ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2012 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/5480/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Чеснокової А.О.,
при секретарі -Пшенишному В.С.,
за участю:
представника позивача - Нещерет О.Б., Циганкової І.І.
представника відповідача - Касіта О.В.
представника третьої особи - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк ТОР"до Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області, Кременчуцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство "Державний проектний інститут містобудування "МІСЬКБУДПРОЕКТ"про визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В:
29 червня 2011 року позивач ТОВ "Автопарк ТОР" (далі за текстом - позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області, Кременчуцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ДП "Державний проектний інститут містобудування "МІСЬКБУДПРОЕКТ"в якому просить визнати неправомірними з моменту їх вчинення дії управління Держкомзему у м. Кременчук Полтавської області із визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданої у користування ТОВ "Автопарк ТОР" для експлуатації та обслуговування будівель та споруд автомобільної стоянки на 250 машиномісць, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Ернеста Тельмана, 7, в розмірі, що міститься у витязі № 01-21/786 від 25 січня 2011 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку зазначеної земельної ділянки, зобов'язати відповідача визначити нормативну грошову оцінку зазначеної земельної ділянки у відповідності до технічної документації та чинного законодавства.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24 листопада 2009 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області та введено її в дію з 01 січня 2011 року та зобов'язано позивача звернутись в управління Держкомзему у м. Кременчук з приводу замовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в користуванні та власності фізичних та юридичних осіб. На виконання вимог зазначеного рішення позивачем отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 01-21/786 від 25 січня 2011 року та виявлено, що згідно витягу нормативно грошова оцінка орендованої позивачем земельної ділянки збільшилась у 7 разів відносно попередньо визначеного розміру, що є наслідком неправомірного застосування збільшених коефіцієнтів, що застосовувались при проведенні розрахунків визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області в судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні, дії відповідачів вважає правомірними, а збільшення коефіцієнтів, що застосовувались при проведенні розрахунків визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, такими, що відповідають технічній документації з нормативної грошової оцінки земель м.Кременчука Полтавської області, затвердженої чинним рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24 листопада 2009 року, яка виконана ДП "Державний проектний інститут містобудування "МІСЬКБУДПРОЕКТ" у відповідності до норм і вимог земельного законодавства з проведенням державної експертизи землевпорядної документації в Державному комітеті України із земельних ресурсів.
Представник Кременчуцької міської ради в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про неможливість забезпечити явку уповноваженого представника в судове засідання та просив розглядати справу за його відсутності.
У судовому засіданні представник ДП "Державний проектний інститут містобудування "МІСЬКБУДПРОЕКТ" проти позову заперечував, дії відповідачів оцінює як правомірні, а позовні вимоги ТОВ "Автопарк ТОР" вважає безпідставними.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26 серпня 2009 року ТОВ "Автопарк ТОР" зареєстровано як юридичну особу, ідентифікаційний код 36618673 (Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 359462 (а.с.19)).
18 січня 2010 року між ТОВ "Автопарк ТОР" (Орендар) та Кременчуцькою міською радою (Орендодавець) укладено договір № 18 оренди земельної ділянки (кадастровий №5310436100:02:001:0251) для експлуатації та обслуговування будівель та спору автомобільної стоянки на 250 машиномісць по вул. Ернста Тельмана, 7 в м. Кременчук (а.с.7-8).
Згідно умов вищевказаного договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для експлуатації та обслуговування будівель та споруд автомобільної стоянки на 250 машиномісць по вул. Ернста Тельмана, 7 в м. Кременчуці. Строк дії договору становить 15 років. Пунктом 9 визначено розмір орендної плати, яка становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та вноситься Орендарем щорічно.
Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України "Про оцінку землі" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
На момент укладення договору оренди земельної ділянки від 18 січня 2010 року № 18 нормативно грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 31 грудня 2009 року № 1869 становила 492972,80 грн. (а.с. 15).
Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24 листопада 2009 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" (а.с. 17-18) затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області та введено її в дію з 01 січня 2011 року, у зв'язку із чим позивача пунктом 3.1 цього ж рішення зобов'язано звернутись в управління Держкомзему у м. Кременчуці Полтавської області для виготовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в користуванні та власності фізичних та юридичних осіб.
На виконання зазначеного рішення позивачем отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25 січня 2011 року №01-21/786, згідно якого нормативно грошова оцінка орендованої позивачем земельної ділянки становить 3528853,20 грн. (а.с. 16).
Позивач, не погоджуючись із позицією відповідачів щодо правомірності застосування збільшених коефіцієнтів при здійсненні визначення нормативної грошової оцінки орендованої останнім землі, та як наслідок - зі збільшенням розміру орендної плати за договором від 18 січня 2010 року № 18 звернувся до суду з вимогами про визнання неправомірними з моменту їх вчинення дій управління Держкомзему у м. Кременчуці Полтавської області щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданої у користування ТОВ "Автопарк ТОР" для експлуатації та обслуговування будівель та споруд автомобільної стоянки на 250 машиномісць, розташованої за адресою: м.Кременчук, вул. Ернеста Тельмана, 7, в розмірі, що міститься у витязі № 01-21/786 від 25 січня 2011 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку зазначеної земельної ділянки, та про зобов'язання відповідача визначити нормативну грошову оцінку зазначеної земельної ділянки у відповідності до технічної документації та чинного законодавства.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку позовним вимогам ТОВ "Автопарк ТОР", суд виходить з наступного.
Стаття 19 Земельного кодексу України містить вичерпний перелік всіх категорій земель України за їх основним цільовим призначенням.
Відповідно до частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до пункту 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262, встановлено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земельної ділянки до будь-якої категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05 листопада 1998 року № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14 грудня 1998 року за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Тобто класифікація категорії земель за функціональним використанням, визначеним в додатку 1 до вищевказаного Порядку, здійснюється за видами економічної діяльності, що провадиться на земельній ділянці.
Додатком 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262 та Таблицею 1.1 встановлені Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф).
Наказом Державного комітету статистики України від 05 листопада 1998 року № 377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 року за № 788/3228, затвердженні форми державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкція з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель.
Відповідно до пункту 1 цього наказу затверджена та введена в дію форма державної статистичної звітності № 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності".
Таким чином, коефіцієнти для визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Ернста Тельмана, 7 в м. Кременчуці Полтавської області визначені відповідачем у відповідності до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області, затвердженої рішенням Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2009 року (а.с. 17-18) та відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі (УКЦВЗ), затвердженого наказом Держкомзему № 14-1-7/1205 від 24 квітня 1998 року (код цільового використання 1.11).
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста виконана на замовлення Кременчуцької міської ради відповідно до Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про плату за землю" та на виконання постанови Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про плату за землю" ДП "Державний проектний інститут містобудування "МІСЬКБУДПРОЕКТ" з проведенням державної експертизи землевпорядної документації в Державному комітеті України із земельних ресурсів.
Згідно рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24 листопада 2009 року, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області затверджена станом на 01 січня 2008 року та введена в дію з 01 січня 2011 року.
Судом встановлено, що рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24 листопада 2009 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" станом на дату розгляду справи судом є чинним та як наслідок - обов'язковим для виконання усіма суб'єктами земельних правовідносин.
Затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Кременчука включає систему (схеми впливів) коефіцієнтів, що враховують локальні особливості місцерозташування окремих ділянок.
Відповідно до Закону України «Про оцінку земель»інформація щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки виготовляється виключно у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок у місті Кременчуці виконуються Управлінням Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області з використанням програмного комплексу ТЕРЕН-ГІС, розробленого Державним підприємством «Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві»(ДНДІАСБ) Мінрегіонбуду України (м. Київ) на основі затверджених матеріалів з оцінки земель м. Кременчука, де врахування впливу локальних факторів та розрахунки виконуються автоматично після вводу координат місцерозташування ділянки, її площі та визначення функціонального використання (арк..с. 32).
Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок у місті Кременчуці виконуються відповідно Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262.
Посилання позивача на неправомірність застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки суд вважає необґрунтованими, виходячи з наступного.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" зобов'язано державний комітет по земельних ресурсах, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації забезпечити інформування власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію грошової оцінки земель.
Судом встановлено, що грошова оцінка земель міста щорічно індексувалась у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" та згідно Податкового кодексу України.
Згідно вимог пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = [І - 10]:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110%, такий індекс застосовується із значенням 110.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Листами Держкомзему України від 11 січня 2011 року № 344/22/9-11 та ДПА України від 19 січня 2011 року № 1205/7/17-0317 "Про індексацію грошової оцінки" (а.с. 33), роз'яснено, що нормативна грошова оцінка землі станом на 01 січня 2011 року підлягає індексації за 2010 рік за коефіцієнтом індексації, що дорівнює 1,0, який відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України розраховано виходячи з індексу споживчих цін за 2010 рік - 109,1 %.
У 2011 році нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вихідними даними станом на 01 квітня 1996 року, земель сільськогосподарського призначення, яка проведена станом на 01 липня 1995 року та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (крім земель під торфовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 01 січня 1997 року підлягає індексації станом на 01 січня 2011 року на коефіцієнт 3,2, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік -1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, за 2008 рік -1,152, за 2009 рік -1,059 та за 2010 рік - 1,0.
Аналіз викладеного дає підстави стверджувати, що станом на 01 січня 2011 року нормативна грошова оцінка земель м. Кременчука Полтавської області правомірно визначалась виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 2008 рік -1,152, за 2009 рік - 1,059, за 2010 рік - 1,0 ( К(і) = 1,22 (1,152 х 1,059 х 1,0).
З урахуванням вищезазначеного, суд не вбачає в діях відповідачів ознак протиправності щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданої у користування ТОВ "Автопарк ТОР" для експлуатації та обслуговування будівель та споруд автомобільної стоянки на 250 машиномісць, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Ернеста Тельмана, 7, в розмірі, що міститься у витягу № 01-21/786 від 25 січня 2011 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку зазначеної земельної ділянки. Крім того, доказами, наявними в матеріалах справи доведена правомірність дій відповідачів з визначення нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки технічній документації, чинному законодавству та рішенню Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24 листопада 2009 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області".
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частин 2-3 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані, безпідставні та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк ТОР"до Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області, Кременчуцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство "Державний проектний інститут містобудування "МІСЬКБУДПРОЕКТ" про визнання дій неправомірними - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19 березня 2012 року.
СуддяА.О. Чеснокова