Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2012 р.Справа № 2а-1670/5187/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючого судді: Рєзнікової С.С.
суддів: Катунова В.В.
Ральченка І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Ульяненко А.Г.
представника третьої особи Руденка В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою голови ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" Руденка Віталія Миколайовича на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.09.2011 р. по справі№2-а-1670/5187/11
за позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області
до Державного реєстратора Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області
третя особа голова ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" Руденко Віталій Миколайович
про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Лубенська об'єднана державна податкова інспекція Полтавської області(далі по тексту Лубенська ОДПІ, позивач), звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа, голова ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" Руденко Віталій Миколайович, в якому просив:
- відмінити державну реєстрацію припинення ВАТ «Марянівський ремонтно-механічний завод»;
- зобовязати державного реєстратора Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області анулювати реєстраційну дію щодо внесення запису № 15621110016000011 від 27.05.2011 року про державну реєстрацію припинення Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод в результаті його ліквідації за рішенням засновників, що не повязано з реорганізацією.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.09.2011 р. адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області задоволено.
Відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" (код ЄДРПОУ 00901565).
Зобовязано державного реєстратора Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" (код ЄДРПОУ 00901565) за рішенням суду.
Третя особа, голова ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" Руденко Віталій Миколайович, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позовних вимоги позивача.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги третя особа посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвели до неправильного вирішення справи.
Відповідач, державний реєстратор Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області, подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких підтримав вимоги апеляційної скарги третьої особи про скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Представник третьої особи в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просив задовольнити апеляційну скаргу, посилаючись на доводи та обґрунтування викладені в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника третьої особи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Відкрите акціонерне товариство "Марянівський ремонтно-механічний завод" зареєстровано як юридичну особу Гребінківською районною державною адміністрацією Полтавської області 26.06.1996 року та взято на облік платників податків Гребінківським відділенням Лубенської ОДПІ 30.06.1996 року (а. с. 10, 79).
Загальними зборами акціонерів ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" прийнято рішення про припинення діяльності товариства у звязку з його ліквідацією.
18.05.2011 року до Гребінківського відділення Лубенської ОДПІ надійшла заява ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" з проханням надати довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків та зборів (а.с. 13).
23.05.2011 року податковим органом видано довідку про відсутність заборгованості з податків і зборів (обовязкових платежів) станом на дату видачі вих. № 453/10/24-028, в якій зазначено, що вона дійсна протягом 10 днів з дня видачі, до 01 червня 2011 року (а. с. 14).
27.05.2011 року головою ліквідаційної комісії ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" до державного реєстратора Гребінківської РДА подано пакет документів для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не повязано з реорганізацією", в тому числі і оригінал вищевказаної довідки (а. с. 36-72).
На підставі документів, поданих заявником, державним реєстратором Гребінківської РДА 27.05.2011 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис № 1 562 111 0016 000011 про припинення юридичної особи ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не повязано з реорганізацією (а.с. 9, 37 - зворот).
30.05.2011 року податковим органом отримано відомості з Єдиного державного реєстру щодо припинення юридичної особи ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод".
Лубенська ОДПІ, не погодившись з прийнятим відповідачем рішенням, так як податковим органом не видавалася відносно ВАТ «Марянівський РМЗ» довідка форми № 22-ОПП для надання Державному реєстратору, звернулася до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги позивача, дійшов висновку про те, що державним реєстратором, в порушення вимог ст. ст. 4, 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод", що призвело до порушення порядку проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до положення частин 1 та 2 ст. 4 Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Частиною 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, зокрема, проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб.
Положенням статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору, зокрема, довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах).
Форму зазначеної довідки та порядок її видачі визначено Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом ДПА України від 22.12.2010 року № 979.
Пунктом 11.1 Глави ХІ Порядку обліку платників податків і зборів передбачено, що юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний строк від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за ф. № 6-ОПП; оригінал довідки за ф. № 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).
Судовим розглядом встановлено, що головою ліквідаційної комісії ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" за його заявою від 18.05.2011 року № 5, отримана довідка від 23.05.2011р. № 453/10/24-028 за підписом заступника начальника ОДПІ, начальника Гребінківського відділення про відсутність заборгованості з податків і зборів (обовязкових платежів), що контролюються податковим органом - Гребінківським відділенням Лубенської ОДПІ (а. с. 13, 14).
