Постанова № 22289732, 06.03.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
2а-167/12/2670
Номер документу
22289732
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 березня 2012 року № 2а-167/12/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

до Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області

про визнання протиправними дій та спонукання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»звернулась з позовом, в якому просить:

визнати протиправною відмову Ізюмської ОДПІ Харківській області у списанні податкового боргу у сумі 84 909,73 грн., а саме: податкового боргу по рентній платі за природний газ у сумі 27 359,85 грн., податкового боргу з рентної плати за природний газ у сумі 22 847,93 грн., податкового боргу з рентної плати за газовий конденсат у сумі 27 422,54 грн.;

зобов'язати Ізюмську ОДПІ у Харківській області прийняти рішення про списання податкового боргу у сумі 84 909,73 грн., а саме: податкового боргу по рентній платі за природний газ у сумі 27 359,85 грн., податкового боргу з рентної плати за природний газ у сумі 22 847,93 грн., податкового боргу з рентної плати за газовий конденсат у сумі 27 422,54 грн.;

визнати протиправною відмову Ізюмської ОДПІ у Харківській області у списанні визначених контролюючим органом станом на 1 січня 2011 року неузгоджених грошових зобов'язань, за якими триває процедура судового оскарження у сумі 7 279,41 грн., а саме: з рентної плати природного газу у сумі 4 633,95 грн., які є предметом оскарження у справі № 2а-2324/11/2670; з плати за користування надрами у сумі 2 645,46 грн., які є предметом оскарження у справі № 2-а-4215/08 (22-а-555/09);

зобов'язати Ізюмську ОДПІ у Харківській області прийняти рішення про списання визначених контролюючим органом станом на 1 січня 2011 року неузгоджених грошових зобов'язань, за якими триває процедура судового оскарження у сумі 7 279,41 грн., а саме: з рентної плати природного газу у сумі 4 633,95 грн., які є предметом оскарження у справі № 2а-2324/11/2670; з плати за користування надрами у сумі 2 645,46 грн., які є предметом оскарження у справі № 2-а-4215/08 (22-а-555/09).

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має право на списання податкового боргу у відповідності до вимог Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий газ та електричну енергію». Позивач стверджує, що податковий борг виник внаслідок несплати самостійно узгоджених зобовязань та донарахування податкових зобовязань контролюючим органом.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що згідно картки особового рахунку позивача, податковий борг, який обліковувався станом на 01.01.2011р. та залишився несплаченим на 01.06.2011р., є відсутнім. При цьому відповідач посилається на те, що податковий борг, який є предметом судового оскарження, та грошові зобовязання, за якими тривають процедури адміністративного оскарження, є узгодженим відповідно до чинного законодавства.

Представник відповідача в судове засідання не зявися, тому справа слухається в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ДК “Укргазвидобування”(ідентифікаційний код юридичної особи 30019775; місцезнаходження: м. Київ, вул. Кудрявська 26/28), взято на податковий облік в Борівському відділенні Ізюмської ОДПІ 08.02.2007 р. за № 80207, як платника окремих видів податків (ресурсних платежів).

ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», керуючись нормами Закону України від 12.05.2011 року № 3320-VI, направила до Ізюмської ОДПІ заяву № 19/1-1386 від 03.10.2011р. про списання податкового боргу по рентній платі за природний газ, який обліковується станом на 01.01.2011р.; податкового боргу, який є предметом судового оскарження у судових справах, та неузгоджених грошових зобов'язань, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.

На зазначену заяву позивача Ізюмською ОДПІ (далі відповідач) було надіслано позивачу лист №5279/10/24-023 від 04.11.2011р., в якому зазначено, що у ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»відсутній податковий борг, що обліковується станом на 1 січня 2011 року та залишився непогашеним на 01.06.2011.

Позивач вважає, що інформація Відповідача, викладена в листі №5279/10/24-023 від 04.11.2011р. спростовується актом звіряння розрахунків з бюджетом, що підписаний між Позивачем та Відповідачем. Відповідно до вказаного акту, станом на 01.01.2011р. у Борівському відділенні Ізюмської ОДПІ обліковується податковий борг по рентній платі за природний газ на суму 27 359,85 грн., в т.ч. борг - 21 143, 72 грн., пеня - 6 216,13 грн. Крім того, станом на 01.01.2011р. за Позивачем обліковувався податковий борг на загальну суму 50 270,47 грн., який є предметом судового оскарження у справі № 6/338, та обліковувалися неузгоджені грошові зобов'язання, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження, що обліковуються за ДК «Укргазвидобування», її філіями та структурними підрозділами на загальну суму 7 279,41 грн., які є предметом оскарження у справах № 2а-2324/11/2670, № 2а-4215/08 (22-а-555/09).

