Постанова № 22234205, 26.03.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.03.2012
Номер справи
2а-12453/11/0170/4
Номер документу
22234205
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 березня 2012 р. о 11:21 Справа №2а-12453/11/0170/4 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Нижньогірського районного центру зайнятості

до Відділу по справам молоді та спорту Нижньогірської районної державної адміністрації

про стягнення

Суть спору: Нижньогірський районний центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Відділу по справам молоді та спорту Нижньогірської районної державної адміністрації (далі - відповідач) про стягнення 34791,21 гривень.

Позов мотивовано несплатою відповідачем суми штрафу за порушення п.5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-XII (із змінами та доповненнями, далі - Закон №803).

Ухвалами суду від 28.10.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 28.11.2011 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-14747/11/0170/25. Ухвалою суду від 19.01.2012 року провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 02.02.2012 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-16221/11/0170/3. Ухвалою суду від 03.03.2012 року провадження у справі поновлено.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення по суті позову, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні надав письмове заперечення проти позову, у якому пояснив що перевірка відповідача була проведена без законних підстав та з порушенням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (із змінами та доповненнями, далі - Закон №877)

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач у справі є місцевим органом виконавчої влади, є структурним підрозділом Ніжньогірської районної державної адміністрації, ідентифікаційний код 02930105.

Відповідно до статті18 Закону N803 для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. У складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.

Судом встановлено, що посадовою особою Центру зайнятості Автономної Республіки Крим 22.06.2011 року виданий наказ № 405 про здійснення спеціалістами інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення центру зайнятості Автономної Республіки Крим (далі - Інспекція) перевірки роботодавців, у тому числі з 04.07.2011 по 06.07.2011 р.р. Нижньогірської районної державної адміністрації з питань дотримання вимог статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" та покладений обов'язок на начальника загального відділу центру зайнятості АР Крим довести наказ до відома зацікавлених осіб. (а.с.53-55).

Згідно з ч.1 статті 7 Закону №877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Відповідно до ч.1 статті 5 Закону №877, планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю) здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Відповідно до ч. 4 статті 5 Закону №877, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом (ч. 6 статті 7 Закону №877).

На адресу Ніжньогірської районної державної адміністрації було направлено повідомлення від 25.06.2011 року №13-0-2400/0-11 про проведення планової перевірки з питань дотримання законодавства про зайнятість населення, яка була отримана 29.06.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.57).

Відповідач у наданому письмовому запереченні пояснив що посадовими особами Інспекції були порушені положення норми статті 7 Закону №877 щодо надання відповідних документів для проведення перевірки.

Суд зазначає, що відповідно до п.5 статті 7 Закону №877 суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Тим не менш, відповідач не скористався зазначеним правом, перевірка була проведена в заплановані строки у встановленому законом порядку.

В ході перевірки було виявлено порушення п.5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" у зв'язку з ненаданням звіту по формі № 4-ПН (план, факт) про заплановане та фактичне вивільнення робітників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, та складений відповідний акт від 04.07.2011 року №77.

Згідно з ч1. статті 8 Закону №877 орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

На підставі вищезазначеного акту перевірки посадовою особою Інспекції складений та направлений на адресу відповідача Акт №77/ш від 25.07.2011 року про порушення законодавства про зайнятість населення та накладення штрафу у розмірі 34791,21 грн., який був отриманий відповідачем 27.07.2011 року.

Відповідач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом про визнання протиправним та скасування Акту №77/ш від 25.07.2011 року (справа №14747/11/0170/25). Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.12.2011 року позовну заяву по справі №14747/11/0170/25 залишено без розгляду.

Також з матеріалів справи вбачається що відповідач звертався до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом про визнання протиправним та скасування рішення в частині визначення штрафних санкцій за Актом №77/ш від 25.07.2011 року (справа №2а-16221/11/0170/3). Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.12.2011 року позовну заяву по справі №16221/11/0170/3 залишено без розгляду.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону №803 при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

Відповідно до п. 1 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-ПН (факт) “Звіт про фактичне вивільнення працівників”, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. № 420 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.12.2005р. за № 1536/11816 відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” при вивільненні працівників, у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням, підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форм власності, повинні у десятиденний строк після вивільнення інформувати про це центри зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Зазначеною Інструкцією передбачений порядок заповнення форми звітності № 4-ПН (факт) “Звіт про фактичне вивільнення працівників”.

Відповідно до п. 1 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-ПН (факт) “Звіт про заплановане вивільнення працівників”, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. № 420 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.12.2005р. за № 1535/11815 відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” при вивільненні працівників, у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням, підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форми власності та господарювання, а також фізичні особи, у тому числі підприємці, повинні не пізніше ніж за два місяці до вивільнення працівників інформувати про це центри зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Відповідно до наданих до матеріалів справи довідок, річна заробітна плата вівільнених працівників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 у загальній сумі склала 34791,21 грн. (а.с.16,17).

Таким чином, суд зазначає що Акт №77/ш від 25.07.2011 року не був скасований у встановленому законом порядку, є рішенням суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги позивача про стягнення з Відділу по справам молоді та спорту Нижньогірської районної державної адміністрації штрафу за порушення п. 5 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення” підлягають задоволенню.

В судовому засіданні 26.03.2012 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови, у повному обсязі постанову складено 30.03.2012 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Відділу по справам молоді та спорту Нижньогірської районної державної адміністрації (АР Крим, смт. Ніжньогірський, вул. Шкільна, 12, ідентифікаційний код 02930105) на користь Нижньогірського районного центру зайнятості (р/р 37177305900192 в управлінні Державної казначейської служби в АР Крим м.Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 20708652) штрафні санкції у розмірі 34791,21 грн. (код платежу 50040500).

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Циганова Г.Ю.