Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/1370/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретаріЗикун Ю.В.
за участю представника позивача Мітасьової О.В., представника відповідача Зарецького І.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Макіївський металургійний комбінат» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 17000,00 гривень,
В С Т А Н О В И В:
31 січня 2012 року позивач, Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звернулось до суду з адміністративним позовом до відповідача, Відкритого акціонерного товариства «Макіївський металургійний комбінат», про стягнення фінансових санкцій у розмірі 17000,00 гривень. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач не виконав вимоги розпорядження №155-ДО від 02.08.2011 про усунення порушень законодавства про цінні папери у встановлений строк, у звязку з цим 24.11.2011 уповноваженою особою позивача була винесена постанова №529-ДО про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів. Оскільки фінансова санкція не була сплачена відповідачем, а постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не була скасована, позивач, посилаючись на статті 8, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України», просив стягнути з відповідача 17000,00 гривень.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеним в позовні заяві. Просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, вважав його таким, що не підлягає задоволенню, оскільки відносно відповідача порушена справа про банкрутство і введений мораторій на задоволення вимог кредиторів, який поширюється на вимоги щодо стягнення фінансових санкцій за порушення законодавства про цінні папери. Просив відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2011 року по справі №2а/0570/14029/2011 встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Макіївський металургійний комбінат» є юридичною особою та емітентом цінних паперів. Ухвалою арбітражного суду Донецької області від 21 квітня 1997 року порушено справу № 35/1-1-б про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Макіївський металургійний комбінат». Ухвалою господарського суду Донецької області від 19 листопада 2001 року у справі № 35/1-1-б введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який дії до теперішнього часу. Справа про банкрутство за підсудністю була скерована до Господарського суду м. Києва, де і розглядається до теперішнього часу, а процедура санації триває. Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2011 року по справі №2а/0570/14029/2011 набрала законної сили 18 жовтня 2011 року згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду.
2 серпня 2011 року постановою № 212-ДО про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів позивачем до відповідача застосовано санкції у сумі 1700,00 гривень за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: не надання до Комісії регулярної річної інформації емітента за 2010 рік, чим порушено вимоги статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу VІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів».
2 серпня 2011 року уповноваженою особою позивача видано розпорядження №155-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким відповідач був зобовязаний у строк до 3 жовтня 2011 року (включно) усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме надати до Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію за 2010 рік відповідно до чинного законодавства та до 3 жовтня 2011 року (включно) письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
25 жовтня 2011 року уповноваженою особою позивача було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно Відкритого акціонерного товариства «Макіївський металургійний комбінат». Підставою для порушення справи стало не виконання відповідачем розпорядження №155-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери від 02.08.2011.
14 листопада 2011 року уповноваженою особою позивача складено акт №529-ДО про правопорушення на ринку цінних паперів. Згідно акту відповідач не виконав розпорядження №155-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери від 02.08.2011 у встановлений строк.
14 листопада 2011 року уповноваженою особою позивача винесена постанова про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів.
24 листопада 2011 року уповноваженою особою позивача винесена постанова №529-ДО про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів, згідно якої до відповідача застосована фінансова санкція у розмірі 17000,00 гривень за не виконання розпорядження №155-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери від 02.08.2011 у встановлений строк.
Станом на день вирішення справи постанова №529-ДО про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів не скасована, а фінансова санкція у розмірі 17000,00 гривень відповідачем до Державного бюджету України не сплачена.
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів, та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 39 Закону України від 23 лютого 2006 року №3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі - Закон №3480-IV) розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів, зокрема, шляхом подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно частини 1 статті 40 Закону №3480-IV регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Частиною 6 цієї статті встановлено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до статті 47 Закону №3480-IV регулювання фондового ринку здійснює держава та саморегулівні організації. Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.
Закон України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон №448/96-ВР) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Статтею 5 Закону №448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;
Статтею 11 Закону №448/96-ВР передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів. Згідно пункту 8 частини 1 цієї статті Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, позивач на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, застосував до відповідача фінансові санкції за невиконання розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
Суд не приймає до уваги заперечення представника відповідача проти позову з огляду на наступне.
Відповідно до статей 1, 12 Закону України від 14 травня 1992 року №2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон № 2343-ХІІ) мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення та введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону №2343-ХІІ нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості за зобов'язаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
З огляду на наведені приписи законодавства, мораторій не зупиняє виконання відповідачем зобов'язань щодо розкриття інформації на фондовому ринку як емітентом цінних паперів, і, відповідно, не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення. Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням. Отже, застосування фінансової санкції за невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів ґрунтується на законі.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених у справі обставин суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати присудженню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтям 2; 8-12; 17-20; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 186; 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Макіївський металургійний комбінат» (86101 Донецька область, м. Макіївка, вул. Металургійна, 47, код ЄДРПОУ 00191170) в дохід Державного бюджету України (відділення Державного казначейства в м. Донецьку, р/р 31110106700004, код ЄДРПОУ 38033949, банк ГУ ДКС у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 21081100) фінансову санкцію у розмірі 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №529-ДО від 24.11.2011.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 28 лютого 2012 року.
Постанова в повному обсязі складена 1 березня 2012 року.
Постанова набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.