Відповідно до вимог пункту 21 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України підлягає списанню, зокрема, податковий борг станом на 1 січня 2011 року Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" (абзац 1) та визначені контролюючими органами станом на 1 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім зобов'язань з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", АТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок", за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження (абзац 4).

Позивач посилається на наявність податкового боргу, який виник з наступних підстав:

1. Штрафні санкції, нараховані за порушення строку сплати податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат податковими повідомленнями рішеннями №0000171501/0 в сумі 22 847,93 грн. та №0000181501/0 в сумі 27 422,54 грн. При цьому позивач вказує, що 30.09.2008р. постановою Окружного адміністративного суду міста Києва в задоволенні позову відмовлено, 24.11.2009р. ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду постанову Окружного адміністративного суду м. Києві від 30.09.2008р. залишено без змін.

Позивач стверджує, що зазначені податкові зобовязання є неузгодженими, оскільки ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.12.2009р. відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».

Відповідач, в свою чергу вказує, що зазначений податковий борг був відсутній станом на 1 січня 2011 року.

2. Податковий борг в сумі 27 359,85 грн., який існував станом на 01.01.2011р. та залишився несплаченим позивачем станом на 01.06.2011 року по рентній платі за природний газ згідно з актом звіряння податкових розрахунків станом на 01.01.2011 року. Зазначений податковий борг складається з суми 21143,72 грн. податкового зобовязання зі сплати рентної плати за природний газ та 6216,13 грн. пені. Відповідач вказує на те, що вказаний податковий борг було погашено шляхом зарахування сум, в порядку, встановленому статтею 87 Податкового кодексу 10.01.2011р.

Як вбачається з облікової картки позивача, наданої відповідачем, існуючий податковий борг в сумі 21143,72 грн. податкового зобовязання зі сплати рентної плати за природний газ та 6216,13 грн. пені було погашено шляхом зарахування сум, сплачених позивачем платіжним дорученням №22 від 10.01.2011р.

Суд з правомірністю вищезазначених дій погоджується з огляду на нижчевикладене.

Відповідно до приписів підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який був чинним станом на дату отримання та оскарження позивачем податкових повідомлень рішень, при зверненні платника податків до суду із позовом про визнання недійсним рішення контролюючого органу, податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті і прийняття відповідного рішення.

У той же час, податковий борг це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Таким чином, податковий борг виникає, зокрема, у разі не сплати у встановлений строк податкового зобовязання, узгодженого в адміністративному порядку.

Днем узгодження податкового зобовязання платника податків у разі апеляційного оскарження такого податкового зобовязання є день закінчення процедури адміністративного оскарження (частина пята пункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”).

У свою чергу, процедура адміністративного оскарження згідно з підпунктом 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” закінчується:

останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі, коли така заява не була подана у зазначений строк;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.

Водночас, відповідно до підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобовязання платник податків зобовязаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Якщо ж сума узгодженого платником податків податкового зобовязання не сплачена у встановлений строк, вона визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”).

Виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який повязаний із несплатою узгодженої суми податкового зобовязання протягом установленого строку. Для випадків апеляційного порядку узгодження сум податкового зобовязання строк сплати визначається пунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” і становить десять днів.

Зазначений строк переривається у разі звернення платника податків до суду із позовом про визнання недійсним рішення контролюючого органу згідно з підпунктом 5.4.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. При цьому, податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті.

При розгляді вищезазначеного питання суд враховує позицію Вищого адміністративного суду України, викладену в інформаційному листі №1275/10/13-09 від 28.09.2009.

Згідно з абзацом 4 пункту 18 статті 56 Податкового кодексу України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Отже, відповідно до вищезазначених норм права, податкове зобовязання вважається неузгодженим або до розгляду судом справи по суті (згідно з нормами Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”) або до дня набрання судовим рішенням законної сили (згідно зі статтею 56 Податкового кодексу України).

