Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-1554/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"21" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіМацедонської В.Е.,
суддівГрищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретаріГринчуку В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м.Севастополя на постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Отваг Газ 3»до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м.Севастополя про скасування податкових повідомлень-рішень №0001581503/0 від 22 липня 2010 року, №0001581503/1 від 12 жовтня 2010 року, №0001581503/2 від 21 грудня 2010 року,-
в с т а н о в и в:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року позов товариства з обмеженою відповідальністю «Отваг Газ 3»до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м.Севастополя про скасування податкових повідомлень-рішень №0001581503/0 від 22 липня 2010 року, №0001581503/1 від 12 жовтня 2010 року, №0001581503/2 від 21 грудня 2010 року задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклавському районі м.Севастополя №0001581503/0 від 22 липня 2010 року, №0001581503/1 від 12 жовтня 2010 року, №0001581503/2 від 21 грудня 2010 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ДПІ у Балаклавському районі м.Севастополя подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Апелянт вважає, що позивачем порушено ст.13 Закону України «Про оренду землі», що полягало у заниженні орендної плати за землю на загальну суму 397728,44 грн., оскільки з 19 листопада 2008 року позивачем для розрахунку орендної плати за землю повинна була застосуватися нормативна грошова оцінка на наступний період (після закінчення періоду будівництва) із застосуванням корегувального коефіцієнту 2, а тому зазначає, що податкові повідомлення-рішення №0001581503/0 від 22 липня 2010 року, №0001581503/1 від 12 жовтня 2010 року, №0001581503/2 від 21 грудня 2010 року винесені відповідачем правомірно, оскільки відповідальність платника в даному випадку передбачена Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 07 липня 2010 року ДПІ у Балаклавському районі м.Севастополя проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Отваг Газ 3»з питання повноти та своєчасності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з листопада 2008 року по травень 2010 року (включно), за результатами якої складено акт №102/330/1503/30700437 від 07 липня 2010 року, в якому встановлено в порушення ст.13 Закону України «Про оренду землі»заниження орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 397728,44 грн. (у тому числі листопад-грудень 2008 року на 44657,05 грн., за 2009 рік на 244975,79 грн., за січень, лютий, березень, квітень, травень 2010 року на 108095,60 грн.).
На підставі акту перевірки №102/330/1503/30700437 від 07 липня 2010 року ДПІ у Балаклавському районі м.Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення №0001581503/0 від 22 липня 2010 року, яким за порушення ст.13 Закону України «Про оренду землі»згідно з пп.«б»пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»позивачу визначено податкове зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 596592,66 грн., в тому числі 397728,44 грн. за основним платежем та 198864,22 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Позивачем вищезазначене податкове повідомлення-рішення оскаржено в порядку адміністративного оскарження до ДПІ у Балаклавському районі м.Севастополя, ДПА у м.Севастополь та ДПА України, однак, за результатами розгляду скарги залишені без задоволення, а оскаржуване повідомлення-рішення №0001581503/0 від 22 липня 2010 року без змін, а також прийнято податкові повідомлення-рішення №0001581503/1 від 12 жовтня 2010 року, №0001581503/2 від 21 грудня 2010 року, якими позивачу визначено податкове зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 596592,66 грн., в тому числі 397728,44 грн. за основним платежем та 198864,22 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про плату за землю»контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно ст.14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року.
У відповідності до ст.17 вищезазначеного Закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В акті перевірки №102/330/1503/30700437 від 07 липня 2010 року встановлено, що позивачем подано до ДПІ у Балаклавському районі м.Севастополя декларацію орендної плати за землю на 2008 рік від 31 січня 2008 року №810, в якій визначено суму податкового зобовязання за листопад-грудень 2008 року в сумі 7088,42 грн., уточнену декларацію орендної плати за землю на 2009 рік від 18 лютого 2009 року №1472, в якій визначено суму податкового зобовязання за 2009 рік в розмірі 247975,79 грн., уточнену декларацію орендної плати за землю на 2010 рік від 01 березня 2010 року №2501, в якій визначено суму податкового зобовязання за 2010 рік в розмірі 108095,55 грн. Однак, на думку відповідача, розмір орендної плати в ці періоди повинен складати: за листопад-грудень 2008 року 51745,47 грн., за 2009 рік 489951,58 грн., за січень-травень 2010 року 216191,13 грн.
У відповідності до ст.19 Закону України «Про плату за землю»розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Згідно ст.13 Закону України «Про плату за землю»підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі»визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Севастопольської міської Ради від 26 травня 2004 року №2035 між Севастопольською міською радою (орендодавець) та ТОВ «Отваг Газ 3»(орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки від 17 листопада 2004 року, який зареєстрований у Книзі реєстрації договорів оренди землі (номенклатурний №4-М-01) 22 листопада 2004 року під №357, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування ресторану з готелем, який знаходиться в районі 34,5 км автошляху «Севастополь-Ялта», земельна ділянка площею 2,0 га, в тому числі 1,5811 га із земель лісового фонду (п.2.1), з цільовим призначенням будівництво та обслуговування ресторану з готелем (п.5.2 договору).
