реєстрації вмотивована тим, що в матеріалах реєстраційної справи відсутні відомості щодо реєстрації права власності на нерухоме майно за ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які без оформлення належним чином своїх прав на вказане нерухоме майно, здійснили відчуження нерухомого майна. Договори купівлі-продажу були укладені без попереднього проведення технічної інвентаризації нерухомого майна, а також відчуження нерухомого майна відбулось без отримання витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно. В рішенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська не визнано дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна від 05.04.2006р., не зазначено технічний опис нерухомого майна (загальну та житлову площу житлового будинку, його літерацію, не вказані господарчі будівлі і споруди). До комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" не було надано оригінали договорів купівлі - продажу від 05.04.2006р. та 06.07.2007р., та документи підтверджуючі право власності або користування земельною ділянкою на якій розміщено нерухоме майно. До розгляду по суті не було залучено Дніпропетровську міську раду. Згідно розпорядження Дніпропетровського міського голови від 21.05.2009р. № 437-р, присвоєно адресу житловому будинку по АДРЕСА_1, проте адресу присвоєно лише житловому будинку, а не домоволодінню, як складається з житлового будинку та господарських будівель і споруд.
Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 27 жовтня 2008 року визнано дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку по АДРЕСА_1, укладений 06.07.2007р. між продавцем ОСОБА_6 та покупцем ОСОБА_1, визнано право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 без додаткових актів введення в експлуатацію.
Згідно рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 25.09.2010р. роз'яснено рішення Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 27.10.2008р. та зазначено, що за ОСОБА_1 визнано право власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, яке складається з: літ. А-1 - житловий будинок, загальною площею 51,0 кв.м.. житловою площею 37,3 кв.м., до якого входить : поз. 1 - кухня, загальною площею 6,8 кв.м, поз.2 - житлова, житловою площею 14.6 кв.м., поз. 3 - коридор, загальною площею 6,9 кв.м., поз. 4 - житлова, житловою площею 6.5 кв.м., поз. 5 - житлова, житловою площею 16,2 кв.м., а також літ. Б - сарай (тимчасовий), літ. В - убиральня, літ. Г - сарай (тимчасовий), літ. Е, Ж З - навіси (тимчасові). № 1-6. І. II - споруди, що розташовані на земельній ділянці загальним розміром 195 кв.м.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 1 липня 2004 року N 1952-IV (в редакції чинній на час вчинення оскаржуваних дій) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень; Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.
Пунктом 5 Прикінцевих положень, вищевказаного закону передбачено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Відповідно до п.1.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. за № 7/5 державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку. Державна реєстрація права власності на об'єкти незавершеного будівництва проводиться у порядку, визначеному положенням.
Згідно з п. 1.7 вищевказаного Тимчасового положення державна реєстрація прав проводиться реєстратором БТІ за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ. реєстратор якого проводить державну реєстрацію прав на цей об'єкт.
Пунктами 2.1, 2.9 Тимчасового положення встановлено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення права власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності продаються правовстановлювальні документи, їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням. Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення права власності та інших речових прав на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації, та подаються для проведення такої реєстрації, повинні відповідати вимогам, встановленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 3.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 07 лютого 2002 року № 7/5, реєстратор перевіряє угоди, які відповідно до чинного законодавства України не були нотаріально посвідчені (в редакції на час прийняття рішення реєстратора про відмову в реєстрації).
Згідно з п. 3.3 Тимчасового положення у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо: - заявлене право не є таким, що підлягає реєстрації відповідно до цього Положення; - об'єкт нерухомого майна розташований на території, реєстрацію прав власності на якій здійснює інше БТІ; - із заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно звернулась особа, яка не може бути заявником відповідно до цього Положення; - подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; - заявлене право вже зареєстроване; - не проведено інвентаризаційних робіт або вони проведені не тим БТІ. яке здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно: - право власності на нерухоме майно виникло на підставі договорів відчуження, за наявності інформації про накладення арешту на відчуження об'єктів нерухомого майна з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна; - право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло без дотримання встановленого порядку відчуження; - відчуження нерухомого майна відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився: - при укладенні угод між юридичними особами, які нотаріально не посвідчені, не надано гіравовстановлювальний документ попереднього власника.
Пунктом 3.5 цього ж Положення передбачено, що реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документам.
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»встановлює, що у державній реєстрації прав може бути відмовлено в разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою за умови усунення перешкод для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
У рішенні Жовтневого районного суду від 27.10.2008р. відсутній технічний опис нерухомого майна (загальна та житлова площа житлового будинку, його літерація, не вказані господарчі будівлі і споруди).
При цьому вказане рішення було роз'яснено тільки 24.09.2010р., тобто після прийнятті відповідачем рішення про відмову в державній реєстрації домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1. На час звернення позивача з заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно в рішенні Жовтневого районного суд м.Дніпропетровська від 27.10.2008р. був відсутній опис нерухомого майна, його технічні характеристики, що унеможливлює внесення певних відомостей до Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обмежень, що не узгоджується з приписами Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Вищевказане свідчить про те, що комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»Дніпропетровської обласної ради, відповідач, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом при відмові позивачу у проведенні у державній реєстрації права власності на обєкт нерухомого майна: домоволодіння за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Сірка, буд.90.
З огляду на викладене, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року у даній справі є законною і обґрунтованою, а підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206 КАС України колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року у справі № 2а-3735/10/0470 залишити без змін.
Ухвала складена в повному обсязі 08 серпня 2011 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий:О.В. Мартиненко
Суддя:В.Ю. Поплавський
Суддя:С.В. Сафронова