Постанова № 22224387, 21.03.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2012
Номер справи
2а/0570/2440/2012
Номер документу
22224387
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2012 р. справа № 2а/0570/2440/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Циганенко А.І.

при секретаріЗикун Ю.В.

за участю представника позивача Чебаненка Є.О., представника відповідача Ясиненка Д.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені, -

В С Т А Н О В И В:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі за текстом «позивач» або «Фонд») звернулося до суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго» (далі за текстом «відповідач» або «ТОВ») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені за порушення термінів сплати цих санкцій. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 6260 осіб. Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на підприємстві мають бути працевлаштовані 250 інвалідів, але фактично за даними звіту на підприємстві працювало 127 інвалідів, тобто 123 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів, не були зайняті останніми. Згідно розрахунку сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, складає 3485338,70 гривень. Відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та пункту 4 «Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення. У звязку з цим станом на 6 червня 2008 року сума нарахованої пені складає 72497,36 гривень. На підставі викладеного просили стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції в загальній сумі 3557936 гривні 06 копійки.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засідання заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд відмовити у задоволенні позову. Вказував на те, що відповідач є підприємством електроенергетики і відповідно до статті 21 Закону України «Про електроенергетику» має створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів в розмірі чотирьох відсотків від чисельності працівників, зайнятих у непромисловому виробництві, а не від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. На його думку, чисельність працівників, зайнятих у непромисловому виробництві, слід визначати за даними «Звіту про стан та умови праці, пільги та компенсації за роботу із шкідливими умовами праці», затвердженого наказом Державного комітету статистики України від 17.07.2007 №223, а саме від загальної численності працівників слід відняти численність працівників, які зайняті в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам. Розрахований за таким порядком норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у 2007 році становить 71 робоче місце, оскільки у ТОВ за даними «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік форми №10-ПІ» фактично працювало 127 інвалідів, відповідач не повинен сплачувати адміністративно-господарські санкції, передбачені статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Розглянувши подані документи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

За даними «Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та Фізичних осіб-підприємців» Товариство з обмеженою відповідальністю «Східенерго» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області та внесено до ЄДРПОУ за кодом 31831942, одним із видів діяльності якого є виробництво електроенергії. До складу Товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго» входять три структурних одиниці: «Зуївська ТЕС» ТОВ «Східенерго», «Курахівська ТЕС» ТОВ «Східенерго» та «Луганська ТЕС» ТОВ «Східенерго».

29 лютого 2008 року Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за вхідним №4/1152 зареєстрований «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік форми №10-ПІ», який був поданий ТОВ «Східенерго» (далі за текстом «Звіт №10-ПІ»). Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача за даними Звіту №10-ПІ становить 6260 осіб. Середньооблікова кількість штатних працівників у 2007 році, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, за даними Звіту №10-ПІ становить 127 осіб (а.с. 4).

Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за даними Звіту №10-ПІ не встановлено, але повинно складати 250 осіб.

При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України від 21 березня 1991 року №875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі за текстом Закон №875-XII) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 1 та 2 статті 19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Відповідно до пункту 1 «Положення про Фонд соціального захисту інвалідів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1434 від 26.09.2002 року (далі за текстом Положення), Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління і здійснює контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідно до пункту 4 Положення Фонд соціального захисту інвалідів здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі за текстом Постанова) та статтею 20 Закону №875-XII встановлено обовязок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлена нормативом, передбаченим статті 19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулося це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається згідно статті 20 Закону.

Статтею 20 Закону №875-XII встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України висловила правову позицію щодо застосування норм права при розгляді спорів цієї категорії. У постанові від 22 грудня 2009 року у справі №21-2151во09 викладено висновок про те, що нарахування адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у звязку зі скоєнням правопорушення, а тому санкції не можуть застосовуватися у разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів, якщо при цьому підприємство вжило всіх передбачених Законом №875-ХІІ заходів для працевлаштування останніх.

Згідно листа Донецького міського центру зайнятості №02-09/3683 від 09.09.2008 відповідач не надавав інформацію про наявність вільних робочих місць для інвалідів (а.с. 92).

Згідно листа Харцизького міського центру зайнятості №06/2866 від 12.09.2008 структурна одиниця «Зуївська ТЕС» ТОВ «Східенерго» не надавало інформацію про наявність вільних робочих місць для інвалідів (а.с. 93).

Згідно листа Марїнського міського центру зайнятості №01-18/1549 від 09.09.2008 структурна одиниця «Курахівська ТЕС» ТОВ «Східенерго» не надавало інформацію про наявність вільних робочих місць для інвалідів (а.с. 94).

Згідно «Заключительного акта по аттестации рабочих мест по условиям труда для трудоустройства инвалидов на СЕ «Луганская ТЭС» ООО «Востокэнерго» від 09.02.2007 структурна одиниця «Луганська ТЕС» ТОВ «Східенерго» не виконує 4% норматив по працевлаштуванню інвалідів (а.с. 97-98).

Згідно листа Луганського міського центру зайнятості №1/07-6697 від 14.11.2008 структурна одиниця «Луганська ТЕС» ТОВ «Східенерго» надавало інформацію про вакантні місця для інвалідів тільки 9 та 29 січня 2007 року (а.с. 109-111).

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що у 2007 році відповідач не виділяв та створював робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, у кількості, що встановлена нормативом, передбаченим статтею 19 Закону №875-ХІІ, також відповідач не створював для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і не забезпечував інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, не надавав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.

Таким чином, наявні підстави для застосування заходу впливу до відповідача, як правопорушника у сфері господарювання, у звязку зі скоєнням правопорушення.

Згідно з розрахунком сум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені за порушення термінів сплати цієї санкції відповідач має сплатити адміністративно-господарську санкцію в сумі 3485438,70 гривень та пеню в сумі 72497,36 гривень.

Суд, перевіривши розрахунок суми адміністративно-господарської санкції за незайняті інвалідами робочі місця у 2007 році та пені за порушення термінів сплати цієї санкції, приходить до висновку про те, що позивачем правильно розраховані суми санкції та пені.

Суд не враховує посилання представника відповідача на те, що при визначені нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів слід застосовувати спеціальну норму (частина 4 статті 21 Закону України «Про електроенергетику»), а не загальну (частина 1 статті 19 Закону №875-XII), з огляду на наступне.

По-перше, чисельність працівників, зайнятих у непромисловому виробництві, не може визначатися за даними «Звіту про стан та умови праці, пільги та компенсації за роботу із шкідливими умовами праці», затвердженого наказом Державного комітету статистики України від 17.07.2007 №223, оскільки даний звіт подається з метою вдосконалення державних статистичних спостережень з праці.

По-друге. Загальновизнано існування трьох принципів вирішення правових колізій ієрархічного (за якого перевага надається нормі, вміщеної до акту вищої юридичної сили), змістовного (перевага надається спеціальній нормі) та темпорального (перевага надається нормі, прийнятій пізніше).

Закон України №875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» був прийнятий 21 березня 1991 року. Стаття 19 цього Закону діє в редакції Закону України №2960-IV від 06.10.2005.

Стаття 21 Закону України №575/97-ВР «Про електроенергетику» діє в редакції від 16 жовтня 1997 року.

При вирішенні питання якому колізійному принципу слід віддати перевагу темпоральному або змістовному суд керувався направленістю наміру законодавця при прийнятті вказаних нормативних актів.

Оскільки у статті 19 Закону №875-XII, яка прийнята пізніше, зазначено, що якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону, тому суд вважає, що це нове загальне правило скасовує дію попереднього спеціального, тобто при вирішенні справи застосуванню підлягає стаття 19 Закону №875-XII.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню з відповідача не підлягають

Керуючись статтями 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго» (83055 м. Донецьк, бул. Шевченка, 11, код ЄДРПОУ 31831942) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 3485438 (три мільйони чотириста вісімдесят пять тисяч чотириста тридцять вісім) гривень 70 копійок та пеню у сумі 72497 (сімдесят дві тисячі чотириста девяносто сім) гривень 36 копійок, загалом 3557936 (три мільйони пятсот пятдесят сім тисяч девятсот тридцять шість) гривень 06 копійок.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні в присутності представників сторін 21 березня 2012 року.

Постанова в повному обсязі складена 26 березня 2012 року.

Постанова набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд

Суддя Циганенко А.І.