Ухвала суду № 22128621, 01.03.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
2а-22/11
Номер документу
22128621
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2012 р. Справа № 122458/11 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді: Ліщинського А.М.,

суддів: Гулида Р.М., Шавеля Р.М.

при секретарі судового засідання: Курдоби Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Ладижинської міської ради та відділу Держкомзему України в місті Ладижин на постанову Сихівського районного суду міста Львова від 18 серпня 2011 року за позовом публічного акціонерного товариства «Західенерго» до Ладижинської міської ради, треті особи: відділу Держкомзему України в місті Ладижин, регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області, Фонду державного майна України у Львівській області, НКРЕ України, НАК «Енергетична компанія України», Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправними та скасування рішень,-

В С Т А Н О В И Л А:

03.12.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними та скасування рішень

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що рішеннями відповідача порушено його право на постійне користування земельною ділянкою у м. Ладижин. Зазначає, що з моменту набрання Земельним кодексом України чинності у 2002 році він не припиняв свою діяльність та не проводив реорганізацію. Вказує, що раніше виданий державний акт на право постійного користування землею є дійсним та підлягає заміні у разі його добровільного звернення. Також зазначає, що право постійного землекористування має здійснюватися судом, а також відповідач не є належним орендодавцем щодо земельних ділянок, яким він користується в місті Ладижин.

Постановою Сихівського районного суду міста Львова від 18 серпня 2011 року адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Західенерго» задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано: рішення Ладижинської міської ради № 112 від 17.02.2011 року «Про внесення змін до рішень сесії Ладижинської міської ради» в частині внесення змін в п.3 рішення №1621 від 20.07.2010 року щодо надання в оренду ВАТ «Західенерго» земельної ділянки загальною площею - 321,258 га., з них: землі промисловості - 298,458 га, землі лісового фонду - 22,8 га в межах населеного пункту, терміном на 3 роки з ставкою орендної плати в трьохкратному розмірі земельного податку в рік за м. кв.; внесення змін в п.1 рішення Ладижинської міської ради № 1737 від 31.10.2010 року про встановлення з 01.11.2010 року ставки орендної плати за використання земельних ділянок загальною площею - 321,258 га Ладижинською ТЕС ВАТ «Західенерго» в наступних розмірах згідно цільового призначення та даних державного земельного кадастру: землі промисловості (298,458 га) - 1,5 грн. за м кв. в місяць, землі лісового фонду (22,8 га) - 0,6 грн. за кв.м. в місяць; зобов'язання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок комунальної власності прийняти нові акти з збитків заподіяних ВАТ «Західенерго» Ладижинській міській раді з урахуванням внесених змін; зобов'язання ВАТ «Західенерго» звернутись до Ладижинської міської ради щодо надання права постійного користування земельними ділянками на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території та виготовлення відповідної землевпорядну документацію цих земельних ділянок; рішення Ладижинської міської ради № 1737 від 31.10.2010 року «Про встановлення ставки орендної плати за користування земельними ділянками ВАТ «Західенерго» в частині встановлення з 01.11.2011 року ставки орендної плати за використання земельними ділянками загальною площею 456,191 га Ладижинською ТЕС ВАТ «Західенерго» згідно цільового призначення та даних державного земельного кадастру: землі промисловості (298,458 га) - 1,5 грн. за м. кв. в місяць, землі зайняті житловою та громадською забудовою (134,933 га) - 0,6 грн. за м. кв. в місяць, землі лісового фонду (22,8 га) - 0,6 грн. за м кв. в місяць; рішення Ладижинської міської ради № 1621 від 20.07.2010 року «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ВАТ «Західенерго» в частині припинення права постійного користування Ладижинської ТЕС ВАТ «Західенерго» на землі загальною площею 456,1908 га в межах м.Ладижин в зв'язку з реорганізацією підприємства в новостворене, надання в оренду ВАТ «Західенерго» земельної ділянки загальною площею 456,1908 га терміном на три роки з ставкою орендної плати в 3-х кратному розмірі земельного податку в рік з м кв., зобов'язання ВАТ «Західенерго» укласти з міською радою договір оренди земельної ділянки.

Ладижинська міська рада та відділ Держкомзему України в місті Ладижин постанову оскаржили, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подали апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просять оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В апеляційних скаргах покликаються на те, що Ладижинська ТЕС на даний час припинила своє існування як юридична особа, тому позивач, як її правонаступник має право користуватися землею на праві оренди. Зазначають, що у випадку припинення права користування землею згідно п. «в» ст.141 Земельного кодексу України у звязку з припиненням діяльності державних підприємств, нормами вказаного кодексу не передбачено припинення такого права в судовому порядку. Вказують, що оскаржуваним рішенням міська рада встановила орендну плату для позивача правомірно, згідно наданих їй повноважень Земельним кодексом України, Законів України «Про місцеве самоврядування» та «Про оренду землі».

