Постанова № 22134036, 29.02.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.02.2012
Номер справи
2270/1496/12
Номер документу
22134036
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/1496/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 лютого 2012 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.,

при секретаріВарченко В.В.,

за участі:

представників позивача

представників відповідача Мярковської О.В.,

Тищук С.Л.,

Комарова В.Н.,

Сербіна І.І.,

Ланчук Т.В.,

Бевз О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат" м. Хмельницький Хмельницької області до державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005422301/3168 від 31.10.2011 року, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 31 жовтня 2011 року № 0005422301/3168 в частині зменшення відємного значення обєкта оподаткування за 2010 рік на суму 11679995 грн.

Свій позов позивач мотивує тим, що відповідачем проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року.

За результатами перевірки складений акт про результати планової виїзної перевірки податкової звітності з податку на прибуток № 7206/23-05 від 14.10.2011 року.

Позивач 31.10.2011 року отримав податкове повідомлення-рішення від 31 жовтня 2011 року № 0005422301/3168, яким позивачу зменшено суму відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 11711479 грн.

Підставою для прийняття такого податкового повідомлення рішення є висновок державного податкового органу про те, що для включення до складу витрат, починаючи з 2 кварталу 2011 року враховується відємне значення обєкта оподаткування отримане у 1 кварталі 2011 року без врахування відємного значення обєкта оподаткування за підсумками 2010 року, яке відображається в рядку 06.6 податкової декларації з податку на прибуток за 2 квартал 2011 року.

Вказане податкове повідомлення рішення позивач вважає протиправним в частині зменшення відємного значення обєкта оподаткування за 2010 рік на суму 11679995 грн., тому що пункт 3 підрозділу 4 розділу 20 «Перехідні положення» Податкового кодексу України не містить заборони на врахування у 2011 та 2012 роках збитків, які виникли до 01.01.2011 року, тому такі збитки повинні враховуватися у складі витрат поточних податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення відємного значення.

За таких обставин податкове повідомлення - рішення від 31 жовтня 2011 року № 0005422301/3168 необхідно визнати протиправним та скасувати в частині зменшення відємного значення обєкта оподаткування за 2010 рік на суму 11679995 грн.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, пояснивши суду, що податкове повідомлення рішення відповідача є протиправним в частині зменшення відємного значення обєкта оподаткування за 2010 рік на суму 11679995 грн., так як пункт 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України не містять заборони на врахування у 2011 році збитків, які виникли до 01.01.2011 року, тому такі збитки повинні враховуватися у складі витрат поточних податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення відємного значення.

За таких обставин податкове повідомлення - рішення від 31 жовтня 2011 року № 0005422301/3168 підлягає скасуванню в частині зменшення відємного значення обєкта оподаткування за 2010 рік на суму 11679995 грн.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали повністю, пояснивши суду, що податкове повідомлення рішення є законним, прийняте на підставі висновків акту перевірки проведеної державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому, якою встановлено порушення пункту 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Податкове повідомлення рішення не суперечить вимогам Податкового кодексу України, тому враховуючи такі обставини у задоволенні позову необхідно відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач 29.09.1994 року зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Хмельницької міської ради Хмельницької області та відповідно до статтей 15, 16 Податкового кодексу України є платником податків, зборів і зобовязаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-12 одним із основних завдань органів державної податкової служби України є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Пунктами 1, 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що державні податкові інспекції в районах здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних із обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України встановлено, що він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Для виконання завдань покладених на органи державної податкової служби України згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 4, підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби як контролюючі органи мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом, щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Порядок проведення перевірок встановлений главою 8 (перевірки) розділу 2 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 75.1, підпунктів 75.1.1, 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Посадовими особами державного податкового органу-державної податкової інспекції у м. Хмельницькому відповідно до вимог статтей 77, 81 Податкового кодексу України була проведена планова виїзна перевірка позивача за період з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року.

На підставі статті 86 Податкового кодексу України за результатами перевірки був складений акт «Про результати планової виїзної перевірки ПАТ «Укрелектроапарат», код ЄДРПОУ 00213440 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року» від 14.10.2011 року № 7206/23-5/002/3440.

Вказаним актом перевірки встановлено та зроблено висновок про те, що публічне акціонерне товариство «Укрелектроапарат» порушило підпункт 5.2.1 пункту 5.2, підпункт 5.2.10 пункту 5.2, підпункт 5.3.9 пункту 5.3 статті 5, підпункт 8.7.1 пункту 8.7 статті 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 238/97-ВР, пункти 138.4, 138.6 статті 138, підпункт 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, пункт 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 102232 грн., у тому числі за 2010 рік в сумі 102232 грн., та завищено розмір відємного значення обєкту оподаткування податком на прибуток на загальну суму 11869801 грн., в тому числі за 1 квартал 2011 року в сумі 158322 грн., і за 2 квартал 2011 року в сумі 11711479 грн.

