Постанова № 22116756, 11.01.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.01.2012
Номер справи
2а-17775/11/2670
Номер документу
22116756
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 січня 2012 року 11:38 № 2а-17775/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,

при секретарі судового засіданні Безсчасній Я.С.,

за участю представників

позивача Борисюка Г.М.,

відповідача ОСОБА_3 (довіреність від 16.05.2011р. № б/н),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Метан»

доБердичівської обєднаної державної податкової інспекції Житомирської області

провизнання незаконними дій, -

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось ТОВ «Метан»з позовом до Бердичівської ОДПІ Житомирської області про визнання незаконними дій по внесенню змін до Акта «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Метан»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2011 року»від 04 листопада 2011 року № 4187/23-01/31434314, які підтверджуються листом від 22 листопада 2011 року № 18053/10/23-01 «Про внесення змін до акту», що був отриманий 24 листопада 2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що внесення змін до акта перевірки є незаконним та протиправним, оскільки ні Податковим кодексом України, ні Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства не передбачено право податкового органу по внесенню змін до акта перевірки.

11 січня 2012 року представник позивача в судовому засідання підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

У судовому засіданні 11 січня 2012 року представник відповідача заперечував проти позову, пояснив, що внесення змін до Акта перевірки було обумовлено помилкою, допущеною інспектором при проведенні перевірки, та не призвело до донарахування сум податкового зобовязання і відповідає вимогам законодавства, оскільки внесення змін до акта перевірки законодавством не заборонено.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

ТОВ «Метан»(ідентифікаційний код 31434314) було зареєстровано як юридичну особу 27 квітня 2001 року Виконавчим комітетом Бердичівської міської ради Житомирської області відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (серія А00 № 528822) )(номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1304105 0003 000084).

ТОВ «Метан»перебуває на обліку як платник податків в Бердичівській ОДПІ з 24 травня 2001 року, згідно даних Довідки про взяття на облік платника податків від 31 серпня 2009 року № 76 (форма 4-ОПП).

Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ № 181794 від 26 серпня 2009 року до видів діяльності ТОВ «Метан»за КВЕД відноситься, зокрема 40.22.0 Розподілення та постачання газу, 29.24.1 Виробництво інших машин та устаткування спеціального призначення, 29.56.5 Монтаж машин та устаткування спеціального призначення, не віднесених до інших групувань, 50.20.0 Технічне обслуговування та ремонт автомобілів, 50.50.0 Роздрібна торгівля пальним, 51.51.0 Оптова торгівля паливом.

Бердичівською ОДПІ Житомирської області було проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Метан»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010р. по 30.06.2011р., за результатами якої було складено Акт від 04 листопада 2011 року № 4187/23-01/31434314.

22 листопада 2011 року Бердичівська ОДПІ Житомирської області листом № 18153/10/23-01 «Про внесення змін до акту»внесла зміни до Акта перевірки від 04 листопада 2011 року № 4187/23-01/31434314 «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Метан»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2011 року», змінивши та виклавши в новій редакції на сторінці 26 абзац шостий (п. 3.2.2 Податковий кредит), таблицю «Зведені дані щодо задекларованих та встановлених у ході проведення перевірки сум податкового кредиту», на сторінці 28 абзац перший та доповнивши на сторінці 48 п. 2 розділ 4 «Висновок».

Частиною другою ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статус державної податкової служби України, її функції та правові основи діяльності регулюються нормами Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»(далі - Закон № 509-ХІІ).

Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України (далі ПК України).

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

В силу п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Згідно норм ст. 77, 78, 86 розділу II Податкового кодексу України та ст. 8 Закону № 509-ХІІ, з метою забезпечення єдиного порядку відображення результатів документальних перевірок платників податків - юридичних осіб (резидентів і нерезидентів) та їх відокремлених підрозділів, наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року № 984 був затверджений Порядок оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (далі Порядок № 984).

Пунктом 2 Розділу I Порядку № 984 встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і повязані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка.

Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Акт (довідка) документальної перевірки складається у двох примірниках та підписується посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, а також посадовими особами платника податків або його законними представниками (п. 3 Розділу I Порядку № 984).

Згідно з п. 4 Порядку № 984 акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до положень п. 5, п. 6 та п. 7 Порядку № 984 за результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, обєктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

В акті (довідці) документальної перевірки, розрахунках та інших матеріалах не допускаються різного роду виправлення цифрових показників, дат та інших даних.

Отже, нормативно - правові акти, якими керується органи державної податкової служби при здійсненні своєї діяльності, не наділяють податковий орган повноваженнями по внесенню змін до складеного Акта перевірки, що свідчить про перевищення відповідачем своїх повноважень при внесенні змін листом до описової частини складеного акта перевірки та його висновків.

При цьому судом враховується те, що внесення цих змін повязано із встановленням додаткового факту заниження позивачем податку на додану вартість за листопад 2010 року, який в силу викладених вище положень має викладатись лише в акті перевірки.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною третьою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає за необхідне на підставі ч. 2 ст. 11, п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України визнати протиправними дії Бердичівської ОДПІ Житомирської області по внесенню змін до Акта перевірки від 04 листопада 2011 року № 4187/23-01/31434314 «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Метан»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2011 року» листом від 22 листопада 2011 року № 18053/10/23-01.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача фактично здійснені та документально підтверджені судові витрати в розмірі 29, 55 грн.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Метан»задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Бердичівської обєднаної державної податкової інспекції Житомирської області по внесенню змін до Акта перевірки від 04 листопада 2011 року № 4187/23-01/31434314 «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Метан»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2011 року»листом від 22 листопада 2011 року № 18053/10/23-01.

3. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Метан»(ідентифікаційний код 31443414, місцезнаходження: 02094, м. Київ, вул. Пожарського, 4, офіс № 2) 29 (двадцять девять) грн. 55 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

СуддяО.В. Дегтярьова