Постанова № 22087196, 28.09.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2011
Номер справи
2а-27617/10/0570
Номер документу
22087196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2011 р. справа № 2а-27617/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кониченка О.М.

при секретарі

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко Олег Миколайович при секретарі судового засідання Мірошиченко А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

до ОСОБА_1 м. Донецьк

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору з боку позивача Ленінської районної у м. Донецьку ради

про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 7397,21 грн.

За участю

представників сторін:

від позивача: ОСОБА_3 за довір.

від відповідача: ОСОБА_1; ОСОБА_4 за довір.

від третьої особи: ОСОБА_5 за довір.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Донецький міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 м. Донецьк та третьої особи Ленінської районної у м. Донецьку ради про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 7397,21 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідач ОСОБА_1 м. Донецьк перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна та отримувала допомогу по безробіттю. Приховавши відомості про свою діяльність як субєкта підприємницької діяльності, незаконно отримала допомогу по безробіттю у загальній сумі 7397,21 грн. Тому просив стягнути з відповідача безпідставно отриману допомогу по безробіттю у сумі 7397,21 грн.

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач заперечував проти позову з підстав викладених у письмових запереченнях на позов. А саме, ОСОБА_1 зазначила, що на момент звернення до міського центру зайнятості 09.01.2009 року мала всі права для надання їй статусу безробітної, оскільки на вимогу інспектора центру надала довідку з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців на підставі чого їй було надано статусу безробітної та з 16.04.2009 року нараховано допомогу по безробіттю. 23.09.2009 року вона надала заяву до центру зайнятості про зняття з обліку як безробітної. 12.02.2010 року відповідач знову звернулась до центру для пошуку роботи та їй знову поновили виплату допомоги по безробіттю. 03.03.2010 року їй було повідомлено, що центр зайнятості припиняє надання своїх послуг, оскільки стало відомо, що вона 24.09.2003 року зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності. ОСОБА_1 зазначила що вона зверталась у 2004 року до Ленінської районної у м. Донецьку ради з заявою про прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності. На підставі викладеного просила відмовити у задоволені позову.

Представник третьої особи у судовому засідання надав письмові пояснення по справі де зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі з огляду на наступне. ОСОБА_1 була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності рішенням Ленінської районної в м. Донецьку ради від 24.09.2003 року № 6293. 07.04.2004 року ОСОБА_1 дійсно зверталась з заявою про закриття підприємницької діяльності, однак надала лише заяву та свідоцтво про державну реєстрацію. Однак у відповідності до п. 37 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 року № 740 «Про порядок державної реєстрації субєктів підприємницької діяльності», що діяла на той час, скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи здійснюється шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на підставі таких документів: особистої заяви підприємця-громадянина або рішення суду (господарського суду) у випадках, передбачених законодавством; довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку; довідки установ банків про закриття рахунків; довідки органу внутрішніх справ про здачу печаток і штампів. 04.04.2005 року ОСОБА_1 було направлено листа № 01/20-531 з рекомендацією зявитися до ради та отримати свідоцтво про державну реєстрацію та довідку про зняття з податкового обліку для подальшого звернення до Управління державної реєстрації Донецької міської ради. 18.05.2010 року ОСОБА_1 знову звернулась до Ленінської районної у м. Донецьку ради, однак їй було розяснено, що раді більше на делеговані повноваження по закриттю державної реєстрації.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Донецький міський центр зайнятості відповідно до Положення про міський центр зайнятості є складовою частиною Державного центру зайнятості і Міністерства праці та соціальної політики України.

Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із законом і статутом Фонду.

Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду покладається на центр зайнятості.

ОСОБА_1 була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності рішенням Ленінської районної в м. Донецьку ради від 24.09.2003 року за номером № 6293.

07.04.2004 року відповідач звернувся до Ленінської районної у м. Донецьку ради щодо закриття підприємницької діяльності що підтверджується записом у Журналі реєстрації заяв та повідомлень про зняття з обліку платників-фізичних осіб 6-ОПП.

Згідно Постанови Кабінету міністрів України від 25.05.1998 року «Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності», яка діяла на час подачі відповідачем заяви до Ленінської районної у м. Донецьку ради щодо закриття підприємницької діяльності відповідач повинен був надати особисту заяву фізичної особи-підприємця, довідку органа державної служби про зняття з обліку, довідки установ банків про закриття рахунків, довідки органів внутрішніх справ про передання печатей та штампів, оригінал свідоцтва про державну реєстрацію.

01.07.2004 року набрав законної чинності Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» згідно якого повноваження по закриттю підприємницької діяльності були делеговані Державним реєстраторам.

Згідно з особистою справою ОСОБА_1 що зберігається в ДПІ у Ленінському районі м. Донецька, 21.01.2005 року відповідача було знято з податкового обліку за рішенням власника.

Посадовими особами Ленінської районної у м. Донецьку ради ОСОБА_1 було розяснено що вона повинна зявитися до Ленінської районної у м. Донецьку ради та отримати свідоцтво про державну реєстрацію та довідку про зняття з податкового обліку з метою подальшого звернення до Управління державної реєстрації Донецької міської ради письмово, що підтверджується листом №01/20-531 від 04.04.2005 року, який знаходиться в матеріалах справи.