У ході апеляційного розгляду представник Ладижинської міської ради Бучко О.М. надав пояснення та просить задовольнити апеляційну скаргу.

У ході апеляційного розгляду представник Баламута С.П. надав пояснення та просить задовольнити апеляційну скаргу.

Представники позивача Галецький В.Т. та Добровольська О.Л. надали пояснення та просять відхилити апеляційні скарги.

Представник НКРЕ України Кордюк Л.І. у ході апеляційного розгляду покладає вирішення даного спору на розсуд суду.

Інші особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Задовольняючи частково позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що державний акт на право постійного користування земельною ділянкою Ладижинською ТЕС станом на дату звернення до суду є чинним, оскільки Ладижинська ТЕС є відокремленим підрозділом ПАТ (ВАТ) «Західенерго», а тому позивачу належить право постійного користування земельною ділянкою згідно державного акту на право користування землею Б № 000673 1982 року, до того ж ПАТ (ВАТ) «Західенерго» сплачує за цю земельну ділянку земельний податок в повному обсязі.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Згідно ч.1 ст.6 КАС України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктами 1 та 9 частини 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що у 1982 році згідно Державного акту Б № 000673 на право користування землею, виданого Тростянецькою районною радою народних депутатів Вінницької області, за Ладижинською ДРЕС, яка в подальшому перейменована в Ладижинську ТЕС закріплюється в безстрокове і безплатне користування 527,29 га землі для будівництва промислової зони та житлового масиву.

Ладижинська ТЕС з 1995 року є відокремленим підрозділом ВАТ «Західенерго», який розташований в м.Ладижин, Вінницької області.

11.11.2010 року ВАТ «Західенерго» отримало лист від міського голови м.Ладижин № 2-25-2990 від 03.11.2010 року, якому запропоновано позивачу укласти договори оренди земельних ділянок.

Рішенням Ладижинської міської ради № 1621 від 20.07.10. «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ВАТ «Західенерго», яким міська рада припинила право постійного користування Ладижинської ТЕС на землю загальною площею 456,1908 га в межах м.Ладижин в зв'язку з реорганізацією підприємства в новостворене, надала в оренду ВАТ «Західенерго» земельну ділянку загальною площею 456,1908 п терміном на три роки з ставкою орендної плати в 3-х кратному розмірі земельного податку в рік з м. кв., зобов'язала позивача укласти з міською радою договір оренди земельної ділянки з наступною реєстрацією, надала дозвіл позивачу на проведення інвентаризації землі та уточнення її меж в натурі.

Рішенням Ладижинської міської ради № 1737 від 31.10.10. «Про встановлення ставки орендної плати за користування земельними ділянками ВАТ «Західенерго», яким міська рада визнала такими, що втратили чинність пункти 3 та 7 рішення Ладижинської міської ради № 1621 від 20.07.10. щодо визначення ставок орендної плати та доручення першому заступнику міського голови укласти від імені міської ради договір оренди земельної ділянки, доручила міському голові укласти від імені міської ради договір оренди земельної ділянки, встановила з 01.11.11р. ставки орендної гати за використання земельними ділянками загальною площею 456,191 га Ладижинською ТЕС ВАТ Західенерго» згідно цільового призначення та даних державного земельного кадастру: землі промисловості (298,458 га) - 1,5 грн. за м. кв. в місяць, землі зайняті житловою та громадською забудовою (134,933 га) - 0,6 грн. зі м. кв. в місяць, землі лісового фонду (22,8 га) - 0,6 грн. за м. кв. в місяць.

