ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2012 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/759/12 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Шевякова І.С.,
при секретарі –Ємець Я.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Глобинського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської областідо Товариства з обмеженою відповідальністю "Пузикове-Агро"про стягнення недоїмки, -
В С Т А Н О В И В:
13 лютого 2012 року прокурор Глобинського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пузикове-Агро"про стягнення недоїмки в сумі 19 420,36 грн.
В обгрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що працівникам ТОВ "Пузикове-Агро" залежно від умов праці призначені пільгові пенсії відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII. Згідно із п. 6.1 ст. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 р., відповідач повинен щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду суми фактичних витрат понесених на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Але відповідач в порушення вказаних норм закону витрати не сплатив, у зв'язку із чим за травень-грудень 2011 року утворився борг в сумі 19 271,31 грн.
ТОВ "Пузикове-Агро" є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Частиною 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Але в порушення вказаних норм відповідач своєчасно не сплачував страхові внески, в зв'язку з чим були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня, заборгованість з яких на даний час складає 149,05 грн.
Прокурор в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином,причини неявки не повідомив.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду клопотання про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримав.
Відповідач у судове засідання не з’явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, причини неявки не повідомив, заперечення на позов не надав.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин, розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін та за наявними в справі матеріалами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статей 14 та 15 Закону України "Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування" ТОВ "Пузикове-Агро" є платником страхових внесків на загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування та обліковується в Управлінні Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області (а.с. 11).
Згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць мають право на пенсію за віком на пільгових умовах: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
З наведеної норми закону слідує, що відносно осіб, які набули право на отримання пенсій за віком на пільгових умовах, що передбачені статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, зберігається той порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій, який діяв до набрання чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, тобто до 1 січня 2004 року.
Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону України “Про збір на обов‘язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 №400/97-ВР, для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філій, відділень та інших відокремлених підрозділів платників податку, що не мають статусу юридичної особи, розташованих на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 % від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 пункту 1 статті 2 цього Закону, - фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.
Порядок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі по тексту - Інструкція).
Відповідно до пункту 6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Пунктом 6.4 цієї Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
З матеріалів справи слідує, що на виконання вимог Інструкції Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області повідомило відповідача про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в передбаченому порядку та своєчасно.
Пунктом 6.8 Інструкції визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Сума заборгованості відповідача підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, складеними за встановленою формою. (а.с. 26-27, 30-31, 33-34).
З огляду на встановлені факти й досліджені докази, суд приходить до висновку, що відповідач в порушення вищезазначених норм витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за травень-грудень 2011 року в розмірі 19 271,31 грн. Пенсійному фонду не відшкодував до теперішнього часу.
Статтею 46 Конституції України та статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадянам України гарантується право на пенсійне забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Згідно із статтею 8 вказаного Закону виплата пенсій здійснюється з Пенсійного фонду України, який формується за рахунок коштів, що відраховується підприємствами і організаціями.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, а також не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Частиною шостою статті 19 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Статтею 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов‘язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до пункту 4 частини дев'ятої статті 106 Закону України 2Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі до нарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірах:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум –у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області № 237 від 02.11.2011 року та № 466 від 24.11.2011 року до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 252,03 грн. та нарахована пеня в розмірі 0,81 грн. (а.с. 16-17).
Станом на 30.01.2012 року відповідачем заборгованість за вказаними рішеннями була частково погашена та залишок складає 149,05 грн., що підтверджується розрахунком наданим позивачем. (а.с. 6).
Доказів скасування вказаних рішень в адміністративному порядку чи в судовому порядку, відповідач суду не надав.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем сума штрафних санкцій на момент розгляду справи по сплаті фінансових санкцій та пені перед Управлінням Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області в добровільному порядку повністю сплачена не була та складає 149,05 грн., а тому підлягає стягненню.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач заперечень проти позову, доказів в спростування вищевикладеного чи доказів сплати боргу суду не надав.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області щодо стягнення заборгованості в сумі 19 420,36 грн., необхідно задовольнити.
Згідно із частиною 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Пузикове-Агро" (с. Пузикове, Глобинський район, Полтавська область, 39051, ідентифікаційний код 34342075) на користь держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області заборгованість у сумі 19 420,36 грн. (дев'ятнадцять тисяч чотириста двадцять гривень тридцять шість копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19 березня 2012 року.
Суддя І.С. Шевяков