Справа № 2а- 3572/12/2070
Україна
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
22 березня 2012 р. м . Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши адміністративний позов
Приватного підприємства "Бригадир"
до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області
про визнання дій незаконними,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області , в якому просить суд визнати неправомірними дії Дергачівської МДПІ по проведенню зустрічної звірки ПП «Бригадир»з питань підтвердження господарських відносин із платником податків ПП «Євробудгрант»код 14070180 за період січень 2011 року, ПП «Сапсан»код 31092608 за період лютий, березень 2011 року, ПП «Хармарт»код 34018183 за період липень 2011 року, ПП «ОВД Трейд»код 37091177 за період квітень, травень, червень 2011 року їх реальності та повноти відображення в обліку., результати якої оформлені довідкою від 07.03.2012 року №114/23-104/35876586.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку про те, що зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Вирішуючи питання, викладені у ч.1 ст.107 КАС України, суд вважає, що поданий позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 6 ст. 3 КАС України адміністративний позов –це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах. З позовної заяви вбачається, що позивач фактично оспорює висновки перевірки, зазначені у Довідці від 07.03.2012р. про результати зустрічної звірки його підприємства щодо документального підтвердження правових господарських відносин із платником податків ПП "Євробуд грант" за період січень 2011р, ПП" Сапсан" за період лютий, березень 2011 року, ПП "Хармарт" за період липень 2011 року, ПП " ОВД Трейд" за період квітень, травень, червень 2011 року їх реальності та повноти відображення в обліку .
До компетенції адміністративних судів відноситься, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України спори фізичних та юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правового акту чи правового акту індивідуальної дії, дій чи бездіяльності.
Згідно п.1 Роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. №02-5/35 акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні.
Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Суд зазначає, що з п.1 Роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. №02-5/35 слідує, що акт індивідуальної дії - це акт , який носить обов"язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Відповідно до п.п. 73.5. З п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка.
Згідно до п.7.1. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.11р. №236 Результати проведеної зустрічної звірки суб'єкта господарювання підлягають врахуванню в результатах перевірки платника податків органом ДПС - ініціатором та долучаються до матеріалів такої перевірки.
Відповідно до п. 6.2 Роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. №02-5/35 не можуть оспорюватися акти ревізій, документальних перевірок, дії службових осіб, вчинені у процесі чи за результатами перевірок тощо, оскільки ці акти не мають обов'язкового характеру та не містять владних приписів.
З наведених вище норм вбачається, що довідка про результати зустрічної звірки не породжує ніяких правових наслідків та не носить обов’язкового характеру для суб'єктів відносин, не встановлює, припиняє або змінює правовідносини, права та обов’язки осіб, не є нормативно-правовим актом чи актом індивідуальної дії, а відтак не є рішенням в розумінні п. 1 ч.2 ст. 17 КАС України, тому її висновки не можуть бути предметом оскарження в адміністративному суді.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, керуючись ст.ст. 2, 4, 17, 50, 104, 109, 165, 186 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "Бригадир" до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання дій незаконними
Роз’яснити позивачеві, що повторне звернення до адміністративного суду, з таким саме позовом, не допускається.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 цього кодексу , або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шляхова О.М.