Постанова № 22283662, 27.01.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2012
Номер справи
2а-452/12/1070
Номер документу
22283662
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2012 року           2а-452/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого –судді Старової Н.Е.,

при секретарі судового засідання –Пономаренко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за

поданням Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області

до                     приватного акціонерного товариства «Білоцерківська теплоцентраль»

про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, -

В С Т А Н О В И В:

Білоцерківська ОДПІ звернулась до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках ПрАТ «Білоцерківська теплоцентраль».

Подання обґрунтовується тим, що 25.01.2012 посадові особи Білоцерківської ОДПІ в Київській області не були допущені до адміністративного корпусу ПрАТ «Білоцерківська теплоцентраль»для вручення посадовим особам товариства направлення на проведення перевірки № 57 та № 58 та не були допущені до проведення перевірки у відповідності до вимог ПК України.

У судовому засіданні представник заявника уточнив вимоги подання та просив зупинити видаткові операції на рахунках ПрАТ «Білоцерківська теплоцентраль»до усунення порушень, які стали підставою для звернення до суду з даним поданням, підтримав заявлене подання та просив суд його задовольнити.

Представник ПрАТ «Білоцерківська теплоцентраль»у судовому засіданні заперечував щодо задоволення подання. В обґрунтування заперечень зазначив, що, на його думку, відсутні підстави для допуску посадових осіб Білоцерківської ОДПІ до проведення перевірки, заперечував проти подання.

Заслухавши сторони, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що подання підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи, як суб'єкт підприємницької діяльності Закрите акціонерне товариство "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (юридична особа, правонаступником якої є відповідач) 06.12.1999, ідентифікаційний код 30664834, місце знаходження 09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Петра Запорожця, 361.

Як платник податків та інших обов'язкових зборів, ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ»взяте на облік в Білоцерківській ОДПІ 30.12.1999 за № 225.

Як вбачається з матеріалів справи, Білоцерківська ОДПІ звернулася до ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ»з листом від 12.12.2011 № 34681/10/23-2 Про надання інформації до поданої декларації з ПДВ за жовтень 2011, в якому Білоцерківська ОДПІ на підставі п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.п.73.3, ст.73, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, п.9, п.12 Порядку періодичного подання інформації органам державної служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2010 № 1245 та на виконання вимог наказу Державної податкової адміністрації України від 25.01.10 №34 «Про організацію комплексного відпрацювання сум податкового кредиту з податку на додану вартість", наказу ДПА в Київській області від 28.01.10 № 39 «Про організацію комплексного відпрацювання сум податкового кредиту з податку на додану вартість», наказу ДПА України від 18.04.2008 року №266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів", з метою проведення детального аналізу даних податкової звітності та вирішення питання щодо правомірності формування податкового кредиту за жовтень 2011 року в зв'язку з різким збільшенням розміру податкового кредиту, просила надати письмову інформацію та документальне підтвердження, а саме: реєстри отриманих та виданих податкових накладних, прибуткові та видаткові накладні, податкові накладні, акти виконаних робіт, шляхові листи, товарно-транспортні накладні, договори, угоди, платіжні доручення, та інші документи, що підтверджують проведення операцій та взаєморозрахунки з постачальниками та покупцями за жовтень 2011 року.

Листом від 19.12.2011 № 3358/10 ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ»повідомила Білоцерківську ОДПІ про відсутність підстав для задоволення запиту та відмовила в наданні витребуваних документів. В судовому засіданні представника відповідача з цього приводу пояснив, що, на його думку, податковим органом не надано письмове обґрунтування необхідності надання інформації вказаного у запиті від 12.12.2011, що не відповідає дійсності, а обставини викладені відповідачем у листах від 19.12.2011 № 3358/10 та від 25.01.2012 № 358/10 та в судовому засіданні не ґрунтуються на законі.

В зв'язку з ненаданням в повному обсязі письмового пояснення, інформації та документального підтвердження на письмовий запит Білоцерківської ОДГІІ від 12.12.2011 № 34681/10/23-2, на підставі положень Закону України „Про Державну податкову службу в Україні", приписів п.п.20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75, п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, відповідно до наказу Білоцерківської ОДПІ № 77 від 23.01.2012 року та згідно з направленнями від 25.01.2012 року № 57 та № 58 посадовими особами Білоцерківської ОДПІ було розпочато процес проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ»з питань дотримання вимог податкового законодавства з питань повноти обчислення та своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість за період з 01.10.2011 року по 31.10.2011 року.

Як встановлено судом та підтверджено представниками сторін, наказ Білоцерківської ОДПІ від 23.01.2012 року № 77 вручено уповноваженим представникам відповідача поштою з повідомленням про вручення 25.01.2012 року.

Посадовими особами Білоцерківської ОДПІ 25.01.2012 здійснено вихід на підприємство з метою проведення позапланової перевірки ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ».