Подана заява і отримана довідка не відповідають вимогам п. 11.1 Порядку обліку платників податків і зборів.
Відповідно до п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Підпунктом 11.3.1 п. 11.3 Глави ХІ Порядку обліку платників податків і зборів встановлено, що у разі прийняття рішення про припинення юридичної особи призначається та одночасно проводиться документальна позапланова перевірка юридичної особи та її не знятих з обліку відокремлених підрозділів.
Проте, за твердженням податкового органу, перевірка, передбачена вищезазначеними нормами, Лубенською ОДПІ не проводилася, оскільки ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" не подано відомостей про припинення юридичної особи шляхом ліквідації.
Відповідно до п.11.5 Глави ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, якщо платником податків подавалась заява за ф. № 8-ОПП, то після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів у разі встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби, та за умови дотримання вимог підпунктів 11.5.1, 11.5.2 цього пункту, орган державної податкової служби складає довідку за ф. № 22-ОПП.
Підпунктом 11.5.1 п. 11.5 Глави ХІ Порядку обліку платників податків і зборів встановлено, що довідка за ф. № 22-ОПП видається за умови виконання таких вимог: наявності повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків такого платника податків, у тому числі відкритих через відокремлені підрозділи. У разі припинення платника податків, поточний рахунок якого відкритий у банку, який ліквідується, і за яким не задоволені кредиторські вимоги, платник податків надає довідку про суму визнаних ліквідатором банку кредиторських вимог та черговість їх задоволення; повернення до органу державної податкової служби оригіналів документів, що видані платнику податків та його відокремленим підрозділам (свідоцтва, патенти, довідки за ф. N 4-ОПП, інші довідки тощо) і підлягають поверненню відповідно до законодавства, а також засвідчені копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби; надання до органу державної податкової служби копії ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу, складеного комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) платника податків; відсутність об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, зокрема земельних ділянок, які надані у власність або користування юридичній особі чи для здійснення підприємницької діяльності фізичній особі - підприємцю; інших вимог, визначених підпунктом 11.15.6 пункту 11.15 цього розділу.
Як встановлено в ході судового розгляду справи судом першої інстанції і не спростовано в ході апеляційного перегляду справи, ліквідатором на момент подання документів державному реєстратору для проведення реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" не закрито всі рахунки у банках, не надано до органу державної податкової служби копії ліквідаційного балансу (передавального акта або розподільчого балансу), не повернуто до органу державної податкової служби оригінали документів (свідоцтва платника ПДВ, довідки форми № 4-ОПП).
Довідка форми № 22-ОПП голові ліквідаційної комісії ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" не видавалася. Даний факт третьою особою не спростований.
Суд першої інстанції правильно вважав, що довідка про відсутність заборгованості з податків і зборів (обовязкових платежів) від 23.06.2011 року, яка була надана державному реєстратору, носить суто інформативний характер та дійсна протягом скороченого терміну (10 днів з моменту видачі) (а. с. 14).
Частиною 7 ст. 36 Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, зокрема, якщо документи подані не у повному обсязі.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про те, що отримавши від голови ліквідаційної комісії ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, державний реєстратор мав залишити їх без розгляду, оскільки заявником не подано довідки відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) встановленої форми.
Проте, державним реєстратором, в порушення вимог ст. ст. 4, 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод", що призвело до порушення порядку проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Отже, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції про те, що внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи ВАТ "Марянівський ремонтно-механічний завод" в результаті його ліквідації за рішенням засновників, що не повязано з реорганізацією, на підставі довідки про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах), що не відповідає вимогам Порядку обліку платників податків і зборів призвело до унеможливлення виконання податковою інспекцією покладених на неї обовязків по проведенню перевірки та встановленню факту відсутності у товариства податкового боргу чи інших порушень в сфері оподаткування.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про обґрунтованість вимог податкового органу і необхідність відміни державної реєстрації припинення юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" та зобовязання державного реєстратора Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" (код ЄДРПОУ 00901565) за рішенням суду.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 12.09.2011 р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків,щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу голови ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" Руденка Віталія Миколайовича залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.09.2011 р. по справі№2-а-1670/5187/11 за позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області до Державного реєстратора Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа голова ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Марянівський ремонтно-механічний завод" Руденко Віталій Миколайович про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяРєзнікова С.С.
Судді Катунов В.В. Ральченко І.М. Повний текст ухвали виготовлений 23.01.2012 р.