ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 березня 2012 року № 2а-11560/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача Хижняк І.О.,
представника відповідача Алексєєнко В.М.,
представника третьої особи Мороза О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Альфред С.Топфер Інтернешенал (Україна)»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва за участю третьої особи Спеціалізованої державної податкової інспекції м. Києва по роботі з великими платниками податків та за участю прокуратури Шевченківського району м. Києва про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва за участю третьої особи Спеціалізованої державної податкової інспекції м. Києва по роботі з великими платниками податків та за участю прокуратури Шевченківського району м. Києва про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що оскаржуване податкове повідомлення рішення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки висновки Акту перевірки про порушення позивачем положень Закону України «Про податок на додану вартість»є безпідставними та необґрунтованими.
В позовній заяві позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва №0000067225/0 від 21.02.11 р., згідно якого ТОВ «Альфред С.Топфер Інтернешенал (Україна)»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2010 р. у розмірі 5014837,15 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення рішення прийняте відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки позивачем завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2010 р. на 5014837,15 грн.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, суд дійшов наступних висновків:
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м.Києва проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Альфред С. Топфер Інтернешенел (Україна)»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.10.10 р. по 31.10.10 р. за результатами якої складено акт 17/07-214/20027449 від 07.02.11 р.
В ході перевірки встановлено порушення п.1.8 ст.1, п.п. 7.4.1, п.7.4, п.п.7.7.2, п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»ТОВ «Альфред С.Топфер Інтернешенал (Україна)»завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за листопад 2010 року на суму 5014837,15 грн.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м.Києва прийнято податкове повідомлення рішення №0000067225/0 від 21.02.11 р.
В акті перевірки зазначено, що ТОВ “Альфред С. Топфер Інтернешенел (Україна)”заявлено до бюджетного відшкодування суму ПДВ за листопад 2010 року у розмірі 47196198.00 грн.
Під час перевірки встановлено, що згідно з даними бази даних “АС співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ДПА України”встановлено розбіжності між сумами податкових зобов'язань контрагентів та сумами податкового кредиту ТОВ “Альфред С. Топфер Інтернешенел (Україна)”в жовтні 2010 року на суму 5014837,15 грн.
Пунктом 1.8 статті 1 Закону України “Про податок на додану вартість”встановлено, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість”податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно із підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” встановлено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Відповідно до підпункту 7.7.5 та 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Згідно із підпунктом 7.7.7. пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.
Підпунктами 5.12.2, 5.12.4 пункту 5.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 166 від 30.05.1997 (у редакції наказу від 15.06.2005 № 213) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 за № 702/10982 встановлено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг). Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).
Відповідно до підпункту “а” підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” не мають права на отримання бюджетного відшкодування особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України); мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); не провадила діяльність протягом останніх дванадцяти календарних місяців;
З аналізу зазначених норм права вбачається, що сума бюджетного відшкодування визначається, як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, яка має від'ємне значення, та платник податку має право на повернення повної суми бюджетного відшкодування, у разі подання відповідної заяви, крім випадків, зокрема, коли особа, яка подала таку заяву мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування, за винятком випадків, коли податковий кредит був нарахований внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів. Повернення сум бюджетного відшкодування відбуваєтьсяпісля проведення податковим органом документальну невиїзну перевірку (камеральну) за результатами, якої складається відповідний висновок, який є підставою для здійснення бюджетного відшкодування або відмови в ньому.
Відповідно до підпункту 7.7.2 статті 7 вищеназваного Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду; залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах; залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.
Також ухвалою суду від 20.12.11 р. зобовязано Спеціалізовану державну податкову інспекцію у місті Києві по роботі з великими платниками податків провести позапланову документальну перевірку з проведенням зустрічних перевірок щодо відповідності сум податкових зобов'язань постачальників та суми податкового кредиту ТОВ «Альфред С. Топфер Інтернешенел (Україна)» у розрізі контрагентів, а саме: ТОВ «СОЮЗ-ЄВРОПА»ЛТД - в сумі 165 705,74 грн., С(Ф)Г «Славутич»- в сумі 3 1246,04 грн., ТОВ НВО «Хеліантус»- в сумі 469 375,65 грн., ПП «Інтеграція»- в сумі 921 964,2 грн., ТОВ «Дізель Плюс» в сумі 706 501,7 грн., ПП «Енліль-М»- в сумі 1 328 903,51 грн., ПП «Адріатика-Н» - в сумі 264 042,73 грн., ТОВ «Рост-Інвест-Агро»- в сумі 373 933,12 грн., ТОВ «Меркурій-А»- в сумі 33 888 грн., ПП «Агрохімтехсервіс»- в сумі 27 290,04 грн., С(Ф)Г «Агросвіт»- в сумі 36 256 грн., ТОВ «Транс-Трейд-Ком»- в сумі 13 716,65 грн., ПП «Фатум-55»- в сумі 90 377,05 грн., ПП «Расинг Груп»- в сумі 25 203,05 грн., ТОВ «Інтерагро-Союз»- в сумі 99 999,9 грн., ПП «СВ-Інтерконтакт»- в сумі 426 433,77 грн.
Суд звертає увагу, що відповідно до акту перевірки Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків №71/40-4017120027449 від 30.01.12 р. підприємства контрагенти не відобразили податкові зобовязання по ПДВ та підтверджено факт порушення позивачем п.п.7.2.3, 7.2.6, п.7.2, п.п. 7.4.1 п.7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до завищення суми податкового кредиту в жовтні 2010 року на суму ПДВ в розмірі на 5014837,15 грн. в розрізі контрагентів.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення рішення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог товариству з обмеженою відповідальністю «Альфред С.Топфер Інтернешенал (Україна)» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 19.03.12 р.
Суддя Є.В. Аблов