Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 березня 2012 року 09:00 № 2а-19293/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Бородянському районі Київської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Український індустріальний альянс»
про стягнення податкової заборгованості в розмірі 95889,66 грн., -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ДПІ у Бородянському районі Київської області з позовом до ТОВ «Український індустріальний альянс»про стягнення податкової заборгованості в розмірі 95889, 66 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 січня 2012 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 2а-19293/12/2670.
Надіслана на адресу відповідача копія вказаної ухвали була отримана уповноваженою особою відповідача 27 січня 2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення, яке наявне в матеріалах даної справи.
Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, а також про його права та обовязки, зокрема про право надати свої заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
Згідно з ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З огляду на викладене, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.
31 січня 2011 року відповідачем було подано до ДПІ у Бородянському районі Київської області податкову декларацію з плати за землю за 2011 рік (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (вх. № 1722), в якій задекларована сума податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, що підлягає сплаті, у розмірі 881 392,75 грн. за рік (в т.ч. 73 449,41 грн. щомісячно).
25 березня 2011 року відповідачем подано до ДПІ у Бородянському районі Київської області уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2011 рік (вх. № 8382), в якому була визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, що підлягає сплаті, у розмірі 220 348,24 грн. за рік (в т.ч. 18 362,35 грн. щомісячно).
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України, який відповідно до п. 1.1 ст. 1 цього Кодексу регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України та з урахуванням п. 286.2 ст. 286 цього Кодексу платники орендної плати (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Податковим зобовязанням в розумінні Податкового кодексу України визначається сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (пп. 14.1.156 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).
У відповідності до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України «грошове зобов'язання платника податків»- сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України).
В силу пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
При цьому відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
16 березня 2011 року ДПІ у Бородянському районі Київської області виставила ТОВ «Український індустріальний альянс»податкову вимогу № 74, згідно якої станом на 16 березня 2011 року сума податкового боргу з орендної плати відповідача становить 65565,42 грн.
Вказана податкова вимога була вручена відповідачу 11 квітня 2011 року, що підтверджується корінцем поштового відправлення № 0190280 1.
Станом на 16.12.2011 року сума непогашеного податкового боргу з орендної плати становить 95889,66 грн. (в т.ч. 91811,75 грн. сума несплаченого податку, 4077,91 грн. сума нарахованої пені), що підтверджується розрахунком сум податкової заборгованості ДПІ у Бородянському районі Київської області станом на 07.12.2011р., зворотнім боком облікової картки платника податків ТОВ «Український індустріальний альянс»по платежу плата за землю (оренда землі) станом на 16.12.2011р.
У підпункті 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України міститься визначення пені як суми коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки;
Згідно з пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Крім того, з метою погашення відповідачем податкового боргу в досудовому порядку ДПІ у Бородянському районі Київської області були вжиті наступні заходи для погашення податкового боргу, а саме: направлено запит до Бородянського бюро технічної інвентаризації від 27 серпня 2011 року № 425 щодо наявності у відповідача нерухомого майна, Макарівського РЕВ УДАІ ГУМВС України в Київській області від 23 серпня 2011 року № 1088/9/24 щодо наявності зареєстрованих транспортних засобів та до Управління Держкомзему у Бородянському районі Київської області від 25 серпня 2011 року № 1091/9/24, на які отримано відповіді про відсутність відомостей щодо зареєстрованого за підприємством рухомого і нерухомого майна.
10 серпня 2011 року відповідачем на адресу ДПІ у Бородянському районі Київської області був направлений гарантійний лист від 04.08.2011р. № 35 про сплату податкової заборгованості по орендній платі за земельну ділянку з термінами погашення в два етапи: до 01.09.2011 року 100000,00 грн. та до 01.10.2011р. 89617,00 грн. (копія листа наявна в матеріалах справи).
Згідно листа ДПІ у Бородянському районі Київської області від 30.11.2011р. № 1485/9/290 відповідач має відкритті рахунки № 2600221616001, № 26003216166002 в ПАТ «Банк «Київська Русь»у м. Києві, МФО 319092.
Однак, на день розгляду справи сума податкового боргу в розмірі 95889,66 грн. відповідачем погашена не була. Доказів оскарження вищевказаної податкової вимоги, погашення податкового боргу за цією податковою вимогою відповідачем або звернення до органу державної податкової служби із заявами про розстрочення/відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу до суду не надано.
Органами уповноваженими здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, згідно з п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, є виключно органи державної податкової служби.
Підпунктом 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Зокрема, підпунктом 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п. 87.2 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України).
Орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 1832, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з усіх рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Український індустріальний альянс»(місцезнаходження: 01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11, ідентифікаційний код 33152995) в банківських установах, що будуть виявлені під час виконання судового рішення, на користь Державного бюджету України суму податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в розмірі 95 889 (дев'яносто п'ять тисяч вісімсот вісімдесят дев'ять) грн. 66 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням порядку обчислення строку для подання апеляційної скарги, встановленого в ч. 8 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяО.В. Дегтярьова