ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 лютого 2012 р.
о 11 годині 30 хвилин Справа №2а-16069/11/0170/11 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Москаленка С.А., при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши за участю представника позивача ОСОБА_1,дов. № б/н від 01.09.2011 р.
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ника-ОПТ"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними наказу та дій,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ника-ОПТ" звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим з такими вимогами:
- визнання протиправним наказу Державної податкової інспекції у м.Сімферополі від 18.04.2011 року № 1221/23-4 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ника-Опт»;
- визнання протиправними дій ДПІ у м.Сімферополі, які полягають у проведенні перевірки ТОВ «Ника-Опт», в результаті якої було складено Акт № 5568/23-4/34582394 від 04.05.2011 року (реєстраційний № 19921/10/23-4 від 19.05.2011р.) «Про результати позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ «Ника-Опт» з питань взаємовідносин з ПП «Мой до дыр» за лютий 2011 року.
Позов мотивовано порушенням порядку організації і проведення перевірки, а саме: не виконання вимог ст. 78 Податкового кодексу України щодо обовязковго повідомлення платника податків про проведення перевірки, оскільки наказ та повідомлення надійшли до платника 22.04.2011 року, а перевірку проведено з 18.04.2011 року; не додержання встановленого у наказі строку проведення перевірки, яка проводилась 12 днів, а повинна була проводитись 5 днів; порушення строку реєстрації акту перевірки; відсутність підстави для проведення позапланової перевірки, оскільки запит про надання інформації складено із порушенням вимог, що ставляться до нього;
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.12.2011 року відкрито провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.12.2011 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 14.02.2012 року позивачу поновлено строк звернення до суду.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, будь-яких клопотань та заперечення на позов суду не надав.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, приймаючи до уваги неявку без поважних причин представника відповідача субєкта владних повноважень, суд вважає, що у справі достатньо доказів для зясування всіх обставин справи та винесення рішення про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
На підставі наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ника-Опт» № 1221, виданого 18.04.2011 р. ДПІ в м. Сімферополі, та повідомлення від 18.04.2011 року № 15936/10/23-4 головним державним податковим ревізором-інспектором, інспектором податкової служби I рангу відділу перевірок податкових операцій управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ в м. Сімферополі Головей О.С., відповідно до ст.20, п.п.78.1.1 п. 78.1 ст.78, ст.79 гл.8 розділу II Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Ника-Опт» з питань достовірності даних в декларації по ПДВ за лютий 2011 року (а.с.13,14).
Перевірка проводилась з 18.04.2011 року по 04.05.2011 року.
За результатами перевірки складено акт № 5568/23-4/34582394 від 04.05.2011 року (реєстраційний № 19921/10/23-4 від 19.05.2011р., а.с. 16-25).
Перевіряючи дотримання ДПІ в м. Сімферополі порядку та підстав проведення позапланової невиїзної документальної перевірки, суд зазначає наступне.
Згідно Наказу ДПІ в м. Сімферополі № 1221 від 18.04.2011 року відповідачем вирішено провести документальну позапланову невиїзну перевірку з питань достовірності даних наведених в декларації за лютий 2011 року. У наказі зазначено, що перевірку необхідно провести з 18.04.2011 року тривалістю 5 робочих днів, забезпечення проведення якої покладається на начальника управління податкового контролю юридичних осіб та начальника відділу перевірок ризикових операцій.
Відповідно до повідомлення № 15936/10/23-4 від 18.04.2011 року відповідач сповістив ТОВ «Ника-Опт» про проведення перевірки з питань достовірності даних, наведених в декларації за січень 2011 року; перевірка проводитиметься з 18.04.2011 року протягом 5 днів.
Згідно ст. 75 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.75.1.2. ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 79.1 статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Невиїзна документальна перевірка має бути призначена тільки за обставин, визначених ст.ст. 77 та 78 ПК України.
У наказі відповідача № 1221 від 18.04.2011 року та повідомленні про проведення перевірки від 18.04.2011 року як підстава для проведення перевірки податковим органом зазначено п.п.78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України, згідно якого перевірка здійснюється, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно із зазначеними нормами позапланова невиїзна документальна перевірка проводиться у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, п.п.78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України встановлені наступні умови законності призначення перевірки:
-виявлення фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації,
-направлення письмового запиту органом державної податкової служби до платника податків стосовно надання пояснень та їх документальних підтверджень,
-встановлення податковим органом факту отримання такого запиту,
-ненадання платником податків протягом 10 днів з дня отримання запиту пояснень та їх документальних підтверджень.
