Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/545/2012
01 березня 2012 року 14год. 15хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м.Рівне
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Західтехноальянс"
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ :
Державна податкова інспекція у м. Рівне звернулась в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західтехноальянс" про стягнення заборгованості перед бюджетом в сумі 16401727,40 грн.
Позивач у судове засідання не прибув, подав клопотання, в якому, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив здійснити розгляд справи за відсутності представника позивача.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив. На адресу відповідача надсилались копії ухвал про відкриття провадження у справі, про призначення справи до судового розгляду та повідомлення-виклик до суду. Однак, на адресу суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення про повернення за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до частини 4 статті 33 КАС України, відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Разом з тим, судом не визнавалася обов’язковою участь сторін в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень частини 6 статті 12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 28.12.2006 року відповідач зареєстрований Виконавчим комітетом Рівненської міської ради як юридична особа (а.с.34), з 17.01.2007 року взятий на облік як платник податків в ДПІ у м.Рівне (а.с.35).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західтехноальянс" являється боржником перед бюджетом, зокрема, за такими видами платежів, як податок на додану вартість, комунальний податок та податок на прибуток.
За обліковими даними податкового органу за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом на загальну суму 16401727,40 грн., в тому числі по податку на додану вартість в сумі 6291658,80 грн., по комунальному податку в сумі 1725,50 грн. та по податку на прибуток в сумі 10108343,10 грн.
Так, 24.10.2008 року податковим органом складено акт №18/35-40/34847292 про результати виїзної планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 28.12.2006 року по 31.03.2008 року, яким зафіксовано порушення відповідачем:
- абзацу четвертого підпункту 5.3.9. пункту 5.3. статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94 BP від 28.12.1994 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, а саме занижено податок на прибуток за період з 01.01.2007 року по 31.03.2008 року в сумі 5243957,00 грн. в тому числі: за І квартал 2007 року в сумі 176324,00 грн., за ІІ квартал 2007 року в сумі 758275,00 грн., за ІІІ квартал 2007 року в сумі 1537051,00 грн., за IV квартал 2007 року в сумі 1748905,00 грн. та за І квартал 2008 року в сумі 1023402 грн.;
- підпункту 7.4.5. пункту 7.4. статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-BP від 03.04.1997 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, а саме: занижено податок на додану вартість в сумі 4195165,00 грн. в тому числі: за лютий 2007 року в сумі 59708,00 грн., березень 2007 року в сумі 81351,00 грн., квітень 2007 року в сумі 144822,00 грн., травень 2007 року в сумі 185610,00 грн., червень 2007 року в сумі 276187,00 грн., липень 2007 року в сумі 364112,00 грн., серпень 2007 року в сумі 343353,00 грн., вересень 2007 року в сумі 522176,00 грн., жовтень 2007 року в сумі 458662,00 грн., листопад 2007 року в сумі 417419,00 грн., грудень 2007 року в сумі 523044,00 грн., січень 2008 року в сумі 272216,00 грн., лютий 2008 року в сумі 248087,00 грн. та березень 2008 року в сумі 298418,00 грн.;
- статті 15 Декрету КМУ України "Про місцеві податки і збори" №56-93 від 20.05.1993 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, пункту 5 Положення "Про комунальний податок", затвердженого рішенням Рівненської міської Ради №235 від 12.11.1997 року, підпункту 1.3. пункту 1 рішення Рівненської міської ради "Про порядок справляння місцевих податків і зборів та встановлення змін до рішення, що cтосуються встановлення їх розміру та порядок сплати" №574 від 10.12.2001 року, підпункт 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12. 2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, в результаті чого занижено комунальний податок в сумі 25,50 грн., в тому числі за І квартал 2007 року в сумі 5,10 грн., ІІ квартал 2007 року в сумі 5,10 грн., ІІІ квартал 2007 року в сумі 5,10 грн., IV квартал 2007 року в сумі 5,10 грн. та за І квартал 2008 року в сумі 5,10 грн. і відповідачем не подано за І квартал 2007 року, ІІ квартал 2007 року, ІІІ квартал 2007 року, IV квартал 2007 року та І квартал 2008 року розрахунок по сплаті комунального податку.
