Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 січня 2012 р. справа № 2а/0570/23106/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку в сумі 581,59 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Горлівська обєднана державна податкова інспекція (далі Горлівська ОДПІ, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення заборгованості з єдиного податку в сумі 581,59 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податковий борг з єдиного податку у розмірі в сумі 581,59 грн., який виник за липень грудень 2011 року в результаті не сплати поточного нарахування ставки єдиного податку в сумі 476,46 грн., нарахованих штрафних санкцій в сумі 103,00 грн. та пені в сумі 2,13. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у порушення вимог Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України, Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В04 № 130298 ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 23.02.2011 року за № 2256000 0000 018793; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; місце проживання 84617, АДРЕСА_1. ФОП ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в Горлівській ОДПІ (Центральне-міське відділення) з 24.02.2011 року за № 178, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 22.06.2011 року № 498/К/17-0112.
З матеріалів справи встановлено, що відповідачем до податкового органу подана письмова заява від 25.02.2011 року про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з правом здійснення виду діяльності «50.30.2 Рознічна торгівля автомобільними деталями та приладдям» у 2011 році. Свідоцтво платника єдиного податку серії Ж № 779589 одержано ФОП ОСОБА_1 01.03.2011 року (а.с. 4).
З облікової картки з єдиного податку ФОП ОСОБА_2 вбачається, що заборгованість з єдиного податку виникла у липні 2011 року та по грудень 2010 року включно зазначений податок відповідачем не сплачувався.
Сума заборгованості з єдиного податку у розмірі 476,46 грн. підтверджена розрахунком суми податкового боргу станом на 25.11.2011 року, наданим до матеріалів справи Горлівською ОДПІ.
Також з матеріалів справи вбачається, що за затримку сплати грошового зобовязання з єдиного податку позивачем нараховано відповідачу штрафні (фінансові) санкції, про що винесені податкові повідомлення-рішення: від 02.09.2011 року № 0008271740 на суму 2,00 грн., від 02.09.2011 року № 0014661740 на суму 1,00 грн. Крім того, за наслідками акту перевірки від 19.10.2011 року № 1480/17/НОМЕР_1 до відповідача позивачем застосовано штрафні (фінансові)санкції в сумі 100,00 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення від 26.10.2011 року № 0017831740. Та нараховано пеню у розмірі 2,13 грн. (а.с. 14-17).
З метою погашення такої заборгованості Горлівською ОДПІ приймалися заходи, передбачені Податковим кодексом України, а саме, боржнику направлялась податкова вимога від 25.05.2011 року № 1479/10/24-00. Також майно ФОП ОСОБА_1 згідно акту опису майна № 176/24/НОМЕР_1 від 22.06.2011 року перебуває у податковій заставі Горлівської ОДПІ, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 30.06.2011 року № 31978431.
Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Правове регулювання спрощеної системи оподаткування субєктів господарської діяльності запроваджене Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» і закріплене в Законі України «Про державну підтримку малого підприємництва», суть якої відповідно до статті 11 цього Закону полягає в заміні сплати, передбачених звичайною системою оподаткування податків, сплатою єдиного податку. Наведеним Указом суб'єктам малого підприємництва надано право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, встановлено ставки єдиного податку, визначено базу та об'єкти оподаткування, строки і порядок сплати єдиного податку та коло осіб, на яких дія Указу не поширюється.
Згідно з пунктом 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.
У відповідності до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Згідно із зазначеним пунктом Указу ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
На підставі пп. 5.2.1. п. 5 ст. 5 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення податкового боргу) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У відповідності до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 наведеного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Підпунктом 5.2.2. п. 5 ст. 5 цього ж Закону встановлено право платника податків оскаржити в апеляційному порядку рішення контролюючого органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. При цьому зважаючи на відсутність у матеріалах справи доказів апеляційного чи судового оскарження, наведена вище сума податкового зобовязання відповідача є узгодженим відповідно до законодавства.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобовязання платників податків, один з яких зобовязує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковим кодексом України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг з єдиного податку в сумі 581,59 грн., що складається з несплати єдиного податку в сумі 476,46 грн., нарахованих штрафних фінансових) санкцій в сумі 103,00 грн. та пені в сумі 2,13 грн.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Беручи до уваги те, що суму єдиного податку у розмірі 581,59 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується розрахунком та карткою облікового рахунку, що є в матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 105, 158 162, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку в сумі 581,59 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особипідприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; місце проживання 84617, АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету Центрально-Міського райому м. Горлівки (р/р 31512970700021, код 18050400, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУ ДКУ в Донецькій області) податковий борг з єдиного податку з у розмірі 581,59 грн. (пятсот вісімдесят одна грн. 59 коп.), а саме:
- єдиний податок за липень-грудень 2011 року в сумі 476,46 грн. (чотириста сімдесят шість грн.. 46 коп.);
- штрафні (фінансові) санкції в загальній сумі 103,00 грн. (сто три грн.. 00 коп.) згідно податковим повідомленням-рішенням - від 02.09.2011 року № 0008271740 на суму 2,00 грн., від 02.09.2011 року № 0014661740 на суму 1,00 грн. від 19.10.2011 року № 1480/17/НОМЕР_1 на суму 100,00 грн.;
- пеню в сумі 2,13 грн. (дві грн. 13 коп.)
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 6 січня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.