ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 лютого 2012 року 14:49 № 2а-605/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
при секретарі судового засідання Деруги Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління»відкритого акціонерного товариства «Державна автомобільна компанія «Автомобільні дороги України»
до Начальника Управління пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області Непота О.В.
провизнання незаконним та скасування рішень
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просить визнати незаконними та скасувати рішення №362, 363,364 від 26.12.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, прийняті начальником Управління Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області Непотою О.В.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що період нарахування штрафних санкцій припадає на період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, а також на те, що оскаржуване рішення суперечить ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»та вимогам ухвали Господарського суду міста Києва від 09.09.2011 року про порушення провадження у справі № 44/258-б про банкрутство ДП «Київське обласне дорожнє управління»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях.
Суд, оцінивши доводи позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Позивач у справі Дочірнє підприємство «Київське обласне дорожнє управління»Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»відповідно до вимог п.10 ч.1 ст.1, ч.3 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»є платником зазначеного внеску (страхувальником), відповідно до ст.6 цього ж Закону несе обовязки з нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску в установлені строки в повному обсязі.
26 грудня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області винесено рішення № 362, 363, 364, яким за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до платника застосовано штраф у загальному розмірі 12287,46 грн. та нараховано пеню у загальному розмірі 3284,69 грн. за несплату єдиного внеску за серпень 2011 року з періодами прострочення з 20.09.2011р. по 27.12.2011 року за рішенням № 362, з періодом прострочення з 20.09.2011р. по 18.10.2011року за рішенням № 363, з періодом прострочення з 20.09.2011р. по 20.12.2011 року за рішенням № 363.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.09.2011 року у справі № 44/258-б порушено провадження у справі про банкрутство ДП «Київське обласне дорожнє управління»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника з моменту порушення провадження у справі відповідно до вимог ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».
Частиною 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»встановлено, що платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, календарний рік.
В даному випадку, як визнається сторонами, базовим є календарний місяць, тобто в контексті спірних відносин серпень 2011 року.
З наведеної вище норми вбачається, що платник внеску повинен виконати зобовязання із сплати єдиного внеску не пізніше 20 числа місяця, наступного за базовим (звітним), тобто протягом (в період) 20 днів наступного місяця, який, відповідно, розпочинається з 1 числа місяця, тобто, в даному випадку з 01.09.2011р.
Згідно із визначенням, наведеним в ст.. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобовязань та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
- не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обовязкових платежів).
Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, що ж стосується зобовязань поточних кредиторів, то за цими зобовязаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків та зборів (обовязкових платежів).
Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобовязань, які виникли після введення мораторію, але зупиняє виконання тих грошових зобовязань, що виникли до моменту введення мораторію.
При цьому, як вбачається з визначення терміну «мораторій», його режим поширюється на ті зобовязання, термін виконання яких (за визначенням ч. 2 ст. 251 ЦК України, термін певний момент у часі) настав (розпочався строк виконання) до дня введення мораторію, тобто якщо початок строку виконання зобовязань припадає на дату, яка передує введенню мораторію.
Визначені у спірних рішеннях суми штрафних санкцій та пеня за несплату (невчасну сплату) зобовязань позивача зі сплати єдиного соціального внеску за серпень 2011 року, строк виконання якого (період сплати) розпочався з 01.09.2011 р., тобто до дня введення мораторію (09.09.2011 р.), а отже на ці зобовязання, строк виконання яких розпочався до дня введення мораторію, поширюється дія мораторію на задоволення вимог кредиторів. За невиконання (невчасне виконання) таких грошових зобовязань відповідно до положень ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»не нараховуються неустойка (штраф, пеня).
Таким чином, станом на 26.12.2011 року (дата прийняття спірних рішень) у відповідача не було правових підстав для винесення оскаржуваних рішень про застосування штрафних санкцій у розмірі 12287,46 грн. та нарахування пені у загальному розмірі 3284,69 грн. за несплату (несвоєчасну сплату) грошових зобовязань, які виникли до дня введення мораторію, що в свою чергу зумовлює висновок суду про протиправність оскаржуваних рішень, як такого, що покладає на позивача фінансові зобовязання по сплаті штрафу і пені всупереч вимогам законодавства про банкрутство.
Відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваних рішень.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а відтак позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
постановив:
Адміністративний позов Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління»Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області № 362, №363, №364 від 26 грудня 2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Державного бюджету України через ГУДК України у м. Києві (01001, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-а) на користь Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління»Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»(код з ЄДРПОУ 33096517; адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 11-А) 32,19 грн. судового збору, сплаченого відповідно до платіжного доручення № 40 від 10 січня 2012 року на рахунок № 31214206700007 УДК у Печерському районі м. Києва в ГУДК України у м. Києві
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко