Постанова № 22290413, 14.03.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.03.2012
Номер справи
2а-679/12/2670
Номер документу
22290413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. №27/20

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 березня 2012 року                     № 2а-679/12/2670

за позовомПублічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк"

до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області

провизнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій від 28.12.2011р. №2683/23697280

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

          Позовні вимоги заявлені про визнання нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених ч. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 28.12.11 р. №2683/23697280.

          В судовому засіданні 29.02.12 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки до судового засідання не з'явився представник відповідача, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи (подано клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника); судом заслухано пояснення представника позивача; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.

          Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

          Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області проведено планову перевірку Комунального підприємства "Зеніт", про що складено акт перевірки від 23.12.11 р. №219, підписаний посадовими особами підприємства без зауважень.

          За результатами перевірки виявлено порушення вимог ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в частині пропорційної сплати авансових платежів у вигляді сум єдиного внеску при отриманні коштів на виплату заробітної плати, у зв'язку з чим не перераховано своєчасно авансові платежі у загальній сумі 49 460, 34 грн. (п. 2.10 описової частини акту та висновки).

          28.11.11 р. Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки Донецької області також складено акт про порушення вимог, передбачених ч. 2 ст.24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Донецькою філією ПАТ АБ "Укргазбанк", згідно якого зазначено про те, що за результатами планової перевірки Комунального підприємства "Зеніт" було виявлено порушення платником вимоги ч. 8 ст. 9 Закону в частині пропорційності сплати авансових платежів у вигляді сум єдиного внеску, що підлягають сплаті одночасно з виплатою заробітної плати, у зв'язку з чим не перераховано своєчасно авансові платежі у загальній сумі 30 447, 66 грн.

          Згідно до наведеної у акті таблиці за період з травня 2011 р. по 30.11.11 р. сума виплаченої КП "Зеніт" заробітної плати дорівнює 99 440 грн., сума нарахованих авансових платежів - 33 146, 68 грн., сплачено авансових платежів 2 729, 02 грн., переплата 0 грн.

          28.12.11 р. Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області винесено рішення №2683/23697280 про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених ч. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якого за порушення вимог ч. 2 ст. 24 Закону до ПАТ АБ "Укргазбанк" застосовано штрафні санкції у розмірі 30 447, 66 грн.

          Вказане рішення направлене позивачу 30.12.11 р. супровідним листом №40126/05; отримане 06.01.12 р. згідно штемпеля вхідної кореспонденції.           

          Позивач - Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" - вважає вказане рішення незаконним з таких підстав.

          Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

          15.02.11 р. між ПАТ АБ "Укргазбанк" та КП "Зеніт" був укладений договір про обслуговування клієнта в електронній системі "Клієнт-Інтернет-Банк" №23і, згідно п. 3.1.11 якого КП "Зеніт" як клієнт зобов'язався надавати до банку електронні розрахункові документи, сформовані на підставі належним чином оформлених платіжних доручень в національній валюті України та в іноземній валюті або банківських металах, заяв про купівлю/продаж/конвертацію іноземної валюти.

          Згідно п. 3.1.15 договору клієнт зобов'язався надавати банку розрахункові документи в електронному вигляді виключно за наявності законних підстав для проведення зазначених в них операцій, а також у разі надання клієнтом таких документів до банку в порядку та у випадках, передбачених чинним законодавством України.

          Фактично КП "Зеніт" надав до відділення №2 Донецької філії АБ "Укргазбанк" за період з 11 травня по 30 листопада 2011 року платіжні доручення на перерахування грошових сум в загальному розмірі 115 331 грн. (заробітна плата за квітень, травень та червень 2011 року) та банк за системою "Клієнт-Банк" здійснив платежі на підставі платіжних доручень.

          Суми виплаченої (нарахованої) заробітної плати банком згідно наданих КП "Зеніт" платіжних доручень значно відрізняються від наведених у таблиці Акту, що призвело до завищення відповідачем суми нарахованих авансових платежів та, відповідно, до завищення суми неотриманих авансових платежів та суми штрафних санкцій, застосованих до АБ "Укргазбанк".

          Позивачем у зазначений період через систему "Банк-Клієнт" отримані платіжні доручення від КП "Зеніт" на перерахування 46 268, 35 грн. страхових внесків на користь Управління Пенсійного фонду.

