Ухвала суду № 22153423, 28.02.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2012
Номер справи
2а-12965/11/2070
Номер документу
22153423
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2012 р.Справа № 2а-12965/11/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Тацій Л.В. , Водолажської Н.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2011р. по справі№2а-12965/11/2070

за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Харківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Харківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові, в якому просив скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 25.07.2011р. № 0000900854 у частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на землю за основним платежем в розмірі 89940,73 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 22485,18 грн. (всього 112425,91 грн.).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від14.12.2011р. по справі№2а-12965/11/2070 позов задоволено.

Відповідач, не погодившись з даним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Позивач в письмових запереченнях на апеляційну скаргу проти задоволення апеляційної скаги заперечував в повному обсязі, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції.

Представник позивача та представник відповідача в судове засідання не прибули, про причини неявки не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать поштові повідомлення.

Враховуючи положення ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку, що неприбуття представника відповідача та представника позивача не перешкоджає судовому розгляду справи, оскільки вони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.

Апеляціна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що Харківська дирекція Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (далі - Харківська дирекція УДППЗ "Укрпошта") є філією Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (далі - УДППЗ "Укрпошта"), здійснює свою діяльність від імені УДППЗ "Укрпошта". Харківська дирекція УДППЗ "Укрпошта"діє відповідно до Положення про Харківську дирекцію УДППЗ "Укрпошта", затвердженого наказом генерального директора УДППЗ "Укрпошта" від 09.11.2006р. № 852. Головне підприємство УДППЗ "Укрпошта" перебуває на податковому обліку в СДПІ ВПП у м. Києві. Харківська дирекція УДППЗ "Укрпошта" взято на податковий облік в СДПІ ВПП у м. Харкові 01.09.2000р. за №123. У періоді, за який проводилась перевірка, Харківська дирекція УДППЗ «Укрпошта» не є платником податку на додану вартість. Платником податку на додану вартість є головна організація УДППЗ "Укрпошта" (м. Київ). Харківська дирекція УДППЗ "Укрпошта" не є юридичною особою і здійснює свою діяльність від імені Підприємства.

Вказані обставини сторонами визнаються, а тому в силу ч. 3 ст. 72 КАС України не доказуються перед судом.

Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Харкові була проведена виїзна планова перевірка Харківської дирекції УДППЗ "Укрпошта" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2010р.

Результати перевірки оформлені актом від 12.07.2011р. № 1773/23-106/22721970 (а.с. 27-60, т.1).

Згідно висновків, викладених в акті перевірки, контролюючим органом, в тому числі, встановлено порушення позивачем абз.1 ст. 7, ст. 13, ст.23 Закону України "Про плату за землю", п.3 "Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України від 27.01.2006р. №18/15/21/11, п.2.7, п. 9.1 "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова" затвердженого Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008р. № 42/08 , що привело до заниження податку на землю на загальну суму 132576,73 грн., в тому числі: в 2008 році на 34487,84 грн.; в 2009 році на 70743,77 грн., в 2010 році на 27345,12 грн.

За результатами перевірки та на підставі висновків акту Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Харкові прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.07.2011 р. № 0000900854 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на землю у загальному розмірі 165720,91 грн., у т.ч. за основним платежем в розмірі 132576,73 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 33144,18 грн. (а.с. 86, т.1).

Позивач оскаржив вказане податкове повідомлення- рішення в адміністративному порядку (а.с. 87-91,т.1). За результатами розгляду скарги ДПА у Харківській області вона залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 25.07.2011 р. № 0000900854-без змін (а.с. 92-93, т. 1).

Позивач оскаржив в судовому порядку податкове повідомлення-рішення від 25.07.2011р. № 0000900854 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на землю за основним платежем в розмірі 89940,73 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 22485,18 грн.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені субєктом владних повноважень в основу спірного правового акту індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.

Як вбачається з акту № 1773/23-106/22721970 від 25.07.2011 року перевіркою повноти визначення податкового зобов'язання по податку на землю та земельні ділянки м. Харкова, встановлена грошова оцінка, за період з січня 2008 року по грудень 2010 року встановлено заниження податкового зобов'язання в загальному розмірі 132576,73 грн., в т.ч. за 2008 рік - 34487,84 грн., за 2009 рік -70743,77 грн., за 2010 рік - 27345,12 грн.

В 2008р. Харківська дирекція УДППЗ "Укрпошта" розраховувала та сплачувала земельний податок, зокрема за 13 земельних ділянок м. Харкова, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що знаходяться на балансі Харківської дирекції УДППЗ "Укрпошта" (за адресами: вул. Благодатна,2; вул. Кірова, 6; вул. Кірова, 6; вул. Кірова, 6; вул. Кірова, 6; вул. 1 Кінної Армії, 52; пров. Динамічний, 1; вул. Дружби народів, 253; вул. Котлова, 123; вул. Жовтнева, 46; пл. Привокзальна ; пл. Привокзальна; вул. Благодатна,2).

Згідно «Даних державного земельного кадастру» отриманих Харківською дирекцією УДППЗ "Укрпошта" в 2002 році коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки складає 0,8.

У 2009, 2010 роках згідно до «Витягу з технічної документації» коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки складає 1,0.

З матеріалів справи слідує, що позивач розраховував земельний податок у розмірі 1% від грошової оцінки земельних ділянок, згідно до довідок «Данні державного земельного кадастру» та витягів «Витяги з технічної документації» з місяця їх отримання з урахуванням коефіцієнта індексації у відповідності до ч. 1 ст. 7, ст. 13, ст. 23 Закону України «Про плату за землю».