На підставі вказаного акту, 18.06.2009 року податковим органом винесено:
- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0003692342/3/23-121, яким відповідачу, згідно з підпунктом "а,б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року та відповідно до підпунктів 17.1.1, 17.1.2. пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, визначено суму податкового зобов’язання за платежем "комунальний податок" в розмірі 1725,50 грн., в тому числі 25,50 грн. основного платежу та 1700,00 грн. штрафної (фінансовоїх) санкції (а.с.12),
- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0003672342/3/23-121, яким відповідачу, згідно з підпунктом "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року та відповідно до підпунктів 17.1.3, 17.1.6. пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, визначено суму податкового зобов’язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 10108343,10 грн., в тому числі 5243957,00 грн. основного платежу та 4864386,10 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.13), та податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002642342/3/23-121, яким відповідачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 111092,30 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.14),
- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0003682342/3/23-121, яким відповідачу, згідно з підпунктом "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року та відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, визначено суму податкового зобов’язання за платежем "податок на додану вартість по вітчизняних товарах" в розмірі 6292747,50 грн., в тому числі 4195165,00 грн. основного платежу та 2097582,50 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.15).
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
В свою чергу, підпунктом 5.2.2. визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Остаточне рішення вищого (центрального) органу контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку. Відповідно до підпункту 5.2.4 вказаного пункту, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Аналогічним чином, відповідно до абзацу четвертого пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західтехноальянс" оскаржувало податкові повідомлення-рішення №0003692342/3/23-121, №0003672342/3/23-121, №0002642342/3/23-121 та №0003682342/3/23-121 від 18.06.2009 року до Рівненського окружного адміністративного суду, ухвалою якого від 15.08.2011 року в справі 2а/1770/3105/2011 позовну заяву залишено без розгляду. 05.12.2011 року вказана ухвала набрала законної сили.
Відповідно до цього, податкові зобов'язання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями №0003692342/3/23-121, №0003672342/3/23-121, №0002642342/3/23-121 та №0003682342/3/23-121 від 18.06.2009 року набули статусу узгоджених і підлягали сплаті в бюджет.
В силу вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Однак, відповідно до пункту 59.5. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, а нова вимога не виставляється.
Згідно з матеріалами справи, 07.09.2009 року ДПІ у м. Рівне виставила платнику податків першу податкову вимогу №1/916 на суму податкового боргу в розмірі 109144,30 грн. (а.с.31), а згодом, на ту саму суму податкового боргу - другу податкову вимогу №2/1013 від 19.10.2009 року (а.с.30). Оскільки відповідачем сума податкового боргу після виставлення йому податкових вимог повністю не погашалась, підстав для винесення податкової вимоги не виникало, разом з тим процедура стягнення вважається дотриманою.
Враховуючи вищевикладене, станом на 23.01.2012 року за обліковими даними податкового органу, сума податкового боргу становить 16401727,40 грн., в тому числі по комунальному податку 1725,50 грн., по податку на додану вартість по вітчизняних товарах 6291658,80 грн. та по податку на прибуток приватних підприємств - 10108343,10 грн. (а.с.40-41).
Дані обставини стверджені поданими та дослідженими у судовому засіданні доказами: копією акта №18/35-40/34847292 від 24.10.2008 року (а.с.4-10), копією податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0003692342/3/23-121 від 18.06.2009 року (а.с.12), копією податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0003672342/3/23-121 від 18.06.2009 року (а.с.13), копією податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0002642342/3/23-121 від 18.06.2009 року (а.с.14), копією податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0003682342/3/23-121 від 18.06.2009 року (а.с.15), копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.11,16), копією податкової вимоги форми "Ю1" №1/916 від 07.09.2009 року (а.с.31), копією податкової вимоги форми "Ю2" №2/1013 від 19.10.2009 року (а.с.30), копією акта №83 від 11.08.2009 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість (а.с.32-33), довідкою про стан заборгованості по податкових платежах станом на 23.01.2012 року (а.с.40-41), зворотнім боком облікової картки (37-39).
Згідно з пунктом 41.5 статті 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Водночас, частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв’язку з чим позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі згідно частиною 4 статті 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Західтехноальянс" до бюджету податкову заборгованість на загальну суму 16401727 (шістнадцять мільйонів чотириста одна тисяча сімсот двадцять сім) гривень 40 копійок, в тому числі:
- по податку на прибуток в сумі 10108343,10 грн. - до Державного бюджету, м. Рівне, на р/р 31113009700002 в ГУДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, ЄДРПОУ 22586331, код платежу 16010200;
- по податку на додану вартість в сумі 6291658,80 грн. - до Державного бюджету, м. Рівне, на р/р 31113009700002 в ГУДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, ЄДРПОУ 22586331, код платежу 11021000;
- по комунальному податку в сумі 1725,50 грн. - до місцевого бюджету м. Рівне на р/р 3321782870002 в ГУДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, ЄДРПОУ 22586331, код платежу 16010200.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Друзенко Н.В.