Постанова № 22224762, 20.02.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
2а-0870/11493/11
Номер документу
22224762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2012 року 11:50                               Справа № 2а-0870/11493/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Чернової Ж.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: Бердянського міського центру зайнятості Запорізької області

до: Бердянського професійного будівельного ліцею

про: стягнення суми дотацій,

ВСТАНОВИВ:

07.12.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшли матеріали справи направлені Вищим адміністративним судом України (вих. №К-25451 від 30.11.11) за позовом Бердянського міського центру зайнятості Запорізької області до Бердянського професійного будівельного ліцею, в якому позивач просить стягнути з відповідача 24415,17грн. перерахованої йому суми дотацій на відшкодування витрат на заробітну плату згідно з договорами: 1) від 17.03.2006 №20-06; 2) від 27.06.2006 №45-06; 3) від 08.09.2006 №63-06; 4) від 08.09.2006 №64-06; 5) від 13.10.2006 №72-06; 6) від 24.11.2006 №73-06; 7) від 24.11.06 №74-06.

Постановою Господарського суду Запорізької області від 26.12.2007, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2009, в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.11.2011 постанову Господарського суду Запорізької області від 26.12.2007 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2009 скасовано та направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, направив до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі з підстав викладених у позові. Обґрунтовує свої вимоги зокрема ст.30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядком надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Мінпраці від 10.01.2001 №1. Зазначає, що Бердянський професійний будівельний ліцей є неприбутковою організацією, а тому не має права на отримання дотації.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився. До канцелярії суду надійшло клопотання (вх.№7168), в якому представник відповідача просить розглянути справу без його участі. Позовні вимоги не підтримує, просить приєднати до матеріалів справи додаткові докази. В своїх запереченнях, які містяться в матеріалах справи зазначає, що відповідачем не порушувалося жодного пункту договорів укладених між позивачем та відповідачем. Бердянському міському центру зайнятості була надана вся запрошена інформація та всі підтверджуючі документи. Вважає, що зміни внесені до Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Мінпраці від 10.01.2001 №1, щодо ненадання дотації бюджетним і неприбутковим організаціям, є такими що обмежують фінансово-господарську діяльність навчального закладу.

Відповідно до ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали адміністративного позову, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Між Бердянським міським центром зайнятості та Бердянським професійним будівельним ліцеєм було укладено договори, а саме: 1) від 17.03.2006 №20-06; 2) від 27.06.2006 №45-06; 3) від 08.09.2006 №63-06; 4) від 08.09.2006 №64-06; 5) від 13.10.2006 №72-06; 6) від 24.11.2006 №73-06; 7) від 24.11.06 №74-06 про надання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних за направленням центру зайнятості, відповідно до яких відповідачу було надано суми дотації для покриття фактичних витратна заробітну плату осіб, працевлаштованих на підставі даних договорів, на загальну суму 43683,28 грн.

Відповідно до п.1.1 цих договорів, відповідач працевлаштовує на постійну роботу за направленням Центру зайнятості безробітного, а останній надає дотацію на покриття витрат на заробітну плату працевлаштованого за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» N1533-III та Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Мінпраці від 10.01.2001 №1.

Контрольно-ревізійним відділом в м. Бердянську та Бердянському районі з відому директора Бердянського професійного будівельного ліцею проведено зустрічну звірку з питань надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних та стану розрахунків по укладених договорах з Бердянським міським центром зайнятості за 2006 рік та 1 квартал 2007 року, про що складено довідку від 30.05.2007 №120/0011. Цією звіркою встановлено, що Бердянський професійний будівельний ліцей є бюджетною установою-розпорядником коштів державного бюджету нижчого рівня, неприбутковою організацією відповідно до довідки Бердянської МДПІ від 01.07.2003 №135/10/1221/19-3.

З наявних у розпорядженні Бердянського МЦЗ документів, які передбачені законодавством, неможливо було зробити висновок про те, що Бердянський професійний будівельний ліцей є бюджетною установою.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.02.2006 Бердянським МЦЗ було проведено семінар, на якому до відому роботодавців було доведено інформацію про те, що дотації не надаються бюджетним та неприбутковим організаціям. На даному семінарі був присутній і представник Бердянського професійного будівельного ліцею.