Суд вважає, що податкове повідомлення рішення від 31 жовтня 2011 року № 000542301/3168 не відповідає вимогам Податкового кодексу України в частині зменшення відємного значення обєкта оподаткування за 2010 рік на суму 11679995 грн., але його необхідно визнати протиправним та скасувати повністю, враховуючи наступне.

Згідно підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним контролюючим органом.

В звязку з тим, що актом перевірки встановлено порушення позивачем як юридичною особою-платником податку на прибуток підприємств пункту 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тобто ПАТ «Укрелектроапарат» завищено розмір відємного значення обєкту оподаткування податком на прибуток на загальну суму 11869801 грн., в тому числі за 1 квартал 2011 року в сумі 158322 грн., і за 2 квартал 2011 року в сумі 11711479 грн., на підставі зазначеного акту перевірки від 14.10.2011 року № 7206/23-5/002/3440 відповідач як контролюючий орган прийняв податкове повідомлення - рішення від 31 жовтня 2011 року № 0005422301/3168, яким встановлено завищення суми відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 11711479 грн.

До такого висновку посадова особа державного податкового органу в частині зменшення відємного значення обєкта оподаткування за 2010 рік на суму 11679995 грн., прийшла в звязку з тим, що перевіркою відображеного показника у рядку 06.6 податкової декларації з податку на прибуток обєкту оподаткування податком на прибуток попереднього звітного (податкового) періоду (відємне значення рядка 07 податкової декларації за попередній звітний (податковий) період або відємне значення обєкта оподаткування за 1 квартал 2011 року) в сумі 11679995 грн., встановлено, що ПАТ «Укрелектроапарат» задекларувало відємне значення обєкта оподаткування за 1 квартал 2011 року.

Проведеною перевіркою відображеного показника за 2 квартал 2011 року встановлено завищення задекларованих ПАТ «Укрелектроапарат» показників у рядку 06.6 декларації «відємне значення обєкта оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду (відємне значення рядка 07 податкової декларації за попередній звітний (податковий) період або відємне значення обєкта оподаткування за 1 квартал 2011 року) в сумі 11679995 грн.

Позиція державної податкової інспекції у м. Хмельницькому заключається в тому, що на підставі пунктів 1, 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України для включення до складу витрат, починаючи з 2 кварталу 2011 року враховується тільки відємне значення обєкта оподаткування, отримане у 1 кварталі 2011 року, без врахування відємного значення обєкта оподаткування за підсумками 2010 року.

Відповідно до пункту 2) частини 2 розділу XIX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України визнано таким, що втратив чинність з 01 квітня 2011 року Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» крім пункту 1.20 статті 1 цього Закону, який діє до 1 січня 2013 року, тобто до 01 квітня 2011 року платники податку на прибуток повинні були дотримуватися правил встановлених Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», а починаючи з 01 квітня 2011 року - правил встановлених Податковим кодексом України.

Згідно із підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР платниками податку є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.

Як передбачено пунктом 3.1 статті 3 цього ж Закону об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на:

суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону;

суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Відповідно до пунктів 4.1, 4.3 статті 4, пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валовий доход це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.

Скоригований валовий доход - валовий доход, визначений згідно з пунктом 4.1 цієї статті без врахування доходів, зазначених у пункті 4.2 цієї статті.

Валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Пунктами 6.1, 6.2, 6.3 статті 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

У 2010 році норми цього пункту діють з урахуванням особливостей, встановлених пунктом 22.4 статті 22 цього Закону. (У 2010 році у складі валових витрат платника податку враховується 20 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, яке утворилося станом на 1 січня 2010 року. У 2011 році сума від'ємного значення, яка відповідно до абзацу першого цього пункту не була врахована у складі валових витрат, та від'ємне значення об'єкта оподаткування, яке виникло у 2010 році, підлягають включенню до складу валових витрат у порядку, встановленому статтею 6 цього Закону, без обмежень, встановлених цим пунктом. Пункт 22.4 статті 22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»).

Податковий орган не може відмовити у прийнятті податкової декларації, яка містить від'ємне значення об'єкта оподаткування, з причин наявності такого від'ємного значення.

У разі коли від'ємне значення об'єкта оподаткування декларується платником податку протягом чотирьох послідовних податкових періодів, податковий орган має право провести позачергову перевірку правильності визначення об'єкта оподаткування. В інших випадках наявність від'ємного значення об'єкта оподаткування не є достатньою підставою для проведення такої позачергової перевірки.

Обовязками платника податків як це передбачено підпунктами 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України є обовязок вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Загальний порядок подання до контролюючих органів декларацій, звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів встановлений главою 2 (податкова звітність) розділу II Податкового кодексу України.

Для цілей цього розділу використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.

Звітний податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім: виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 155 цього розділу, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року (пункт 152.9, підпункт 152.9.1 пункту 152.9 статті 152 Податкового кодексу України).

Згідно пункту 46.1 статті 46, пунктів 49.1, 49.2 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Позивач, як платник податку на прибуток підприємств подав до державної податкової інспекції у м. Хмельницькому податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року в якій у рядку 08 зазначив відємне значення обєкта оподаткування попереднього звітного періоду в розмірі 11679995 грн., (рядок 03-скоригований валовий дохід +93765941 грн., - рядок 06-скориговані валові витрати + 102927246 грн., - рядок 07-сума амортизаційних відрахувань + 2518690 грн., =-11679995 грн.).

