Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2012 року Справа № 2а/2370/417/2012
09 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Гараня С.М.,
при секретарі –Педану О.В.,
за участю:
представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Онікс»–ОСОБА_1 –за довіреністю,
представника відповідача державної податкової інспекції у місті Черкаси ОСОБА_2 –за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Онікс»до державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Онікс»звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії службової особи державної податкової інспекції у місті Черкаси при складанні довідки № 326/23-2/37478844 від 11.11.2011 р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та зазначив, що складена податковим органом довідка за висновками зустрічної звірки є неправомірною, оскільки зустрічна звірка по своїй суті не є перевіркою, а тому й довідка за її результатами не складається. Зокрема, у вказаній довідці ревізором-інспектором було надано оцінку законності дій посадових осіб ТОВ «ТД «Онікс»із зазначенням про порушення ними вимог чинного податкового законодавства України, що є недопустимим, оскільки зустрічна звірка передбачає виключно підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між контрагентами.
У свою чергу, представник відповідача проти викладених вимог позивача заперечив та просив відмовити в задоволенні позову повністю, оскільки при проведенні зустрічної звірки відповідач діяв у межах своєї компетенції згідно норм чинного законодавства, а довідка за результатами такої звірки складена відповідно до вимог чинного законодавства.
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши письмові докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Онікс»згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради 31.01.2011 р., ідентифікаційний код 37478844, та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у місті Черкаси як платник податків і зборів.
Державною податковою інспекцією в місті Черкаси позивачу був направлений запит про надання копій документів від 12.09.2011 р. за № 39708/26-3111, які підтверджують формування податкового кредиту та податкових зобов’язань за червень 2011 року. Однак у зв’язку з тим, що витребувані документи не були надані у повному обсязі, відносно позивача була проведена зустрічна звірка з метою мінімізації ухилень платниками податків від сплати останніх.
Згідно норми пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Частиною 1 статті 16 Закону України «Про інформацію»від 2 жовтня 1992 року за № 2657-XII визначено, що податкова інформація –це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Пункт 73.5 статті 73 Податкового кодексу України зазначає, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1232 (далі –Порядок).
В силу пункту 2 цього Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктом 7 Порядку визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
У свою чергу, відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Пункт 58.1 статті 58 Податкового кодексу України передбачає, що в разі, коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
З аналізу вказаних положень законодавства випливає, що наслідком встановлення податковою перевіркою порушень є винесення стосовно платника податків податкових повідомлень –рішень з указанням в залежності від виду встановленого порушення: суми грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суми зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість.
В даному випадку був проведений фактичний аналіз фінансово-господарської діяльності позивача на предмет реальності й повноти відображення в обліку його правовідносин з покупцями та постачальниками, результати якого і були відображені в оскаржуваній довідці. Зустрічна звірка по своїй суті не передбачає несення суб’єктом господарювання відповідальності за встановлення неналежного ведення ним господарських відносин з контрагентами, а лише може бути підставою для проведення документальної позапланової перевірки такого платника податків.
З огляду на те, що до позивача після проведення звірки та складання оскаржуваної довідки не були застосовані ніякі санкції та не проведені інші стягнення, здійснену податковим органом звірку не можна вважати перевіркою, оскільки це відмінні поняття. Вказана звірка не потягла за собою настання наслідків, передбачених у разі виявлення порушень, а саме –складання податкових повідомлень-рішень з наступним стягненням коштів з платника податків.
З огляду на зазначені вище обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, докази щодо їх підтвердження, та керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд приходить до висновку, що відповідач, провівши звірку та склавши за її результатами оспорювану довідку, діяв відповідно та у спосіб, передбачений законодавством України. Тому підстави для задоволення позовних вимог та визнання дій відповідача протиправними відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 16 березня 2012 року.
Суддя С.М. Гарань