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Приписами ст. 7 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з ст.15 Закону України "Про плату за землю" власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про плату за землю" грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

З довідок у формі «Дані державного земельного кадастру» вбачається, що Державним комітетом України по земельних ресурсах при оцінці земельних ділянок був використаний коефіцієнт функціонального використання ділянки 0,8, що відповідало Додатку № 3 до Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженому наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства сільського господарства та продовольства України, Державного комітету України по справам містобудування та архітектури та Української академії аграрних наук від 27.11.1995 р. № 76/230/325/150 (в редакції наказу від 15.04.1997р. № 46/131/63/34), зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 30.11.1995р. під № 427/963.

З 16.04.2006 р. набрав чинності Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва та житлово-комунального господарства, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. № 18/15/21/11, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. під № 388/12262. Згідно Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 даного Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, для земель транспорту, зв'язку складає 1,0.

Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 213 від 23.03.1995 р. Згідно п. 21 даної Методики коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, є одним із складових формули для визначення нормативної грошової оцінки землі.

Згідно до вимог ч. 3 ст.18 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензію на проведення робіт по землеустрою.

Аналогічне положення містить п. 17 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затвердженого наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. № 18/15/21/11, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 р. №388/12262.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, згідно до статті 18 Закону України «Про оцінку землі», проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років і підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (що передбачено статтею 15 Закону).

«Данні державного земельного кадастру» в формі довідки, Харківською дирекцією УДППЗ «Укрпошта» були отримані 2002 року. «Витяги з технічної документації» позивачем були отримані в період з 2009 по 2010 роки.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач строк, зазначений в Законі України «Про оцінку землі» не порушив.

Діючим законодавством Харківська дирекція УДППЗ «Укрпошта» як землекористувач не наділена правом вносити зміни у проведену Державним комітетом України по земельних ресурсах оцінку земельної ділянки, змінюючи коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки.

Проведення або зміна грошової оцінки земельної ділянки, встановлення або зміна коефіцієнта функціонального призначення земельної ділянки також не відноситься до компетенції органів державної податкової служби згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Податкового кодексу України, якими визначена компетенція даного контролюючого органу.

Доказів отримання належно складеної іншої грошової оцінки земельних ділянок відповідач суду не подав.

Таким чином, донарахування СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові земельного податку за 2008р. в сумі 34487,84 грн. по результатам перевірки, внаслідок зміни розміру грошової оцінки земельних ділянок у зв'язку із збільшенням коефіцієнта функціонального використання земельних ділянок з 0,8 до 1 є неправомірним.

Окрім того, згідно з п. 102.1 ст.102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Отже, граничний строк подання податкового розрахунку земельного податку за 2008 рік - до 01.02.2008р., позивач скористався зазначеним правом та подав річну декларацію з податку на землю. СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові самостійно не визначила суму грошових зобов'язань з земельного податку за 2008р. - до 01.02.2011р. . Відповідно до вищевказаної норми закону платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Щодо не нарахування податку на землю по отриманим довідкам «Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки» колегія суддів відзначає наступне.

Харківською дирекцією УДППЗ «Укрпошта» у 2009, 2010р.р. було отримано "Витяги з технічної документації", за якими не проведено перерахунок податкового зобов'язання з податку на землю, а саме: витяг № 1463/09 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим № 6310138500:10:010:0516 за адресою: вул. Благодатна, 2, площею 1794 кв. м. зареєстрований від 11.06.2009р. № 3159; витяг № 2060/10 № 6310138800:02:012:0054 за адресою: вул. Кірова, 6, площею 9729 кв.м. , зареєстрований від 01.11.2010р. № 5005; витяг № 1465/09 № 6310138800:03:016:0501 за адресою: вул. 1 Кінної Армії, 52, площею 755 кв.м, зареєстрований від 11.06.2009р. № 3158; витяг № 1464/09 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим № 6310137200:02:034:0006 за адресою: пров. Динамічний, 1, площею 19032 кв.м, зареєстрований від 11.06.2009р. № 3160; витяг № 2061/10 № 6310136600:15:003:0041 за адресою: вул. Дружби народів, 253,площею 943 кв.м, зареєстрований від 01.11.2010р. № 5004; витяг № 1462/09 № 6310137200:02:022:0503 за адресою: вул. Котлова, 123, площею 494 кв.м, зареєстрований від 11.06.2009р. № 3161; - витяг № 848/10 № 6310137200:01:031:0007 за адресою: майдан Привокзальний, 2, площею 12543 кв.м, зареєстрований від 05.05.2010р. № 1964 (а.с. 136-144).

Як вбачається з зазначених витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки фактично Харківською дирекцією УДППЗ «Укрпошта» занижено земельний податок в 2009р. на 33691 грн., а не на 70743,77 грн., в 2010р. на 8945 грн., а не на 27345,12 грн., як зазначено в акті перевірки.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові необґрунтовано встановлено суми заниження земельного податку в 2009р. в розмірі 70743,77 грн. та в 2010р. в розмірі 27345,12 оскільки здійснений податковим органом розрахунок не відповідає даним про грошову оцінку зазначену у довідках "Дані державного земельного кадастру", "Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ", позивачем здійснено розрахунок земельного податку виходячи з зазначеної грошової оцінки з моменту отримання такого витягу.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду доказів отримання іншої оцінки земельних ділянок на підставі якої розраховане податкове зобовязання, не довів правомірності та обґрунтованості мотивів винесення спірного податкового повідомлення-рішення. Вчинення відповідачем дій по самостійному розрахунку грошової оцінки земельних ділянок для визначення податкового зобовязання не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2011р. по справі№2а-12965/11/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддяФілатов Ю.М.

Судді Тацій Л.В. Водолажська Н.С.