В послідуючому позивач 09.08.2011 року подав до державної податкової інспекції у м. Хмельницькому податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2 квартал 2011 року за № 9006375147, у рядку 06.6 якої вказав відємне значення обєкта оподаткування попереднього звітного періоду в сумі 11679995 грн.

Особливості справляння податку на прибуток підприємств відповідно до Податкового кодексу України визначаються підрозділом 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, відповідно до частини 1 якого встановлено, що розділ III цього Кодексу (податок на прибуток підприємств) застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом.

Згідно пунктів 2, 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України з дати набрання чинності розділом III цього Кодексу платники податку на прибуток підприємств складають наростаючим підсумком та подають декларацію з податку на прибуток за такі звітні податкові періоди: другий квартал, другий і третій квартали та другий - четвертий квартали 2011 року.

Пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується у 2011 році з урахуванням такого:

якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.

Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Пунктом 150.1 статті 150 Податкового кодексу України визначено, що якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Неправильне трактування вказаних норм Податкового кодексу України державним податковим органом призвело до незаконного висновку про порушення позивачем пункту 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення», пункту 150.1 статті 150 Податкового кодексу України, так як позивач при визначенні обєкту оподаткування за 1 квартал 2011 року керувався пунктами 6.1, 6.2, 6.3 статті 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» якими встановлено, що якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

У 1 кварталі 2011 року сума збитків з податку на прибуток, які утворилися станом на 01.01.2010 року та не були враховані у складі валових витрат у 2010 році та збитки, які утворилися у 2011 році включаються до складу валових витрат 1 кварталу 2011 року та відповідно стають відємним значенням 1 кварталу 2011 року.

Так як позивач зазначив відємне значення обєкта оподаткування попереднього звітного періоду в розмірі 11679995 грн., за 1 квартал 2011 року, такі його дії відповідають вимогам пунктів 6.1, 6.2, 6.3 статті 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» і не заперечуються частиною 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення», пунктом 150.1 статті 150 Податкового кодексу України.

Пункт 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення», пункт 150.1 статті 150 Податкового кодексу України не зобовязує платника податків розмежовувати в податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року окремо від'ємне значення об'єкта оподаткування за 2010 рік і окремо від'ємне значення об'єкта оподаткування за 1 квартал 2011 року, та при поданні податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2 квартал 2011 року переносити у таку декларацію тільки від'ємне значення об'єкта оподаткування за 1 квартал 2011 року.

Крім того рядком 06.6 податкової декларації з податку на прибуток підприємств - (від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду (від'ємне значення рядка 07 Податкової декларації за попередній звітний (податковий) період4 або від'ємне значення об'єкта оподаткування за I квартал 2011 року), форма якої була затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 28.02.2011 року № 114 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства», та який втратив чинність згідно з наказом Міністерства фінансів України від 28 вересня 2011 року N 1213, передбачено врахування від'ємного значення об'єкта оподаткування за I квартал 2011 року, яке і було перенесено позивачем у зазначений рядок.

Починаючи з 2 кварталу 2011 року до доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року застосовуються норми Податкового кодексу України.

Аналіз вказаних норм Податкового кодексу України дає підставу суду зробити висновок про те, що пункт 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу не забороняє дії платника податків на врахування у 2011 році збитків, які виникли до 01.01.2011 року, тому такі збитки повинні враховуватися у складі витрат поточних податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого відємного значення.

За таких обставин суд вважає, що позивач цілком законно виготовив декларацію з податку на прибуток за 2 квартал 2011 року, тому підстав для зменшення відємного значення обєкта оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду у державного податкового органу не було.

Враховуючи, що суд не вправі проводити розрахунки та визначати в грошову виразі в якій частині таке податкове повідомлення-рішення є неправомірним, а в якому відповідає нормам податкового законодавства, тому вважає, що оспорюване податкове повідомлення-рішення в частині завищення суми відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 11679995 грн., необхідно визнати неправомірним та скасувати повністю.

Враховуючи викладене, аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що податкове повідомлення рішення від 31 жовтня 2011 року № 0005422301/3168, яким встановлено завищення суми відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 11711479 грн., є таким, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, тобто є протиправним, тому його необхідно скасувати.

На підставі наведеного, керуючись cт. ст. 2, 3, 4, 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», ст. ст. 1, 15, 16, 41, 42, 46, 47, 49, 54, 58, 152, пунктом 2 частини 2 розділу XIX «Прикінцеві положення», пунктами 2, 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, ст. ст. 2, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Хмельницької області від 31 жовтня 2011 року № 0005422301/3168, яким публічному акціонерному товариству «Укрелектроапарат» м. Хмельницький встановлено завищення суми відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 11711479 грн.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 05.03.2012 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05 березня 2012 року

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський