Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2011 р. справа № 2а/0570/7706/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Хохленкова О.В.
при секретаріПроніні Д. С.
за участю позивача: Гаєвої О.М.,
за участю відповідача: Лисенко Н.А. ,-
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 2а/0570/7706/2011 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Горлівки до державного підприємства «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Донвуглереструктуризація» про примусове стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 36309,44 грн , -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки (далі по тексту позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт (далі по тексту відповідач), у якому просило суд стягнути 36309 грн. 44 коп. боргу по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01.03.2010 р. по 01.04.2011 р. Робітникам ліквідованої шахти «Олександр-Захід».
В позові позивач вказав, що, на його думку, відповідач є правонаступником ліквідованої шахти «Олександр-Захід» і тому в його обовязок входить компенсувати фактичні витрати на виплати і доставку пенсій особам, які були зайняти повний робочий день на підземних роботах, на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 100 відсотків.
Відповідач заперечував проти позову. Надав до суду письмові заперечення в яких вказує, що він не є правонаступником ліквідованих шахт, а тому обовязок компенсувати фактичні витрати на виплати і доставку пенсій на нього покладений бути не може з огляду на наступне.
«Укрвуглереструктурізація» ДП «Донвуглереструктурізація» назначені підприємствами, виконуючими фізичну ліквідацію вищевказаних гірничих підприємств. Наказом Мінпаливоенерго України «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» № 280 від 05.06.03 ДП «Українська державна компанія реструктуризації підприємств вугільної промисловості» була реорганізована шляхом злиття с ДП «Міжрегіональна державна компанія з реструктуризації підприємств вугільної та торфяної промисловості» та створення на їх базі обєднання - «Українська державна обєднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств». Відповідно п.2.1 наказа у складі обєднаної дирекції на базі структурних підрозділів створено державне підприємство, зокрема на базі структурного підрозділу Донецька обєднання дирекція ДП «Укрвуглереструктурізація» - ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» «Донвуглереструктурізація», яке згідно п.9.1 наказа є правонаступником майнових прав та обовязків ДП «Укрвуглереструктурізація» згідно з розподільчим балансом. Пунктом 3 Наказу Міністерства вугільної промисловості України № 612 від 29.12.07 припинена діяльність ДП «Донвуглереструктурізація» шляхом реорганізації-приєднання к створеному ДП «З ліквідації збиточних вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктурізація». Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 99 від 02.04.10 діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктурізація» припинена шляхом розподілу на ДП «Донвуглереструктурізація» та інші регіональні державні підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств. Наказом ДП «Донвуглереструктурізація» № 2 від 14.04.10 змінена структура правління, а саме: створені відокремлені підрозділи з самостійним балансом без права юридичної особи.
Пунктом 11 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 939 від 27.08.97, фізична ліквідація гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.
Відповідно до п. 12 “Прикінцевих положень”Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента № 121/2001 від 01 березня 2001 року, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Він здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління у районах, містах і районах у містах (п. 15 Положення).
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Горлівки, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001, з наступними змінами та доповненнями.
Відповідно до преамбули Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”(далі Закон N 1058-IV) визначено, що цей закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Пунктом 2 Перехідних положень зазначеного Закону визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пункту 6 “Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, /далі Інструкція/, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного Фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”.
На підставі п.6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного Фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”в таких розмірах: для підприємств-платників 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного Фонду за місцем його реєстрації.
Як встановлено у судовому засіданні, відповідач Державне підприємство «Донвуглереструктурізація» зареєстровано як юридична особа код ЄДРПОУ 32442610 запис про реєстрацію від 26.12.2005 року.
Його відокремлений підрозділ Горлівська виконавча дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств включено до ЄДРПОУ (без права юридичної особи) перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Калінінському районі м.Горлівкі з 01.06.2010 року.
Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України № 266 від 28.04.2006 року було утворено ліквідаційну комісію та здійснення заходів з ліквідації ДП ш. «Олександр Захід».
