Ухвала суду № 22269296, 08.02.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2012
Номер справи
2а-8602/11/1270
Номер документу
22269296
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Широка К.Ю.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2012 року справа №2а-8602/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Нікулін О.А.

судді Радіонова О.О., Жаботинська С.В.

розглянув у порядку письмового провадження апеляційні скарги Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції, Управління Головного управління Державної казначейської служби України у Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2011 оку у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "ЮТейр - Україна" до Ленінської міжрайонної Державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000492360, стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2011 року,-

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Ленінської міжрайонної Державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000492360, стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2011 року.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2011 року позов задоволено повністю.

Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Ленінської міжрайонної Державної податкової інспекції у м. Луганську №0000492360 від 19.08.2011 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 1 103 245 грн. та накладено штрафні санкції у розмірі 1,00 грн., стягнув з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна"(код ЄДРПОУ 36129430) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за травень 2011 року в сумі 1 103 245 грн.

З постановою суду першої інстанції не погодилися відповідачі та звернулися з апеляційними скаргами на неї, в яких зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважають, що постанова підлягає скасуванню з відмовою у задоволенні позовних вимог..

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що вони не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "ЮТейр -Україна", ід. код 36129430, зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 26.09.2008 за № 13821050001015489, що підтверджується свідоцтвом № 485910 про державну реєстрацію юридичної особи, виданим 15.10.2009р.

Позивачем до відповідача - Ленінської МДШ у м. Луганську для вирішення питання про бюджетне відшкодування була подана податкова декларація з ПДВ за травень 2011 року (т.2 а.с.140) із зазначенням залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишились непогашеним після бюджетного відшкодування (т.2 а.с. 147).

Згідно статті 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу податкової служби.

Згідно статті 75 п. 75.1.2. ПКУ, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Статтею 78 п.78.4. ПКУ передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Порядок формування податкового кредиту, підстави його виникнення та порядок визначення сум податку, що підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України, регламентований ст. 198 та ст.200 Податкового кодексу України, якого платник податків зобов'язаний дотримуватися і виключно за умови порушення якого, формування податкового кредиту та заявлений від'ємного значення з податку на додану вартість до бюджетного відшкодування може бути визнано неправомірним.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту у відповідності із пунктом 198.2 статті 198 Кодексу України вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

-дата списання коштів з банківською рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; -дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. Згідно з 4 абз. п. 198.3 ст. 198 ПКУ право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги га основні фонди почали використовуватися її оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Податковий кодекс встановлює єдиний випадок, коли не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг (п. 198.6. ст. 198 ПКУ) це суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, які не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). Усі суми податку на додану вартість, що заявлені Позивачем до бюджетного відшкодування, підтверджені податковими накладними, порушень щодо їх оформлення перевіркою не встановлено, тобто позивачем правомірно віднесено відповідні суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг до податкового кредиту.

Відповідно до п.200.1 ст.200 Податкового кодексу сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітною (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. Згідно з пп. а) п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг.

Відповідно до п. 86.7. Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються Органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 ПКУ для надсилання (вручення) податкових Повідомлень-рішень.

Згідно з п. 86.8. ПКУ податкове Повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 ПКУ, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і падання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

19 серпня 2011 року на підставі службового посвідчення податковим ревізором - інспектором була проведена документальна позапланова виїзна перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2011 року.

Перевірка проводилася відповідно до наказу начальника Ленінської МДПІ у м. Луганську від 02.08.11 № 1389 та на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1 ст. 75, ст.79, п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України (т.1 а.с.215). За результатами перевірки складений акт від 19.08.2011 за № 521\23-616\36129430 (т.1а.с.81).

Згідно акту перевірки від 19.08.2011 за № 521\23-616\36129430 встановлено порушення п. 187.1. ст. 187. п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 01.12.10 № 2755-УІ зі змінами і доповненнями ТОВ "Авіакомпанія "ЮТейр-Україна" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у банку за травень 2011 року на суму 1 1103 245 грн. На підставі акту перевірка Ленінською МДПІ у м. Луганську за порушення п. 187.1. ст. 187. п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 01.12.10 № 2755-УІ зі змінами і доповненнями прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000492360 від 19.08.2011 про зменшення суми бюджетного відшкодування за декларацією за травень 2011 року всього на суму 1 103245 грн. та штрафні санкції в сумі 1 грн.

Суд встановив, що акт перевірки був отриманий позивачем разом з податковим повідомленням рішенням, що суперечить вимогам ст. 86 ПК України, що в свою чергу призвело до порушення прав позивача на надання своїх заперечень до акту.

Позивачем до суду першої інстанції надавалася вся первинну документацію, на підставі якої здійснювалася господарська діяльність за квітень 2011 року, яка підтверджує товарність угод та оплату товарів та послуг.

Суд правильно вважав, що наявність у платника податку (позивача) виданої йому продавцем товару податкової накладної, оформленої з дотриманням вимог чинного законодавства, і сплата продавцю вартості товару з податком на додану вартість є достатніми підставами для визначення податкового кредиту та відшкодування цього податку з бюджету. При цьому в судовому засіданні було перевірено можливість позивача щодо здійснення операцій, відносно яких сплачувався ПДВ в розмірі ціни товару або послуги.

Наявність підприємств з ознаками «ризику» і незадовільними станами та такі, що мають розбіжності або ризиковий кредит не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування ПДВ у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.

Чинним законодавством України не передбачено право податкового органу з будь-яких причин утримуватись від виконання зазначених дій.

В судовому засіданні підтверджено факт здійснення позивачем господарських операцій та дотримання платником податку спеціальних вимог щодо документального підтвердження сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.

Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд ,-

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції, Управління Головного управління Державної казначейської служби України у Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2011 оку у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "ЮТейр - Україна" до Ленінської міжрайонної Державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000492360, стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2011 року залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів пісня направлення копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.

Головуючий О.А.Нікулін

Судді О.О.Радіонова

С.В.Жаботинська