Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2012 р. Справа № 7896/10 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Грущенко І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.12.2009 року в справі за позовом в.о. прокурора Ленінського району м. Вінниці в інтересах держави - Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні» до Хмельницької середньої загальноосвітньої школи № 25 про стягнення штрафних санкцій,
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2009 року в.о. прокурора м. Вінниці в інтересах держави - Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні», звернувся до суду з позовом до Хмельницької середньої загальноосвітньої школи № 25 про стягнення штрафних санкцій.
Позивач просив стягнути з відповідача 510 грн. штрафу до державного бюджету згідно постанови старшого державного інспектора державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Хмельницькій області від 12.05. 2009 року № 06/20-0053 за порушення Закону України «Про електроенергетику».
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.12.2009 року позивачу в задоволення позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні», яке в апеляційній скарзі просить її скасувати та задовольнити позовні вимоги прокурора.
Апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги, що постановою посадової особи державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Хмельницькій області від 12.05. 2009 року № 06/20-0053 відповідача за порушення Закону України «Про електроенергетику» на законних підставах було оштрафовано на 510 грн. Оскільки постанова контролюючого органу не була оскаржена відповідачем та набрала чинності, вона підлягала виконанню, проте відповідач штрафу не сплатив, що стало підставою для звернення до суду з позовом про примусове стягнення штрафу. Суд безпідставно дав оцінку актам перевірки та розпорядженню, оскільки це не було предметом спору, та необґрунтовано відмовив в задоволенні позову.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, яка апеляційну скаргу підтримала, представників відповідача, які просять апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відмовляючи прокурору в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що всі акти перевірки відповідача, приписи та постанова контролюючого органу походять від його розпорядження № 376 від 1.08.2008 року, яке прийнято безпідставно, оскільки ґрунтувалося на акті перевірки № 88-ХХ-ПП-316 від 3.07.2008 року, якого не існувало. Тому правових підстав для застосування штрафу не було.
З такими висновками суду першої інстанції погодитися не можна.
В справі встановлено, що постановою старшого державного інспектора державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Хмельницькій області від 12.05. 2009 року № 06/20-0053 за порушення ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» Хмельницька середня загальноосвітня школа № 25 як субєкт господарської діяльності була оштрафована на 510 грн.
Відповідач оштрафований за ухилення від виконання п. 1 розпорядження контролюючого органу № 06/20-0043 від 4.12.2008 року.
Підставою для прийняття постанови був акт перевірки відповідача № 06-20-0172 від 29.04.2009 року, складений державним інспектором з енергонагляду, згідно якого відповідачем не виконано вимоги розпорядження № 06/20-0043 від 4.12.2008 року щодо проходження навчання та позачергової перевірки знань особою, відповідальною за електрогосподарство.
Відповідно до ч. 3-6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» в редакції, чинній на час спірних правовідносин, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до абз. 2 п.2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312 ( далі Положення) штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Відповідно до п. 5 Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пп. 7- 11 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках.
Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив.
Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
З матеріалів справи видно, що копія постанови Держенергонагляду у Хмельницькій області від 12.05. 2009 року № 06/20-0053 про накладення штрафу була направлена відповідачу 13.05.2009 року рекомендованою кореспонденцією та отримана ним 16.05.2009 року. Даних про оскарження відповідачем постанови в матеріалах справи не має. В судовому засіданні представники відповідача пояснили, що постанову контролюючого органу, на підставі якої подано позов про стягнення штрафу, у встановленому законом порядку вони не оскаржували.
За таких обставин, коли постанова про застосування штрафу набрала законної сили, вона повинна була бути виконаною шляхом сплати відповідачем штрафу протягом 30 днів, а оскільки відповідач штрафу не сплатив, відповідно до п. 10 Положення, є підстави для стягнення такого в судовому порядку.
Та обставина, що контролюючим органом в розпорядженні № 376 від 1.08.2008 року зазначено про акт перевірки відповідача № 88-ХХ-ПП-316 від 3.07.2008 року, не може бути підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки, як видно з листа позивача від 30.04.2009 року № 14-25-274 при друкуванні розпорядження було допущено помилку, яка була виправлена позивачем даним листом шляхом посилання на акт перевірки від 31.07.2008 року № 88-Х-ПП/376, який є дійсним та був отриманий відповідачем 16.08.2008 року, чого він не оспорює в суді.
Посилання представників відповідача на цю обставину не мають правового значення, оскільки предметом судового розгляду в справі не є законність постанови про застосування штрафу, яка набрала законної сили, а примусове стягнення штрафу на її підставі.
Суд першої інстанції порушив норми матеріального права, внаслідок чого прийняв незаконну постанову про відмову в позові, в звязку з чим остання підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позову з викладених підстав.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні задовольнити.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.12.2009 року в справі № 2а- 7906/09/2270 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Стягнути з Хмельницької середньої загальноосвітньої школи ( м. Хмельницький вул. Маршала Рибалко, 14/1, р/р 35415005001104 УДК у Хмельницькій області, МФО 815013, код 25803042) на користь державного бюджету ( р/р 31119106700002, МФО 815013 УДК у м. Хмельницькому, ОКРО 23565225, код платежу 21081100) 510 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : М.П.Кушнерик
Д.М. Старунський
Повний текст виготовлено 16.03.2012 року