Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 березня 2012 року Справа № 2а/1270/1351/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді:Ірметовій О.В., при секретарі: Іванович К.В.
за участю сторін:
представника позивача Муліков Ю.С.
представник відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до Приватного підприємства «Медлюкс» про стягнення податкової заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
08 лютого 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до Приватного підприємства «Медлюкс» про стягнення податкової заборгованості.
Ухвалою суду від 01 березня 2012 року після усунення позивачем недоліків, виявлених судом під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, провадження у справі було відкрито та призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на час звернення до суду відповідач має заборгованість перед бюджетом суми податкової заборгованості по податку на прибуток та податку на додану вартість з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих відповідача у розмірі 140639, 00 грн., з яких:
-з податку на прибуток за штрафними санкціями 1190 грн. 00 коп., що виникли на підставі прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення від 09.09.2009 № 0030591510, винесеного на підставі акту перевірки від 28.08.2009 № 661/151; податкового повідомлення-рішення від 14.01.2010 № 0000061510, винесеного на підставі акту перевірки від 05.12.2009 № 943/151; податкового повідомлення-рішення від 21.04.2010 № 0032161510, винесеного на підставі акту перевірки від 12.04.2010 № 551/151; податкового повідомлення-рішення від 29.09.2010 № 0036681510, винесеного на підставі акту перевірки від 20.09.2010 № 1331/151; податкового повідомлення-рішення від 09.12.2010 № 0042031510, винесеного на підставі акту перевірки від 29.11.2010 № 1835/151 та податкового повідомлення рішення від 10.03.2011 № 0001171510, винесеного на підставі акту перевірки від 15.02.2011 № 241/151;
-з податку на додану вартість 139449, 00 грн., з яких: за основним платежем 109655, 00 грн., що виникли на підставі прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення від 15.02.2011 № 0000461610, винесеного на підставі акту перевірки від 29.11.2010 № 1936/160; за штрафними санкціями 29794, 00 грн., що виникли на підставі прийнятих податковим органом податкових повідомлень-рішень № 0027221510 від 09.07.2009. винесеного на підставі акту перевірки від 06.07.2009 № 555/160; № 0030581510 від 09.09.2009, винесеного на підставі акту перевірки від 25.08.2009 № 662/160; № 0032511510 від 27.10.2009. винесеного на підставі акту перевірки від 22.10.2009 № 814/160; № 0000071510 від 14.01.2010, винесеного на підставі акту перевірки від 05.12.2009 № 494/160; № 0000081510 від 14.01.2010, винесеного на підставі акту перевірки від 24.12.2009 № 972/160; № 0032171510 від 21.04.2010, винесеного на підставі акту перевірки від 14.04.2010 № 552/160; № 0036201510 від 20.09.2010, винесеного на підставі акту перевірки від 09.08.2010 № 1182/160; № 0036211510 від 20.09.2010. винесеного на підставі акту перевірки від 09.08.2010 № 1181/160; № 0000461610 від 15.02.2011, винесеного на підставі акту перевірки від 29.11.2010 № 1936/160.
У звязку з непогашенням податкового боргу відповідачем в добровільному порядку, позивач звернувся до суду про стягнення заборгованості з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні позовним вимогам.
Відповідач у судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі, заперечення на адміністративний позов не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закону України «Про систему оподаткування», які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», податок на додану вартість, плата за землю, збір за забруднення навколишнього природного середовища належать до загальнодержавних і справляються на всій території України.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 9 цього ж Закону України встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі закон №2181), податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно з п. п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 закону № 2181, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з п.п. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до п.п. 5.2.4 п.5.2 ст. 5 Закону № 2181 процедура адміністративного оскарження закінчується:
останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк;
днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;
днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобовязання платника податків.
Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач Приватне підприємство «Медлюкс», ідентифікаційний 31197039, зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності відділом ліцензування. Державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради за № 25370169Ю0010839 від 22.11.2000 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Луганській області.
Відповідач перебуває на обліку як платник податків в ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська.
Судом встановлено, що відповідач має заборгованість з податку на прибуток за штрафними санкціями 1190 грн. 00 коп., що виникли на підставі прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення від 09.09.2009 № 0030591510, винесеного на підставі акту перевірки від 28.08.2009 № 661/151 (а. с. 15) ; податкового повідомлення-рішення від 14.01.2010 № 0000061510, винесеного на підставі акту перевірки від 05.12.2009 № 943/151 (а. с. 22); податкового повідомлення-рішення від 21.04.2010 № 0032161510, винесеного на підставі акту перевірки від 12.04.2010 № 551/151 (а. с. 26); податкового повідомлення-рішення від 29.09.2010 № 0036681510, винесеного на підставі акту перевірки від 20.09.2010 № 1331/151 (а. с. 30); податкового повідомлення-рішення від 09.12.2010 № 0042031510, винесеного на підставі акту перевірки від 29.11.2010 № 1835/151 (а. с. 35) та податкового повідомлення рішення від 10.03.2011 № 0001171510, винесеного на підставі акту перевірки від 15.02.2011 № 241/151 (а. с. 40).
