Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-3749/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В., Суддя-доповідач: Бабенко К.А
ПОСТАНОВА
Іменем України
"21" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів:Мельничука В.П., Федотова І.В., секретаря Сабадін О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 липня 2011 року за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-банк»про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 липня 2011 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити його позов повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а Постанова суду першої інстанції скасуванню, з ухваленням нової Постанови, якою адміністративний позов задовольнити повністю, з наступних підстав.
Позивачем проведено перевірку Відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо перерахування до органів Пенсійного фонду за період з травня 2009 року до березня 2010 року суми збору на обовязкове державне пенсійне страхування від суми операцій з купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, здійснених як для власних потреб, так і за дорученням клієнтів, про що складено акт від 08 квітня 2010 року № 4.
Перевіркою встановлено заниження Відповідачем розміру нарахованого та сплаченого збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти за гривню за період з 01 січня 2010 року по 09 березня 2010 року у сумі 6861, 54 грн.
Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР), платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.
Згідно із п. 4 ст. 2 Закону № 400/97-ВР, об'єктом оподаткування для платників збору, визначених п. 5 ст. 1 цього Закону є сума операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Відповідно до п. 4 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740, банки перераховують суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхуванняу встановленому законом розмірівід суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, здійсненої як для власних потреб, так і за дорученням клієнтів, на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, за місцем реєстрації банків як платників страхових внесків у органах Пенсійного фонду України.
Згідно із п. 6 ст. 4 Закону № 400/97-ВР, на обовязкове державне пенсійне ставки збору для юридичних та фізичних осіб, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню встановлюються у розмірі 1 відсотка від обєкта оподаткування, визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону, а з 2008 року - 0,5 відсотка обєкта оподаткування, визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону.
Щодо посилань суду першої інстанції, як на підставу відмови у задоволенні адміністративного позову, на положення частини четвертої ст. 46 Бюджетного кодексу України, ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»та п.п. 1 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1414 від 29.12.2009 року «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році»колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини четвертої ст. 46 Бюджетного кодексу України, до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження справляються відповідно до закону про Державний бюджет України на попередній бюджетний період та інших нормативно-правових актів.
Згідно із п.п. 1 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1414 від 29.12.2009 року «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році», до набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»Державне казначейство зобовязано зараховувати податки, збори (обовязкові платежі) та інші надходження до державного і місцевих бюджетів відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню протягом 2009 року справляється в розмірі 0,2 відсотка.
Разом з тим, за частиною першою ст. 3 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
При розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом.
Саме Закон № 400/97-ВР є спеціальним законом у сфері загальнообовязкового державного пенсійного страхування, а його приписи є обовязковими для усіх субєктів господарювання на території України.
Тому, враховуючи принцип превалювання спеціальної норми над загальною та межі застосування ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»суд першої інстанції дійшов неправильного висновку про правомірність застосування Відповідачем вказаної норми після строку, на який розповсюджувалась її дія, а саме після 31 грудня 2009 року. З врахуванням того, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»на момент розрахунку прийнято не було, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкових іноземних валют мав нараховуватись та сплачуватись відповідно до спеціального Закону, а саме, Закону № 400/97-ВР.
Згідно із п. 3 ст. 198 та ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
В звязку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно зясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 липня 2011 року скасовується з ухваленням нової Постанови, якою адміністративний позов задовольняється повністю.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова задовольнити, Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 липня 2011 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-банк»(04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, 3, код ЄДРПОУ 26253000) на користь Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова заборгованість у сумі 6861 грн. 45 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Постанову складено у повному обсязі 27.02.2012 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Мельничук В.П.
Федотов І.В.