Зазначеним Наказом передбачено створення ліквідаційних комісій і призначений їх склад. Ліквідаційні комісії були зобов'язані провести ліквідаційні заходи у порядку, передбаченому чинним законодавством, та подати на затвердження власнику ліквідаційний баланс. Виконання робіт з фізичної ліквідації шахт та заходів щодо соціального захисту трудящих, вивільнюваних у звязку з ліквідацією шахт покладено на спеціально створену компанію ДП „Донвуглереструктуризація".
Пунктом 9.3. наказу Мінпаливенерго № 280 від 05.06.2003 р. про створення об'єднання ДП „Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств „Донвуглеруструктуризація" передбачено, що створені об'єднання є правонаступниками майнових прав та обов'язків ДП „Донвуглеруструктуризація" згідно з розподільчим балансом.
Наказом Міністерства палива та енергетики України № 280 від 05 червня 2003 року «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» реорганізоване ДП «Укрвуглереструктуризація» шляхом злиття з іншим підприємством та створення на їх базі обєднання «Українська державна обєднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств» (Обєднана дирекція «Укрвуглеторфреструктуризація»). У складі Обєднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» на базі структурних підрозділів створена «Донецька обєднана дирекція» ДП «Укрвуглереструктуризація» - Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 року № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП «Донвуглереструктуризація» та інших підприємств шляхом їх реорганізації приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».
Наказом Міністерства вгільної Промисловості України № 99 від 02.04.10 «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» припинено реорганізацію шляхом приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація» (а.с.39-41).
Наказом Міністерства вугільной Промисловості ДП «Донвуглереструктурізація» № 2 від 14.04.10 змінена структура правління, а саме: створені відокремлені підрозділи з самостійним балансом без права юридичної особи «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», «Горловська виконавча дирекція з ліквідації шахт» яка згідно довідки з ЄДРПОУ не є юридичною особою( а.с.37).
Таким чином відповідачу згідно з вищевказаним наказом були передані обєкти ліквідації, а не основні засоби для господарської діяльності.
Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств. Відповідно до частини 1 статті 1 зазначеного Закону заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства Ук раїни та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.
Крім того, в матеріалах справи є лист Міністерства вугільної промисловості України від 25.11.2010 року за № 1608/02/03-02 в якому зазначено, що Кабінетом Міністрів України були прийняті Постанови про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств від 28.03.1997 року за № 280 та від 19.09.2001 року за № 1205, відповідно до Господарського кодексу України зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника (а.с.35).
Відповідно до статті 2 Закону заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.
Відповідно до статті 3 Закону порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939 «Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості» визначено особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України «Про порядок списань заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пункту 4 даного Порядку рішення про ліквідацію підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Мінвуглепрому після узгодження в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з обласними державними адміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємства.
Відповідно до п.6 Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію та визначає підприємство, яке виконуватиме роботи з фізичної ліквідації підприємства. Пунктом 11 Порядку визначено, що фізична ліквідація підприємства передбачає демонтаж обладнання, ліній електропередач і зв'язку, засипання стволів, ліквідацію непридатних будівель, гірничих виробок та здійснення природоохоронних заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу, запобігання вибухам та викидам газу, гасіння та озеленення відвалів, проведення рекультиваційних робіт. Роботи з фізичної ліквідації підприємства здійснює підприємство, визначене Мінвуглепромом.
В подальшому правонаступником Компанії «Укрвуглереструктурізація» стало Державне Підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Донвуглереструктуризація» згідно свого Положення створено з метою здійснення некомерційної (без одержання прибутку) господарської діяльності, саме, для організації та виконанню робіт з ліквідації шахт, і є неприбутковою організацією; основна мета діяльності - організація та виконання комплексу заходів щодо ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, рекультивація промислових площ, охорони праці та навколишнього середовища, дотримання правил безпеки, здійснення заходів для соціально захисту працюючих.
З огляду на наведене суд приходить до висновку про те, що відповідач не є правонаступником ліквідованого підприємства (шахти), щодо працівників яких територіальний орган Пенсійного фонду України здійснив витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Тому обовязок відшкодування витрат на виплату і доставку таких пенсій у нього відсутній.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 254, 257 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Горлівки до Державного підприємства «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» » ДП «Донвуглереструктуризація» про примусове стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 36309 грн. 44 коп. - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова складена в повному обсязі 21 липня 2011 року.
Суддя Хохленков О.В.