          Позивач стверджує, що згідно акту від 28.12.11 р. при проведенні перевірки відповідачем не досліджувалися факти (наявність) авансових єдиних внесків КП "Зеніт", які мали місце у встановлений ст. 8 Закону строк та відображені у реєстрі розрахункових документів на сплату платежів до пенсійного фонду та платіжних дорученнях КП "Зеніт".

          Також позивач стверджує, що згідно з вимогами чинного законодавства ним приймалися платіжні доручення КП "Зеніт" на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього закону нараховується єдиний внесок, та здійснював видачу (перерахування) зазначених коштів з дотриманням умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску.

          При прийнятті платіжних доручень для виплати заробітної плати позивачем також враховувалася сума переплати по авансових платежах, що існувала станом на час проведення заробітної плати.

          Відповідно до ч. 6 ст. 51 Закону України "Про банки і банківську діяльність" при виконанні розрахункової операції банк зобов'язаний перевірити достовірність та формальну відповідність документа.

          Відповідно до п. 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління Національного банку України №22 від 21.01.04 р., банк приймає від платника платіжні доручення або інші розрахункові документи на перерахування заробітної плати на рахунки працівників підприємств, що відкриті в банках, або грошовий чек на отримання заробітної плати в порядку, який визначений Пенсійним фондом України, погоджений з Національним банком України і центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Банк не перевіряє правильність нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску. Відповідальність за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску несе платник.

          Таким чином, порушення ч. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в діях позивача відсутні.

          В додаткових поясненнях на позов позивач зазначив, що жодним законодавчим актом, на який посилається пенсійний орган, не міститься зобов'язання банків приймати від платників єдиного внеску на виконання розрахункові документи, платіжні доручення на перерахування коштів на матеріальне забезпечення по тимчасовій непрацездатності (лікарняні) за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску.

          Саме з цих підстав Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області рішенням від 23.02.12 р. №2881/08 скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки Донецької області про застосування до АБ "Укргазбанк" штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених ч. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 25.01.12 р. №122/23697280 за скаргою позивача.

          Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки Донецької області - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

          За результатами планової перевірки Комунального підприємства "Зеніт" згідно акту перевірки від 23.12.11 р. №219 встановлено, що згідно платіжних доручень АБ "Укргазбанк" було перераховано заробітну плату та єдиний внесок не в повному обсязі, що підтверджується банком згідно реєстру розрахункових документів на сплату заробітної плати та єдиного внеску.

          Також відповідач зазначає, що банком викривляються факти щодо припущень цих порушень, а саме:

          14.07.11 р. згідно платіжного доручення банком перераховано заробітну плату за червень 2011 р. на суму 553, 4 грн., тоді як на день виплати заробітної плати єдиний внесок у вигляді авансу не перераховано;

          згідно платіжного доручення банком перераховано лікарняні за січень-лютий 2011 р. на суму 2381, 84 грн.; тоді як на день виплати лікарняних єдиний внесок у вигляді авансу не перераховано;

          21.07.11 р. згідно платіжного доручення банком було перераховано лікарняні за березень, травень 2011 р. на суму 2922, 58 грн.; тоді як на день виплати лікарняних єдиний внесок у вигляді авансу не перераховано;

          26.07.11 р. згідно платіжного доручення банком було перераховано лікарняні за травень 2011 р. на суму 55, 94 грн.; тоді як на день виплати лікарняних єдиний внесок у вигляді авансу не перераховано;

          28.09.11 р. згідно платіжних доручень банком перераховано заробітну плату за серпень 2011 р. на суму 2250 грн. та заробітну плату інваліду за серпень 2011 р. на суму 821, 11 грн.; на день виплати заробітної плати було перераховано єдиний внесок у розмірі 265 грн.; на день виплати заробітної плати інваліду єдиний внесок у вигляді авансів не перераховувався;

          14.10.11 р. згідно платіжних доручень банком перераховано заробітну плату за червень 2011 р. у розмірі 420 грн. та лікарняні за травень 2011 р. на суму 822, 36 грн.; на день виплати заробітної плати та лікарняних єдиний внесок у вигляді авансів не перераховувався.

          Згідно вимог п. 2 постанови Правління Пенсійного фонду України №21-3 "Про затвердження Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати" банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів (документів на переказ готівки) про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, які сплачені за цими документами, повинні складати не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах.