19 листопада 2004 року вищезазначена земельна ділянка на підставі договору оренди землі від 17 листопада 2004 року передана Севастопольською міською радою орендатору ТОВ «Отваг Газ 3», що підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 19 листопада 2004 року.
Згідно додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 09 липня 2007 року, яка вступила в силу після її підписання та державної реєстрації 14 серпня 2007 року за №357/22.11.04р., п.2.3 викладений в наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: а) на період будівництва, до здачі обєкта в експлуатацію 1379070 грн., що підтверджується випискою із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки №2006/1, виданої Севастопольським міським управлінням земельних ресурсів 13 лютого 2006 року; б) на наступний період 6895350 грн., що підтверджується випискою із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки №2007/1, виданої Севастопольським міським управлінням земельних ресурсів 13 лютого 2006 року. Крім того, п.4.2 викладений в наступній редакції: розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою згідно розрахунку становить: на період будівництва: 1379070 х 0,025 = 34476,75 грн., на наступний період: 6895350 х 0,025 = 172383,75 грн. При цьому грошова оцінка земельної ділянки для періоду будівництва приймається до уваги не більше, ніж протягом чотирьох років від дати приймання-передачі земельної ділянки. Грошова оцінка для наступного періоду приймається до уваги з моменту вводу в експлуатацію обєкта будівництва, але не пізніше чотирьох років від дати приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно п.4.7 договору оренди від 17 листопада 2004 року у разі порушення, передбачених цим договором, строків забудови орендованої земельної ділянки, розмір орендної плати підлягає коригуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2, визначений згідно Методики, який застосовується до моменту введення в експлуатацію обєкта капітального будівництва, передбаченого цим договором, але не більше 10% нормативної грошової оцінки.
Враховуючи, що 19 листопада 2004 року земельна ділянка була передана ТОВ «Отваг Газ 3»згідно акту приймання-передачі, не пізніше чотирьох років від дати приймання-передачі земельної ділянки розмір річної орендної плати розраховуються згідно грошової оцінки, визначеної на наступний період 6895350 грн., з урахуванням п.4.7 договору оренди від 17 листопада 2004 року та коригуванням шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2, враховуючи порушення строків забудови орендованої земельної ділянки.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неможливості застосування грошової оцінки землі на наступний період у звязку з тим фактом, що обєкт не введений в експлуатацію, оскільки договором оренди визначений не лише момент застосування грошової оцінки землі на наступний період в розмірі 6895350 грн. для визначення річного розміру орендної плати з моменту введення обєкту в експлуатацію, але і обмежений цей момент терміном не пізніше чотирьох років від дати приймання-передачі земельної ділянки, тобто 19 листопада 2008 року. Крім того, неможливо погодитись з висновком суду першої інстанції щодо відсутності у відповідача права перевірки виконання орендарем умов договору оренди, оскільки відповідачем в силу ст.27 Закону України «Про плату за землю»здійснено контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності, на підставі положень договору оренди земельної ділянки від 17 листопада 2004 року з урахуванням додаткової угоди від 09 липня 2007 року перевірено правильність обчислення та сплати орендної плати, а також здійснено донарахування згідно наданих повноважень. Жодних дій, які б свідчили про втручання відповідача в господарську діяльність позивача та здійснення контролю за виконанням строків будівництва, відповідачем не вчинено та доказів на підтвердження або спростування цього суду не надано.
Статтею 25 Закону України «Про плату за землю»визначено, що за прострочення встановлених строків сплати податку згідно ст.17 цього ж Закону справляється пеня у розмірах, визначених законом, яким є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у преамбулі до якого визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
У відповідності до пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами викладеними у пп.«б»пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі 10% від суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50% такої суми та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових період, що минули.
За вказаних обставин колегія суддів дійшла висновку про правомірність дій ДПІ у Балаклавському районі м.Севастополя по винесенню податкових повідомлень-рішень, які прийняті на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, №0001581503/0 від 22 липня 2010 року, №0001581503/1 від 12 жовтня 2010 року, №0001581503/2 від 21 грудня 2010 року, якими за порушення ст.13 Закону України «Про оренду землі»згідно з пп.«б»пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»позивачу визначено податкове зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 596592,66 грн., в тому числі 397728,44 грн. за основним платежем та 198864,22 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Київського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м.Севастополя задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Отваг Газ 3»до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м.Севастополя про скасування податкових повідомлень-рішень №0001581503/0 від 22 липня 2010 року, №0001581503/1 від 12 жовтня 2010 року, №0001581503/2 від 21 грудня 2010 року відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови складено 27 лютого 2012 року.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Грищенко Т.М.
Лічевецький І.О.