Відповідач ОСОБА_1 ніяких подальших дій, що були б направлені на закриття підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця не здійснила.

16.01.2009 року ОСОБА_1 звернулась з завою до Донецького міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та надання статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю.

Відповідач 09.01.2009 року звернувся до Державного реєстратора за Довідкою з єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців. 13.01.2009 року ОСОБА_1 отримала вищезазначену довідку, в якій зазначено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів про проведення реєстраційних дій не знайдено, але зазначено що єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців знаходиться у стані формування. У звязку з чим відомості станом на 13.01.2009 р. про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є неповними. Інформація про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстрованих до 01.07.2004 та не включених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців отримується в органі виконавчої влади, в якому проводилась державна реєстрація.

Наказом 16.01.2009 року № НТ090116 на підставі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» їй надано статус безробітної та відповідно до ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» призначена допомога по безробіттю.

Згідно п.12 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. №219 у якому визначено, що для одержання статусу безробітного, громадянин особисто подає заяву та письмову інформацію про те, що він не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів і не зареєстрований як фізична особа підприємець, та відповідає за достовірність інформації особисто. Однак, всупереч зазначеній нормі ОСОБА_1 не зазначила факт своєї реєстрації як фізичної особи підприємця у заявах про надання статусу безробітного від 16.01.2009 р. та від 12.02.2010 р. які підписувала власноруч.

23.09.2009 року ОСОБА_1 знята з обліку як безробітна у звязку з відмовою від послуг служби занятості відповідно до заяви від 23.09.2009 року.

12.02.2010 року відповідач ОСОБА_1, знову звернулась з завою до Донецького міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та надання статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю.

Наказом 12.02.2010 року № НТ100212 їй поновлено статус безробітної та поновлено виплата допомоги по безробіттю.

Позивачем 16.02.2010 року було зроблено запит до Ленінської районної в м. Донецьку ради за № 05-15/552, у відповідь на який Виконавчий комітет повідомив, що ОСОБА_1 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності рішенням ради від 24.09.2003 року № 6293, до 01.07.2004 року скасування державної реєстрації виконкомом не здійснювалось.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» державна реєстрація засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного реєстру.

Частиною 3 ст. 46 зазначеного вище Закону передбачено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Згідно п. “б” ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення, належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.

Отже, на момент реєстрації в службі зайнятості ОСОБА_1 належала до зайнятого населення, що унеможливлювало надання їй статусу безробітної та призначення допомоги по безробіттю.

Відповідно до п. 2, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» із змінами та доповненнями, застраховані особи зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.14 п.п. 1 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219 із змінами, внесеними згідно Постанови КМУ від 16.07.2008 року в редакції Постанови КМУ № 144 від 25.02.2009 року, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.

Як вбачається з матеріалів справи, сума отриманої допомоги відповідачем по безробіттю з 16.04.2009 року по 22.09.2009 року та з 12.02.2010 року по 01.03.2010 року склала 7397 грн.

Суд не приймає посилання відповідача на той факт, що нею були зроблені усі дії для закриття підприємницької діяльності. Згідно Постанови Кабінету міністрів України від 25.05.1998 року «Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності», яка діяла на час подачі відповідачем заяви до Ленінської районної у м. Донецьку ради щодо скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи здійснюється шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на підставі таких документів:

-особистої заяви підприємця-громадянина або рішення суду (господарського суду) у випадках, передбачених законодавством;

-довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку;

-довідки установ банків про закриття рахунків;

-довідки органу внутрішніх справ про здачу печаток і штампів;

-оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію

Відповідачем, ОСОБА_1 не були надані всі необхідні документи для скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, тому її не було виключено з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору з боку позивача Ленінської районної у м. Донецьку ради надав суду копію листа від 04.04.2005 р. , який був надісланий поштою відповідачу з пропозицією зібрати необхідні документи та звернутися до Управління реєстрації субєктів підприємницької діяльності юридичних та фізичних осіб щодо скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, але суду не надані докази відправки цього листа відповідачу.

Оцінюючи обставини справи суд, зазначає, що у разі належного виконання співробітниками Ленінської районної у м. Донецьку ради своїх повноважень та службових обовязків та попередження відповідача про незавершену процедуру скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи не було би предмету спору.

Відповідно до п. 9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.200 року № 307, у разі коли кошти не повернено в установлений строк, питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку відповідно до законодавства.

З огляду на викладене, позовні вимоги Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до відповідача ОСОБА_1 м. Донецьк за участю третьої особи Ленінської районної у м. Донецьку ради про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 7397,21 грн. задовольнити.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 м. Донецьк на користь Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 7397,21 грн. (сім тисяч триста девяносто сім гривень двадцять одну копійку) на р/р 37176002002327 в ГУДКУ України в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25671511.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 28 вересня 2011 року в присутності представників сторін та третьої особи.

Повний текст постанови складено та підписано 03 жовтня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кониченко О.М.