На думку позивача при укладенні договорів про надання дотації Бердянським професійним будівельним ліцеєм були порушені вимоги п.6 Порядку, оскільки останній не повідомив, в будь-який спосіб (усно чи письмово), що ліцей є неприбутковою організацією та, відповідно, не має законних підстав для отримання дотації Фонду.

Пунктом 3.5 договорів від 17.03.2006 №20-06; від 27.06.2006 №45-06; від 08.09.2006 №63-06; від 08.09.2006 №64-06; від 13.10.2006 №72-06; від 24.11.2006 №73-06; від 24.11.06 №74-06, передбачено, що у разі недостовірності поданих роботодавцем даних, використання дотації з порушенням законодавства та перешкоджання роботодавцем проведенню перевірки центр зайнятості припиняє виплату дотації. Роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати Фонду заподіяну шкоду.

Бердянський МЦЗ звертався до відповідача з претензією від 18.06.2007 №1090/17-10 про відшкодування у добровільному порядку 24415,17 грн. суми заподіяної шкоди, оскільки 07.06.2007 Бердянським професійним будівельним ліцеєм в добровільному порядку відшкодовано суму наданої дотації за 1 квартал 2007 року в розмірі 19268,11 грн.

Листом від 12.07.2007 №275 відповідач повідомив, що ліцей дійсно є бюджетною установою, відшкодувати суму наданої дотації за 2006 року немає можливості.

Позивач звернувся до суду з вимогою про відшкодування Бердянському МЦЗ заподіяної шкоди у розмірі 24415,17 грн. у зв’язку з порушенням Бердянським професійним будівельним ліцеєм чинного законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, а саме ст.30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.6 Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних за направленням центру зайнятості та п.2 укладених Угод про розірвання даних договорів про надання дотацій від 31.05.2007.

Судами встановлено, що за змістом договорів від 17.03.2006 №20-06; від 27.06.2006 №45-06; від 08.09.2006 №63-06; від 08.09.2006 №64-06; від 13.10.2006 №72-06; від 24.11.2006 №73-06; від 24.11.06 №74-06 відповідач зобов’язувався працевлаштувати за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття відповідно до ст.30 Закону №1533-ІІІ та Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Мінпраці від 10.01.2001 №1.

Порядок надання дотації на створення додаткових робочих місць за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття регулюється ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ.

Згідно із ст.30 Закону №1533-ІІІ, Фондом може надаватися дотація роботодавцям для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце у розмірі витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб (але не вище за середній рівень у галузях національної економіки відповідної області) в розрахунку на рік. Можливості та обсяги надання дотацій визначаються правлінням Фонду виходячи з фінансового стану Фонду. Порядок надання роботодавцю дотації для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до п.3 Порядку №1, дотація - це кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) для покриття витрат на заробітну плату осіб, працевлаштованих за направленням державної служби зайнятості, надані роботодавцю, що створює додаткові робочі місця для працевлаштування безробітних.

Пунктом 6 Порядку №1 визначено, що дотація не надається роботодавцям, які не зареєстровані як платники внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, мають заборгованість за страховими внесками на дату звернення та якщо їм нараховувалася пеня та до них застосовувалися фінансові санкції за порушення норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Закону України «Про зайнятість населення» протягом 6 місяців, що передували місяцю розгляду питання про надання дотації. Дотація не надається бюджетним та неприбутковим організаціям.

За приписами п.8. Порядку №1, у разі розірвання трудового договору з працівником, працевлаштованим за направленням державної служби зайнятості, до закінчення двох років з дня працевлаштування у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату, за угодою сторін (пункт 1 статті 36 Кодексу законів про працю України, через невиконання роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору (частина третя статті 38 Кодексу законів про працю України) надана дотація має бути повернена в повному обсязі з урахуванням індексу зростання цін на споживчі товари за період від місяця початку отримання дотації до місяця, що передує місяцю її повернення.