Вказані працівники Білоцерківської ОДПІ прибули до чергової частини (прохідний пункт) ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ»об 11 год. 10 хв. 25.01.2012, однак вручити уповноваженим представникам ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ»направлення на проведення перевірки № 57 та № 58 і приступити до проведення перевірки у відповідності до вимог ПК України не змогли в зв'язку з тим, що охоронна служба не допустила працівників Білоцерківської ОДПІ до адміністративного корпусу підприємства.

Головним бухгалтером ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ»у телефонній розмові було повідомлено посадових осіб Білоцерківської ОДПІ, що директор підприємства відсутній на робочому місці, у зв’язку з чим відмовлено у наданні можливості провести дану перевірку.

Посилання відповідача на те, що на підприємстві були відсутній керівник, який би міг отримати від перевіряючих направлення на проведення перевірки та допустити їх до перевірки, не відповідає дійсності, оскільки це міг зробити головний бухгалтер підприємства, який відповідно абз. 2 п. 81.1 ст. 81 ПК України є належною особою для отримання направлення від перевіряючих для проведенню документальної виїзної перевірки.

Вважаючи дії працівників та посадових осіб підприємства щодо відмови у допуску ревізорів-інспекторів податкового органу, уповноважених на проведення перевірки відповідача, до приміщень підприємства такими, що спрямовані на порушення чинного законодавства та перешкоджають уповноваженим співробітникам Білоцерківської ОДПІ у проведенні позапланової виїзної документальної перевірки, заявник звернувся до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках ПрАТ «Білоцерківська теплоцентраль».

Відповідно до п.п. 16.1.9 п. 16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.

Згідно із п.п. 16.1.13 п.16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.11 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС України) мають право доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовується для провадження господарської діяльності, та/або є об'єктами оподаткування або використовується для отримання доходів (прибутку) чи пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.

Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з п.п.78.1.1, п.п.78.1.8 п.78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірки проводиться контролюючим органом в разі, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з положеннями ст. 81 ПК України посадові особи органу ДПС України мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів (вичерпний перелік):

-          направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку із тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;

-          копії наказу про проведення перевірки;

-          службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених ст. 81 ПК України, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відповідно до п. 81.3 ст. 81 ПК України під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.

Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться органами державної податкової служби, зобов'язані виконувати вимоги органів державної податкової служби щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).

Як встановлено судом та підтверджено представниками сторін, ревізори-інспектори Білоцерківської ОДПІ мали всі підстави, а також відповідні уповноважуючі документи для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ».

Відмова у проведенні перевірки з підстав відсутності на робочому місці директора підприємства не може бути підставою для не допуску посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки, тому відмова відповідача у допуску працівників Білоцерківської ОДПІ до проведення перевірки з цієї підстави є протиправною, та перешкодила посадовим особам податкового органу у реалізації наданих їм чинним законодавством повноважень та виконання завдань, покладених на органи ДПС України.

Згідно із п.п. 20.1.15 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи ДПС України уповноважені звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків) в разі недопущення посадових осіб органів державної податкової служби до обстеження територій та приміщень, визначених у підпункті 20.1.11 цієї статті.

З пояснень представників сторін судом встановлено, що ПрАТ «Білоцерківська теплоцентраль»являється єдиним підприємством, яке забезпечує населення та організації міста Біла Церква Київської області електричною та тепловою енергією, тому повне зупинення здійснення видаткових операцій на рахунках цього підприємства, унеможливить здійснення розрахунків підприємством за отримане паливо та може призвести до зупинки його діяльності, яка спричинить настання шкідливих наслідків для споживачів підприємства.

З огляду на зазначене та зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що подання Білоцерківської ОДПІ в Київській області про зупинення видаткових операцій на рахунках ПрАТ «Білоцерківська теплоцентраль» є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, крім видаткових операцій зазначених у п.п. 20.1.15 п. 20.1 ст. 20 ПК України та операцій по здійсненню підприємством розрахунків за отримане паливо.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідно місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Приписами статті 97 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що грошовий розмір судових витрат, які повинні бути компенсовані, суд визначає за клопотанням однієї зі сторін. Проте, клопотання з цього приводу суду не заявлялись, а відтак, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 122, 167, 183-3, 254 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Подання Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області про зупинення здійснення видаткових операцій на рахунках приватного акціонерного товариства «Білоцерківська телоцентраль» - задовольнити.

Зупинити здійснення видаткових операцій на банківських рахунках приватного акціонерного товариства «Білоцерківська теплоелектроцентраль» (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Петра Запорожця, буд. 361, код ЄДРПОУ 30664834), а саме:

          

крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків та операцій по здійсненню підприємством розрахунків за отримане паливо.

.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя                                                                                 Старова Н.Е.