Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2012 р.Справа № 2а-2094/11/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
при секретарі Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові апеляційну скаргу Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року по справі за позовом Чугуївського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Чугуївської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва про стягнення заборгованості, -
Встановила:
У березні 2011 року Чугуївський міжрайонний прокурор Харківської області в інтересах держави в особі Чугуївської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області (далі - Чугуївська ОДПІ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом (з урахуванням уточнень позовних вимог) до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва (далі КЖРЕП м. Чугуєва) про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 1.318.438,15 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року позовні вимоги Чугуївського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Чугуївської ОДПІ задоволені у повному обсязі.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач в апеляційній скарзі, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, на невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року та прийняти нове рішення яким провадження у справі закрити.
Заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення сторін, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга КЖРЕП м. Чугуєва задоволенню не підлягає, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року слід залишити без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в України" та за визначенням п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України Чугуївська ОДПІ є суб'єктом владних повноважень. Згідно з п. 5 ч. 4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства. їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень також і в інших випадках, встановлених законом.
Чугуївська ОДПІ входить до складу системи органів державної податкової служби України, які здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990р. (зі змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Судом встановлено, що Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва зареєстровано як суб'єкт господарської діяльності Виконавчим комітетом Чугуївської міської ради Харківської області 08.04.1994 року, як платник податків перебуває на обліку в Чугуївській ОДПІ з 10.03.1995 року за №14.
Відповідно до поданих до Чугуївської ОДПІ податкових декларацій, відповідачем задекларовано податкові зобовязання:
- з податку на прибуток: за декларацією №22015 від 07.08.2009 року у розмірі 12504,00 грн., за декларацією №31779 від 19.11.2009 року у розмірі 5799,00 грн., за декларацією №41431 від 19.02.2010 року у розмірі 5699,00 грн., за декларацією №11306 від 06.05.2010 року у розмірі 9588,00 грн. (а.с. 20 - 28).
- з податку на додану вартість: за декларацією №12572 від 19.05.2010 року у розмірі 82771,00 грн., зобовязання сплачено на суму 7336,25 грн., сума заборгованості складає 75434,75 грн., за декларацією №14075 від 18.06.2010 року у розмірі 75571,00 грн., за декларацією №18317 від 19.07.2010 року у розмірі 65812,00 грн., за декларацією №21674 від 13.08.2010 року у розмірі 80601,00 грн., за декларацією №23292 від 17.09.2010 року у розмірі 81007,00 грн., за декларацією №27775 від 20.10.2010 року у розмірі 77916,00 грн., за декларацією №31601 від 19.11.2010 року у розмірі 81974,00 грн., за декларацією №32827 від 17.12.2010 року у розмірі 79055,00 грн. (а.с. 29 - 64).
Відповідно до п.5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п.5.3 ст.5 вказаного Закону визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
На підставі вищевикладеного, податкове зобов'язання з податку на прибуток та податку на додану вартість самостійно визначене платником податків у податкових деклараціях є узгодженою сумою податкового зобовязання у розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", та підлягає сплаті до бюджету у передбачені Законом строки.
Як вбачається з матеріалів справи, Чугуївською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на прибуток КЖРЕП м. Чугуєва (код 22647162), за результатами якої складено акт перевірки №1301/1521/22647162 від 28.10.2010 року.
Згідно висновків вказаного акта відповідачем порушено абз.1 п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та абз.1 п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме платником податку на прибуток КЖРЕП протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобовязання з податку на прибуток (а.с. 18 - 19).
На підставі акту перевірки №1301/1521/22647162 від 28.10.2010 року, Чугуївською ОДПІ прийнято податкове повідомлення рішення №0002091521/0 від 05.11.2010р., яким за затримку на 1128 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 17851,45 грн., застосовано до відповідача штраф у розмірі 50 % у сумі 8925,73 грн.
Вказане податкове рішення було вручене 05.11.2010 року особисто під підпис головному бухгалтеру КЖРЕП м. Чугуєва Ястребовій Л.Л. (а.с. 17).
Також Чугуївською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань КЖРЕП м. Чугуєва (код 22647162), за результатами якої складено акт перевірки №1418/1522/22647162 від 16.11.2010 року (а.с. 66 - 73).
На підставі висновків вказаного акта перевірки, Чугуївською ОДПІ винесено податкове повідомлення рішення №0001911522/0 від 24.11.2010 року, яким за затримку на 421 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 1151840,26 грн., застосовано до відповідача штраф у розмірі 50 % у сумі 575920,13 грн. Вказане податкове рішення було вручене 24.11.2010 року особисто під підпис начальнику КЖРЕП м. Чугуєва Стогодюк О.П. (а.с. 65).
Слід зазначити, що положеннями підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкове зобов'язання платника податків нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження (абз. 3 п.п.5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України №2181-III).
Враховуючи той факт, що визначені контролюючим органом суми податкових зобовязань за податковими повідомленнями-рішеннями не були оскаржені платником в адміністративному чи судовому порядку, вони є узгодженими сумами податкового зобовязання в розумінні Закону України №2181-III.
У звязку з непогашенням відповідачем протягом встановлених строків узгодженого податкового зобов'язання, на суму боргу податковим органом було нарахововано пеню, в порядку статті 16 Закону України Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: пеня з податку на прибуток у сумі 31057,99 грн., пеня з податку на додану вартість у сумі 51573,55 грн.
Податковим органом з посиланням на вимоги п.6.2 ст.6 Закону України №2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року, у звязку з непогашенням узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничного строку її сплати прийнято та направлено платнику першу податкову вимогу №1/50 від 09.11.2001 року та другу податкову вимогу №2/24 від 19.02.2002 року, в яких зазначено про наявність податкового боргу у розмірі 119.630,88 грн.
Зазначені вимоги були вручені уповноваженим особам КЖРЕП м. Чугуєва 16 листопада 2001 року та 27 лютого 2002 року відповідно, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с.87 - 88).
12 грудня 2007 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відповідно до абз.2 п.п.8.2.1. п.8.2 ст.8 Закону України №2181-ІІІ, зареєстровано податкову заставу на активи платника податків КЖРЕП м. Чугуєва, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 84).
Положеннями п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 Закону України №2181-III встановлено, що у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.
Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
01 квітня 2002 року начальником Чугуївської ОДПІ Харківської області було прийнято рішення №40 по відношенню до КЖРЕП м. Чугуєва про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 86).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податковим органом було здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, однак вони не призвели до погашення в повному обсязі податкового боргу.
Положеннями статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п.п.16.1.4 статті 16 якого, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно положень п.п.20.1.28 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175 п.14.1 статті 14 Кодексу).
Положеннями п.95.1 статті 95 Кодексу передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Як вбачається із розрахунку позову, даних облікових карток платника податків та зданої звітності, у КЖРЕП м. Чугуєва (код 22647162) на час розгляду справи лічиться заборгованість в сумі 1 318 438,15 грн., у тому числі:
- податковий борг з податку на прибуток у сумі 33 590,00 грн., штрафна санкція з податку на прибуток у сумі 8925,73 грн., пеня з податку на прибуток у сумі 31057,99 грн.
- податковий борг з податку па додану вартість у сумі 617 370,75 грн., штрафна санкція з податку на додану вартість у сумі 575 920,13 грн., пеня з податку на додану вартість у сумі 51573,55 грн.
Враховуючи викладене та з огляду на те, що вказана сума боргу відповідачем у добровільному порядку не сплачена, доказів самостійної сплати заборгованості відповідачем до суду також не надано, висновок суду - правильний і ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя -(підпис)Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 23 січня 2012 року.
Згідно з оригіналом Мельнікова Л.В.