Пунктом 10 цього Порядку, розгляд питання про можливість надання роботодавцю дотацій здійснюється комісією, створення якої ініціює робочий орган виконавчої дирекції Фонду, у складі представників виконавчої дирекції Фонду, районних та міських державних адміністрацій, організацій роботодавців та їх об'єднань, професійних спілок, (за згодою), на підставі:

1) Інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою 3-ПН або листа роботодавця про його попередню згоду на працевлаштування безробітного;

2) письмової згоди роботодавця на направленні на працевлаштування з наданням дотації роботодавцю для прийняття на роботу на відповідне робоче місце безробітного за направленням служби зайнятості з умовою надання дотації. Зразок направлення на працевлаштування з наданням дотації роботодавцю додається (додаток 1);

3) довідки роботодавця про відсутність скорочення на підприємстві протягом останніх 6 місяців чисельності (штату) працівників за професією (спеціальністю), на яку працевлаштовується безробітний, підтвердженої центром зайнятості;

4) відомостей центру зайнятості про реєстрацію роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та про відсутність:

заборгованості щодо сплати страхових внесків до Фонду на дату звернення;

нарахування пені протягом 6 календарних місяців, що передували місяцю звернення;

застосування до роботодавця протягом останніх 6 календарних місяців фінансових санкцій за порушення норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Закону України «Про зайнятість населення».

Згідно із п.12 вказаного Порядку, розгляд питання про можливість працевлаштування безробітного з наданням роботодавцю дотації здійснюється директором центру зайнятості протягом 5 календарних днів після отримання висновку комісії. У разі прийняття позитивного рішення роботодавцю протягом 5 календарних днів направляється проект договору між центром зайнятості та роботодавцем про надання дотації.

Пунктом 15 цього Порядку визначено, що роботодавець несе відповідальність за забезпечення гарантії зайнятості осіб, прийнятих на роботу з наданням роботодавцю дотації, достовірність даних, що є підставою для визначення розміру дотації, та використання дотації. Центр зайнятості щокварталу перевіряє подані роботодавцем дані та використання ним дотації. У разі недостовірності поданих роботодавцем даних, використання дотації з порушенням законодавства та перешкоджання роботодавцем проведенню перевірки центр зайнятості припиняє виплату дотації. Роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодовувати Фонду заподіяну шкоду. У разі порушення гарантій зайнятості осіб, прийнятих на роботу з наданням роботодавцю дотації, роботодавець повертає суму одержаної дотації та йому не може надаватись дотація протягом трьох років з дня отримання останньої суми коштів.

Із наявних у справі матеріалів встановлено, що відповідач є неприбутковою організацією, що підтверджено п.6.1 Статуту Бердянського професійного будівельного ліцею, довідкою Бердянської МДПІ №135/10/1221/19-3 «Про взяття на облік платника податків», а тому не має права на отримання дотації. Проте, незважаючи на такі обставини, відповідач вчинив дії щодо отримання сум дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних за направленням центру зайнятості.

Вищий адміністративний суд України, розглядаючи цю справу (Ухвала від 17.11.2011 №К-25451/09), прийшов до висновку, що з огляду на положення пункту 15 Порядку, суми дотації, безпідставно отримані відповідачем підлягають відшкодуванню останнім, однак при цьому необхідно здійснити розрахунок сум дотації, які безпідставно отримані відповідачем у 2006 році.

Ухвалою суду від 28.12.2011 зобов’язано сторін здійснити звірку наданих сум дотацій, які були отримані відповідачем протягом 2006 року.

20.02.2012 позивачем надано до канцелярії суду (вх.№7025) акт звірки перерахованих сум дотацій згідно укладених договорів від 17.03.2006 №20-06; від 27.06.2006 №45-06; від 08.09.2006 №63-06; від 08.09.2006 №64-06; від 13.10.2006 №72-06; від 24.11.2006 №73-06; від 24.11.06 №74-06 між Бердянським центром зайнятості та Бердянським професійним будівельним ліцеєм.

На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що матеріалами справи доведено безпідставність отримання відповідачем дотацій, а тому вони підлягають відшкодуванню останнім, а позов Бердянського міського центру зайнятості Запорізької області підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Бердянського професійного будівельного ліцею перераховані йому суми дотацій на відшкодування витрат на заробітну плату згідно Договорів 1) від 17.03.2006 №20-06; 2) від 27.06.2006 №45-06; 3) від 08.09.2006 №63-06; 4) від 08.09.2006 №64-06; 5) від 13.10.2006 №72-06; 6) від 24.11.2006 №73-06; 7) від 24.11.06 №74-06 в розмірі 24415 (двадцять чотири тисячі чотириста п’ятнадцять) гривень 17 коп.

Кошти перерахувати на р/р 37173304900011 в ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 20524099, код платежу 50040400, призначення платежу: повернення отриманих сум дотацій.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

          

Суддя Ж.М.Чернова