          В даному випадку позивачем допущено невиконання вказаної вимоги, що є підставою для застосування до нього штрафних санкцій згідно п. 2 ч. 12 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

          Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

          Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

          Таким чином, для притягнення позивача як банківської установи до відповідальності за порушення ч. 2 ст. 24 Закону необхідно встановити факт прийняття ним від платника єдиного внеску платіжних доручень на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які не нараховано єдиний внесок.

          Матеріали справи свідчать про те, що в даному випадку такі факти місця не мали, у зв'язку з чим підстави для винесення оскаржуваного рішення та притягнення позивача до відповідальності за порушення ч. 2 ст. 24 Закону відсутні, а саме.

          Позивачем надано суду належним чином завірені копії платіжних доручень, поданих клієнтом - КП "Зеніт" - до Відділення №2 Донецької філії АБ "Укргазбанк" за період з 11 травня 2011 р. по 30 листопада 2011 р., згідно яких за вказаний період перераховано заробітну плату за квітень-червень 2011 р. в загальному розмірі 115 331 грн. за системою "Банк-Клієнт".

          За цей же період банком отримано платіжні доручення КП "Зеніт" на перерахування 46 268, 35 грн. страхових внесків на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки Донецької області.

          Тобто, згідно вказаних платіжних доручень КП "Зеніт" за період з 11 травня 2011 р. по 30 листопада 2011 р. перераховано суму єдиного внеску в розмірі не менше 1/3 коштів для виплати заробітної плати згідно вимог п. 2 постанови Правління Пенсійного фонду України №21-3 "Про затвердження Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати".

          Позивачем на підтвердження виконання вимог ч. 2 ст. 24 Закону надано відповідні докази - копії платіжних доручень на вказані суми - і у суду відсутні підстави для висновку про недостовірність вказаної інформації.

          Згідно ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

          Оскільки в даному випадку відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, то саме він має надати суду докази, що спростовували б наданий позивачем розрахунок заробітної плати та перерахованих авансових платежів до Пенсійного фонду України КП "Зеніт" за вказаний період.

          Відповідачем не спростовано пояснення позивача, зокрема, не надано пояснень та доказів щодо різниці у даних по платіжних дорученнях КП "Зеніт", на які зроблено посилання у акті перевірки, та які не обліковуються у позивача як надані КП "Зеніт".

          Крім того, згідно акту від 28.12.11 р. при проведенні перевірки відповідачем не досліджувалося перерахування КП "Зеніт" авансових платежів по єдиному внеску, які мали місце у встановлений ст. 8 Закону строк та відображені в реєстрі розрахункових документів.

          Також суд не може погодитися з відповідачем, який у наданих запереченнях посилається на факт виплати банком лікарняних без дотримання вимог ч. 2 ст. 24 Закону, оскільки чинне законодавство не дає підстав для висновку, що лікарняні також мають виплачуватися з одночасним зарахуванням єдиного внеску.

          Згідно п. 3 р. 3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.04 р. №5, допомога по тимчасовій непрацездатності не належить до фонду заробітної плати.

          Законодавчо визначено лише обов'язок банку приймати від платників єдиного внеску розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснювати видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів для перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску, тоді як на лікарняні цей обов'язок не поширюється.

          Також спростовуються матеріалами справи твердження відповідача про те, що 28.09.11 р. банком перераховано заробітну плату інваліда за серпень 2011 р. на суму 821, 11 грн. без сплати авансового платежу з єдиного внеску, оскільки такого платіжного доручення банком не приймалося до виконання. Зокрема, згідно наданих позивачем платіжних доручень по заробітній платі КП "Зеніт" такого платіжного доручення немає, і відповідачем не надано доказів його існування.

          З врахуванням викладеного суд дійшов висновку про те, що відповідачем прийнято оскаржуване рішення за відсутності достатніх підстав, оскільки перевірка первинних документів позивача не проводилася, а інформація, отримана відповідачем під час перевірки КП "Зеніт", відрізняється від інформації, наявної у банку, щодо сум заробітної плати та сплати авансу по єдиному внеску.

          На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

          1. Позовні вимоги задовольнити.

          2. Визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених ч. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 28.12.11 р. №2683/23697280.

          3. Стягнути з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" 32,19 грн. судового збору.

          4. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя                                                                                 О.В. Головань

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 14.03.12 р.