-після спливу зазначеного строку прийняття наказу про проведення перевірки та направлення повідомлення платнику податків про дату та місце її проведення.
Судом встановлено, що ДПІ в м. Сімферополь 13.04.2011 року за вих. № 15463/10/15-2 направлено запит на адресу ТОВ «Ника-Опт» про надання пояснень та документів, що підтверджують правові та господарські відносини із ПП «Мой до Дир» за лютий 2011 року (а.с.11).
Згідно із поштовим конвертом цей запит було направлено позивачу 15.04.2011 року із зворотнім повідомлення про вручення (а.с.12).
Суд зазначає, що відповідачем не додержано 10-денного строку для надання платником податків пояснення та документів щодо можливого порушення податкового законодавства, оскільки запит направлено 15.04.11р., а перевірку розпочато з 18.04.2011 року, тобто за три дні, протягом яких позивач не мав можливості отримати лист із зворотнім повідомлення, а тим більш надати відповідь на цей запит. Отже, у позивача була відсутня можливість надати податковому органу пояснення щодо виявлених фактів, та їх документальне підтвердження.
Вищевикладене є порушенням п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 ПК України, а тому суд вважає, що у відповідача взагалі не виникли підстави для проведення позапланової невиїзної документальної перевірки, передбачені п. 78.1.1 та 78.1.11 статті 78 Податкового кодексу України, а тому така перевірка була безпідставно призначена наказом № 1221 від 18.04.2011 року.
Згідно із 78.4 ст. 78 ПК України право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та повідомлення про її проведення направлено позивачу поштою із зворотнім повідомленням 18.04.2011 року, тобто в день проведення перевірки.
Як зазначає позивач наказ та повідомлення ним отримані 22.04.2011 року.
Суд зазначає, що норма п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України говорить про те, що проведення перевірки платника податків повинно здійснюватись лише при наявності відомостей, що платник податків знає про її проведення та відповідно має можливість надати документи або іншим чином підготуватись до неї. Для цього наказ та повідомлення про проведення перевірки відправляються поштою з повідомленням про вручення або вручаються під розписку. В іншому разі таке сповіщення платника податків не мало би значення.
Отже, позивач не був сповіщений належним чином, а тому відповідачем порушено порядок проведення такої позапланової перевірки.
Вищезазначене свідчить, що податковим органом за відсутності підстав для проведення позапланової невиїзної документальної перевірки, передбачених пунктом 78.1.1 ПК України, та в порушення порядку проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ «Ника-Опт».
Рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Суд також враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
На підставі викладеного, суд вважає, наказ Державної податкової інспекції в м. Сімферополі від 18.04.2011 року № 1221 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ника-Опт» не може бути визнане таким, що прийнято на підставі закону, безсторонньо (неупереджено) та добросовісно, оскільки прийнятий безпідставно, отже, він є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно, суд вважає необхідним визнати протиправними дії ДПІ в м. Сімферополі щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ника-Опт» з 18.04.11р. по 04.05.11р., за результатами проведення якої було складено акт № 5568/23-4/34582394 від 04.05.2011 року (реєстраційний № 19921/10/23-4 від 19.05.2011р.).
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Під час судового засідання, яке відбулось 14.02.2012 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 17.02.2012 року.
Керуючись ст.ст. 122,158, 160-163,167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним наказ Державної податкової інспекції у м.Сімферополі від 18.04.2011 року № 1221/23-4 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ника-Опт».
3. Визнати протиправними дій ДПІ у м.Сімферополі, які полягають у проведенні перевірки ТОВ «Ника-Опт», в результаті якої було складено Акт № 5568/23-4/34582394 від 04.05.2011 року (реєстраційний № 19921/10/23-4 від 19.05.2011р.) «Про результати позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ «Ника-Опт» з питань взаємовідносин з ПП «Мой до дыр» за лютий 2011 року.
4.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ника-ОПТ" (ЄДРПОУ 34582394) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 28,23 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.