У звязку з неможливістю вручення вищезазначених податкових повідомлень-рішень, вони були розміщенні на дошці оголошень, про що податковим органом були складені відповідні акти (а. с. 19, 23, 27, 32, 37, 42).
Крім того, за відповідачем рахується заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 139449, 00 грн., з яких: за основним платежем 109655, 00 грн., що виникли на підставі прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення від 15.02.2011 № 0000461610, винесеного на підставі акту перевірки від 29.11.2010 № 1936/160 (а. с. 70); за штрафними санкціями 29794, 00 грн., що виникли на підставі прийнятих податковим органом податкових повідомлень-рішень № 0027221510 від 09.07.2009. винесеного на підставі акту перевірки від 06.07.2009 № 555/160 (а. с. 45); № 0030581510 від 09.09.2009, винесеного на підставі акту перевірки від 25.08.2009 № 662/160 (а. с. 47); № 0032511510 від 27.10.2009. винесеного на підставі акту перевірки від 22.10.2009 № 814/160 (а. с. 50); № 0000071510 від 14.01.2010, винесеного на підставі акту перевірки від 05.12.2009 № 494/160 (а. с. 54); № 0000081510 від 14.01.2010, винесеного на підставі акту перевірки від 24.12.2009 № 972/160 (а. с. 56); № 0032171510 від 21.04.2010, винесеного на підставі акту перевірки від 14.04.2010 № 552/160 (а. с. 59); № 0036201510 від 20.09.2010, винесеного на підставі акту перевірки від 09.08.2010 № 1182/160 (а. с. 62); № 0036211510 від 20.09.2010 винесеного на підставі акту перевірки від 09.08.2010 № 1181/160 (а. с. 65); № 0000461610 від 15.02.2011, винесеного на підставі акту перевірки від 29.11.2010 № 1936/160 (а. с. 70).
У звязку з неможливістю вручення вищезазначених податкових повідомлень-рішень, вони були розміщенні на дошці оголошень, про що податковим органом були складені відповідні акти (а. с. 43, а. с. 46, а. с. 49, а. с. 52, а. с. 55, а. с. 58, а. с. 61, а. с. 64, а. с. 68).
Відповідно до п. п. 95.1 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Підпунктом 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п. п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкові вимоги відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржені та є чинними на час розгляду даної справи.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та з метою погашення податкового боргу ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська 12 березня 2008 року винесено першу податкову вимогу № 1/345 та направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно акту ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська від 18 березня 2008 року відповідачу не можливо вручити податкову вимогу від 12 березня 2008 року № 1/345, у звязку з незнаходженням відповідача за юридично адресою.
25 квітня 2008 року ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська винесено другу податкову вимогу № 2/513, яку направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення і яка була вручена уповноваженій особі відповідача 05.05.2008.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Перша податкова вимога від 12 березня 2008 року за № 1/345 та друга податкова вимога від 25 квітня 2008 року № 2/513 відповідно до вимог Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” вважаються такими, що вручені відповідачу.
Оскільки податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги не були оскаржені, тому вони вважаються узгодженими та обовязковими до сплати.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України (далі ПК України) джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст.95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Внаслідок того, що Приватне підприємство «Медлюкс» станом на дату розгляду справи самостійно податковий борг не погашено в повному обсязі, позовні вимоги Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до відповідача, вважаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до Приватного підприємства «Медлюкс» про стягнення податкової заборгованості задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Медлюкс» (і.к. 31197039, адреса: 91000, м. Луганськ, кв. Щербакова, 2) кошти в рахунок погашення податкової заборгованості перед бюджетом у розмірі 140639,00 (сто сорок тисяч шістсот тридцять девять гривень 00 копійок) грн., з якої:
- з податку на прибуток у розмірі 1190,00 (одна тисяча сто девяносто гривень 00 копійок) грн. на р/р 31117009700004 одержувач ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 11021000, одержувач: Державний бюджет Жовтневого району, код 204046538;
- з податку на додану вартість у розмірі 139449,00 грн. (сто тридцять девять тисяч чотириста сорок девять грн.. 00 коп.) на р/р 31119029700004 ГУ ДКУ у Луганській області, одержувач Державний бюджет Жовтневого району, код 24046538 МФО 804013, код платежу 14010100.
шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 20 березня 2012 року.
СуддяО.В. Ірметова