Таким чином, відповідачем правомірно було визначено в якості податкового боргу податкові зобовязання позивача, зі сплати штрафних санкції, нарахованих повідомленнями рішеннями №0000171501/0 в сумі 22 847,93 грн. та №0000181501/0 в сумі 27 422,54 грн., відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2009р.

Як стверджує відповідач, зазначені суми були погашені позивачем до 01.01.2011р. шляхом зарахування коштів зі сплати поточних зобовязань. Оскільки такі дії відповідача позивачем не оскаржувалися, підстав для внесення змін до даних облікових карток не наведено, судом вбачаються безпідставними вимоги про списання податкового боргу в сумі 21143,72 грн. податкового зобовязання зі сплати рентної плати за природний газ, 6216,13 грн. пені, 22 847,93 грн. та 27 422,54 грн. штрафних фінансових санкцій.

3. Судом встановлено, що податковими повідомленнями рішеннями №0000191501/0 та №000201501/0 за порушення строку сплати податкового зобов'язання з плати за користування надрами до позивача було застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 2 645,46 грн. 28.07.2008р. постановою Харківського окружного адміністративного суду позов ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»задоволено, 27.01.2009р. ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.07.2008р. залишено без змін.

Зазначені обставини судом вважаються такими, що унеможливлюють списання податкового боргу позивача, нарахованого податковими повідомленнями рішеннями, які скасовано в судовому порядку, оскільки, скасування рішення ліквідовує підставу для виникнення такого зобовязання.

4.Також судом встановлено, що на підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 05.10.2010 року за № 0000691501/0, та 0000691501/1 від 09.11.2010 р. та № 0000691501/2 від 16.12.2010 р., які прийняті на підставі п/п. 17.1.7. Закону № 2181 та яким позивачу нараховано штраф за несвоєчасну сплату рентної плати за газ у розмірі 4633,95 грн. Зазначені податкові повідомлення рішення № 0000691501/0 від 05.10.2010 р., № 0000691501/1 від 09.11.2010 р. та № 0000691501/2 від 16.12.2010 р. визнані протиправними та скасовані у відповідності до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 квітня 2011 року № 2а-2324/11/2670.

Згідно з даними діловодства Окружного адміністративного суду міста Києва, на вказану постанову відповідачем було подано апеляційну скаргу № 2404/10/10-021 від 28 квітня 2011р.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Згідно з частинами третьою та четвертою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

З огляду на викладене, судом вбачається, що відносно податкового зобовязання, визначеного податковими повідомленнями-рішеннями від 05.10.2010 року за № 0000691501/0, та 0000691501/1 від 09.11.2010 р. та № 0000691501/2 від 16.12.2010 р., відповідачем мають бути вчинені дії, передбачені абзацом 4 пункту 21 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України.

Згідно з вищезазначеною правовою нормою підлягають списанню, зокрема, визначені контролюючими органами станом на 1 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім зобов'язань з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", АТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок", за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження (абзац 4).

Оскільки стовно вищезазначених сум триває судовий розгляд, вони підлягають списанню.

Судом не приймаються посилання відповідача на те, що зазначений податковий борг позивача не обліковується відповідачем, оскільки вказані зобовязання не є податковим боргом, тому не мають обліковуватися. Зазначені зобовязання підлягають списанню як неузгоджені грошові зобов'язання, за якими тривають процедури судового оскарження.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Ізюмської ОДПІ у Харківській області у списанні визначених контролюючим органом станом на 1 січня 2011 року неузгоджених грошових зобов'язань, за якими триває процедура судового оскарження в сумі 4 633,95 грн., визначених податковими повідомленнями-рішеннями від 05.10.2010 року за № 0000691501/0, та 0000691501/1 від 09.11.2010 р. та № 0000691501/2 від 16.12.2010 р.

3. Зобов'язати Ізюмську ОДПІ у Харківській області прийняти рішення про списання визначених контролюючим органом станом на 1 січня 2011 року неузгоджених грошових зобов'язань, за якими триває процедура судового оскарження в сумі 4 633,95 грн., визначених податковими повідомленнями-рішеннями від 05.10.2010 року за № 0000691501/0, та 0000691501/1 від 09.11.2010 р. та № 0000691501/2 від 16.12.2010 р.

4.В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян