ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2012 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/30/12 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Молодецького Р.І.,
при секретарі Пехоті М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної Новогалещинської біологічної фабрикидо Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
04 січня 2012 року Державна Новогалещинська біологічна фабриказвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення від 22.03.2011 року № 0000281500.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки земельний податок сплачується власниками земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також з постійними землекористувачами. Тобто необхідною умовою для виникнення у особи обов'язку сплачувати земельний податок є наявність у неї права власності на землю або права постійного користування землею. Станом на сьогоднішній день у позивача відсутній акт на право постійного користування земельною ділянкою по Новогалещінській селищній раді Козельщинського району Полтавської області, отже нарахування відповідачем боргу є незаконним.
Позивач в судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. У наданих до суду письмових запереченнях посилався на те, що Новогалещинською державною біологічною фабрикою до Кременчуцької ОДПІ був поданий податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік, згідно якого позивач повинен був сплачувати податкове зобов'язання по земельному податку по терміну сплати 30.03.2010 p., 30.04.2010 p. 31.05.2010 р., 30.06.2010 p., 30.07.2010 p., 30.12.2010 p., 01.11.2010 p. Разом з тим, позивачем порушено терміни сплати податкового забов'язання по земельному податку, а саме податкове зобов'язання було сплачено 03.11.2010 р., 04.11.2010 р., 25.01.2011 р.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Державне підприємство державна Новогалещинська біологічна фабрика (ідентифікаційний код 30031326) зареєстровано, як юридична особа 16.03.1999 року та перебуває на податковому обліку як платник податків в Козельщинському відділенні Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області.
22 березня 2011 року головним державним податковим інспектором сектору оподаткування юридичних осіб Козельщинського відділення Кременчуцької ОДПІ Пустовою С.О. проведено камеральну перевірку Державного підприємства державної Новогалещинської біологічної фабрики з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку.
За результатами перевірки складено акт від 22 березня 2011 року № 11/1500/30031326, в якому відображено порушення позивачем Податковий кодекс України п. 126.1, ст. 126 "у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу". Новогалещинська біологічна фабрика своєчасно не сплатило земельний податок по терміну сплати 30.03.2010 року, 30.04.2010 року, 31.05.2010 року, 30.06.2010 року, 30.07.2010 року, 30.12.2010 року 01.11.2010 року, фактично сплачено 03.11.2010 року, 04.11.2010 року, 16.11.2010 року, 25.01.2011 року у сумі 16 898,59 грн.
За результатами розгляду вказаного акту Козельщинським відділенням Кременчуцької ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 22 березня 2011 року № 0000281500, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у сумі 405,95 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб Новогалещинська сільська рада.
Позивач не погодився із податковим повідомленням - рішенням від 22 березня 2011 року № 0000281500, у зв'язку з чим оскаржив його до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню від 22 березня 2011 року № 0000281500, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів.
Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Судом встановлено, що Державним підприємством державною Новогалещинською біологічною фабрикою 28.01.2010 року до Козельщинського відділення Кременчуцької ОДПІ подано податковий розрахунок земельного податку за 2010 рік, згідно якої позивачем самостійно визначено суму податку за поточний рік, що підлягає сплаті у розмірі 31 133,76 грн., у тому числі за базові податкові місяці поточного року по 2 594,48 грн. за кожний місяць.
Згідно із пунктом 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", (який був чинний на час подання податкової звітності, далі - Закон №2181) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно із п.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що позивачем порушено терміни сплати грошового зобов'язання, а саме: податкове зобов'язання було сплачено 03.11.2010 р., 04.11.2010 р., 25.01.2011 р.
Статтею 126 Податкового Кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 22 березня 2011 року № 0000281500.
Посилання позивача на відсутність у нього акту на право постійного користування земельною ділянкою по Новогалещинській селищній раді Козельщинського району Полтавської області, отже відсутність обов'язку по сплаті земельного податку, судом оцінюються критично у зв'язку з наступним.
У поданому до відповідача розрахунку земельного податку Державним підприємством державною Новогалещинською біологічною фабрикою самостійно обраховано суму податку, що підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 31 133,76 грн. Крім того, визначена у розрахунку земельного податку сума позивачем на протязі 2010 року сплачувалась, що підтверджується актом перевірки від 22 березня 2011 року.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивач фактично визнав свій обов'язок по сплаті земельного податку та вчиняв дії по сплаті самостійно визначеного податкового зобов'язання, не маючи акту на право постійного користування земельною ділянкою.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, обовязок щодо доказування правомірності спірного податкового повідомлення-рішення покладено на відповідача у справі - Кременчуцьку ОДПІ.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що Кременчуцька ОДПІ, приймаючи оскаржуване рішення, діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження їй надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо. А вимоги позовної заяви не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державної Новогалещинської біологічної фабрикидо Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро визнання дій протиправними, скасування податкового повідомлення-рішення, відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 29 лютого 2012 року.
Суддя Р.І. Молодецький