Рішенням Ладижинської міської ради від 17.02.11. № 112 «Про внесення змін до рішень сесії Ладижинської міської ради», яким: внесено зміни в п.З рішення №1621 від 20.07.10. щодо надання в оренду ВАТ «Західенерго» земельної ділянки загальною площею -321,258 га., з них: землі промисловості - 298,458 га, землі лісового фонду - 22,8 га. в межах населеного пункту, терміном на 3 роки з ставкою орендної плати в трьохкратному розмірі земельного податку в рік за м.кв.; внесено зміни в п.1 рішення Ладижинської міської ради № 1737 від 31.10.10. про встановлення з 01.11.10. ставки орендної плати за використання земельних ділянок загальною площею - 321,258 га Ладижинською ТЕС ВАТ «Західенерго» в наступних розмірах згідно цільового призначення та даних державного земельного кадастру: землі промисловості (298,458 га) - 1,5 грн. за м.кв. в місяць, землі лісового фонду (22,8 га) - 0,6 грн. за м.кв. в місяць.; зобов'язано комісію по визначенню та відшкодуванню збитків заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок комунальної власності переглянути акти з збитків заподіяних ВАТ «Західенерго» Ладижинській міській раді з урахуванням внесених змін; встановлено, на строк не більше 6 місяців, плату за землю, зайняту житловою і громадською забудовою, в розмірі земельного податку - 4 грн. 32 коп. в рік за 1 м.кв.; зобов'язано ВАТ «Західенерго» звернутись до Ладижинської міської ради щодо надання права постійного користування земельними ділянками на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території та виготовити відповідну землевпорядну документацію даних земельних ділянок.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Стаття 22 Земельного кодексу Української РСР від 08 липня 1970 року (чинного на момент відведення Ладижинській ДРЕС земельної ділянки) встановлювала заборону приступати до користування наданою земельною ділянкою до встановлення відповідними землевпорядними органами меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і видачі документа, який засвідчує право користування землею. Відповідно до ст.20 даного Кодексу таким документом визначений відповідний державний акт на право користування землею. Тому суд вважає, що з моменту виділення земельної ділянки в натурі та видачі Державного акту Б № 000673 на право користування землею, Ладижинська ДРЕС набула права користування даною земельною ділянкою.

Указом Президента України N 210/93 від 15.06.93. «Про корпоратизацію підприємств» встановлено, що корпоратизацією є перетворення державних підприємств у відкриті акціонерні товариства. Згідно Указу Президента України № 282/95 від 04.04.95. «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі "країни» (ч.4 п.1 Указу) Міністерству енергетики та електрифікації України доручено створити державні і акціонерні енергогенеруючі компанії на базі електростанцій та гідростанцій. Пунктом 3 цього Указу установлено, що за об'єктами, які підлягають перетворенню у відкриті акціонерні товариства, ФДМ України за погодженням з Міністерством енергетики та електрифікації України визначає частку акцій, що залишається у державній власності.

Колегія суддів погоджується з твердження позивача, що Ладижинська ДРЕС (згідно п.2 наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 29.07.96. № 131 змінила назву з Ладижинської державної районної електричної станції (Ладижинська ДРЕС) на Ладижинську теплову електричну станцію (Ладижинську ТЕС) стала структурним підрозділом ДАЕК «Західенерго» (код 23269555), створеної шляхом корпоратизації в організаційно-правовій формі відкритого акціонерного товариства, про що свідчить довідка Львівського обласного правління статистики від 10.11.95. № 1910/20 та копія статуту ДАЕК «Західенерго». З цим твердження погодився відповідач у запереченні на позов.

Заслуговує на увагу твердження суду першої інстанції, що зміна назви позивача не може вважатися припиненням діяльності позивача, оскільки такі поняття як припинення та реорганізація Товариства чітко визначені у законодавстві України, а зміна назви не охоплюється цими визначеннями, тому твердження відповідача, що у 2000 р. у позивача мала місце реорганізація підприємства - безпідставне. ВАТ «Західенерго» є правонаступником (шляхом перетворення) майнових та немайнових прав і обовязків Ладижинської ДРЕС.

Відповідно до ч.І ст. 141 ЗК України, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, підставою припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.

Однак, припинення права користування земельною ділянкою з підстави припинення організації допускається лише у випадку, коли припинення виключає правонаступниптво.

Вказана позиція викладена також у Постанові Верховного Суду України від 21.02.2011 року у адміністративній справі за позовом Сімферепольського міжрайонного природоохоронного прокурора до Фороської селищної ради Автономної Республіки Крим, треті особи: Національний університет біорееурсів і природокористування України. Кримський державний агротехнологічний університет, про скасування рішень.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, оскільки ПАТ (ВАТ) ..Західенерго " є господарським товариством. 70.1% акцій якою перебувають у державній власності, спірна земельна ділянка у м.Ладижин належить до земель державної, а не комунальної власності, у зв'язку з чим повноваження по розпорядженню вказаною ділянкою, у тому числі припинення права постійного користування, здійснюються органом державної влади (органом приватизації), а не органом місцевого самоврядування, яким є відповідач.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 196, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги Ладижинської міської ради та відділу Держкомзему України в місті Ладижин залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду міста Львова від 18 серпня 2011 року у справі №2а-22/11 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст ухвали виготовлено 06.03.2012 року.

Головуючий суддяА.М.Ліщинський

СуддіР.М.Гулид

Р.М.Шавель